Evonik, Döngüsel Plastik Geliştirme Planını Açıkladı!

Evonik Döngüsel Plastik Geliştirme Planını Açıkladı

Evonik, plastik ürünlerini döngüsel ekonominin bir parçası haline getirmenin, atık ürünlerini üretim için yeniden kullanmanın ve geri dönüştürmenin yollarını araştıracağını bildirdi. Şirket, Evonik’in kendi üretim süreçlerinde döngüsel kaynaklardan sürdürülebilir hammadde kullanımını da artıracağını söyledi.

2030 yılına kadar en az 350 milyon € ek satış sağlamayı hedefliyor.

Mekanik geri dönüşümde, plastikler eritilmeden ve geri dönüştürülmeden önce ayrıştırılır, hazırlanır ve yıkanır. Bu prosedür esas olarak termoplastikler için ve eski lastikler için benzer bir işlemde kullanılır. Evonik, geri dönüşümcülere süreçlerin verimliliğini ve kalitesini artırmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır Örneğin, etiketlerin kalıntı bırakmadan hızlı bir şekilde çıkarılabilmesini sağlamak için özelleştirilmiş yüzey aktif maddeler kullanılırken köpük gidericiler yıkama işlemlerini basitleştirebilir ve susuzlaştırma maddeleri sonraki kurutmada enerji ve zamandan tasarruf sağlar. Diğer bir odak noktası ise geri dönüşümlü ürünün kokusunu en aza indirmektir.

Evonik’e göre, katkı maddeleri, elde edilen yüksek kaliteli yeniden kullanılabilir geri dönüşüm miktarını yaklaşık % 5 oranında artırabilir. 2025 yılına kadar yaklaşık 400.000 metrik ton geri dönüştürülebilir plastik için bu tür çözümler sunmayı planlıyor.

Evonik, mekanik olarak geri dönüştürülemeyen plastik atıklar için çeşitli kimyasal geri dönüşüm teknolojileri üzerinde de çalışmaktadır. Burada, polimer zincirleri yeni plastiklerin üretimi için yapı taşları elde etmek üzere bölünmüştür. Şirket şu anda ağır kirliliğe sebep olan  polietilen tereftalat (PET) atıklarının geri dönüşümünü kolaylaştırmak için bir süreç geliştirmektedir. Üst düzey uygulamalar için yeni moleküller metanoliz ile elde edilebilir.

Ayrıca şirket plastik atıkların kontrollü yakılmasında yayılan gazın arıtılması için katkı maddeleri, katalizörler ve membranlar sağlayabilir. Piroliz yağları ve sentez gazları plastik üretimi için hammadde olarak kullanılabilir.

Evonik yönetim kurulu başkan yardımcısı Harald Schwager, “Kaynakların dikkatli kullanımı ve iklimin korunması, bizi döngüsel ekonomiye giden yola yönlendiriyor” dedi. ‘Daha az fosil bazlı hammadde ve daha fazla geri dönüştürülebilir yeni malzeme  yaratma konusunda yenilikçi bir yeteneğe sahibiz’ diye ekledi.

Kaynak: materialstoday.com

417 Kez Okundu

Cansu Gülbay

1994 Elazığ doğumluyum. Kimya mühendisiyim. Fırat Üniversitesi Kimya Mühendisliği Temel İşlemler Ve Termodinamik Anabilimda yüksek lisans yapmaktayım.Kendimi kişisel olarak sürekli geliştirmeye calışan ve mühendislik dısında sanata da ilgi duyan biriyim. Sektörümle ilgili gelişmeleri daha yakından takip edebilmek, Türkçe kaynak oluşturmak ve edindiğim bilgileri size aktarmak için İnovatif Kimya Dergisi ekibindeyim.İlgi alanlarım olan hibrid membranlar, biyokompozit filmler, biyopolimerler, ilaç kimyası, yeşil kimya, ayırma ve saflaştırma konuları ağırlıklı olmak üzere haber çevirilerim yayınlanacaktır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!