Fotosentezin Sırlarını Ortaya Çıkaran Çalışma, Bilgisayar Teknolojisini Geliştirmeye Işık Tutuyor

Fotosentezin Sırlarını Ortaya Çıkaran Çalışma Bilgisayar Teknolojisini Geliştirmeye Işık Tutuyor

Sheffield Üniversitesi’ nde ki bilim adamları, enerjinin moleküller arasında nasıl aktarıldığını aydınlatan, gelecek için yeni molekül teknolojilerini etkileyebilecek yeni bir araştırma yayınladı.

Enerji ve yük transferi, fotosentezi ve güneş enerjisinin kimyasal enerjiye ya da elektrik enerjisinin kimyasal enerjiye dönüşümünü yönlendiren şeydir.

Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi (STFC)  ve Merkezi Lazer Tesisi (CLF) ile birlikte ortak çalışan Profesör Julia Weinstein ve Dr. Anthony Meijer, belirli bir kızılötesi ışık darbesi uygulandığında, bir elektronun varış yerini hassas bir şekilde yönlendirebilen yeni bir  ‘çatal’ molekülü ile çalıştılar.

Nature Chemistry dergisinde yayınlanan çalışmanın kilit noktası, bilim insanlarının moleküler düzeyde ışık kullanarak enerji aktarımını yönlendirebilmeleridir.

Profesör Weinstein, “Önceki araştırmalar elektron aktarım sistemini açmamıza veya kapatmamıza olanak sağladı. Şimdi ki araştırmalarımızda bizi bu kadar heyecanlandıran şey, sentetik molekülümüz aracılığıyla, artık bir elektronun yolunu çok spesifik ve kontrollü bir şekilde yönlendirebilecek olmamızdır” dedi.

Elektron transferi, bitkilerin fotosentez yoluyla enerji üretip depoladığı ışık toplama süreci de dahil olmak üzere, birçok doğal proseste önemli bir rol oynamaktadır.

Profesör Weinstein : “Bu ‘moleküler çatalı’ tasarlarken, artık fotosentez gibi doğal molekül süreçlerini modelleme yeteneğine sahip olduk. Eğer enerjinin nasıl depo edildiğini ve kullanıldığını kopyalayabilirsek, gelecek için heyecan verici yeni molekül teknolojilerini geliştirmenin temelini oluştururuz” şeklinde açıklama yapıyor.

Bu araştırma, Güneş’ten bize gelen enerjiyi yakalama ve depolamanın yeni yöntemlerinden tutun da yeni bilgi işleme yöntemlerini geliştirmeye kadar, bazı heyecan verici yeni fırsatlar sağlıyor.

Farklı yollardan birine yükü yönlendirme yeteneği, düşük enerjili kırmızı ışığı kullanarak, bilgi depolama ve geri bilgi toplama için kullanılabilir.

Fotosentezin Sırlarını Ortaya Çıkaran Çalışma Bilgisayar Teknolojisini Geliştirmeye Işık Tutuyor

Ultra hızlı, orta derecede bir kızılötesi darbenin (yangınla temsil edilen) uygulanmasının ardından bir elektronun (trenle temsil edilen) varış noktasının nasıl yönlendirilebileceğini gösteren bu resim Merkezi Lazer Tesisi (CLF)’ den Helen Towrie tarafından hazırlandı.

Kaynak: phys.org

864 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!