Frederick Soddy

Frederick Soddy,

Öncü keşifleriyle nükleer kimya bilimini kuran Frederick Soddy (1877 – 1956), aynı zamanda öncül bir çevre ekonomisti ve matematiğin uzun cevaplanmamış sorularının çözümüne katkıda bulunan bilim insanıdır. İlk olarak, yeni gözlemlenen radyoaktif olayların bazı kararsız veya ağır elementlerin çürüme ya da değişiminden dolayı başka şeylere dönüştüğünü kanıtlıyor. Ayrıca, bazı elementlerin izotoplara veya farklı atom yapılarında formlara sahip olduklarını gösterdi. 1921’de McGill’deyken nükleer bozunmayı aydınlatmak için Ernest Rutherford’la yaptığı çalışması alfa, beta ve gama radyasyonunun nasıl üretildiğini gösterdiğinden Nobel Ödülü kazandı.

Biyografisi

Londra tüccarı olan Benjamin Soddy’nin oğlu Frederick Soddy, 2 Eylül 1877’de İngiltere’nin Sussex şehrindeki Eastbourne’da dünyaya geldi. Eastbourne College’da ve Wales Üniversitesi’nde (Aberystwyth) eğitim gördü. 1895 yılında Oxford Üniversitesi Merton College’da burs kazandı. Üniversiteden 1898 yılında mezun olduktan sonra birinci sınıf kimya dalında onur kazandı. Oxford’da iki yıl araştırma yaptıktan sonra Kanada’ya gitti ve 1900-1902 yılları arasında Montreal McGill Üniversitesi Kimya Bölümünde gösterici oldu. Burada Profesör Sir Ernest Rutherford’la birlikte radyoaktivite sorunları üzerine çalıştı. Birlikte radyoaktivite ile ilgili bir dizi makale yayınladılar ve yeni bir madde oluşumu ile birlikte atomların parçalanmasını içeren bir olay olduğuna karar verdiler. Radyumun gaz emisyonunu da araştırdılar.

Kanada’dan ayrılan Soddy, daha sonra Londra Üniversitesi Kolejinde Sir William Ramsay ile birlikte çalıştı ve burada radyum yayılımı çalışmalarına devam etti. Burada, Soddy ve Ramsay, spektroskopik yöntemlerle, helyum elementinin bir radyum bromür radyoaktif bozunmasından üretildiğini ve helyumun yayılımın bozulmasıyla evrimleştiğini gösterebildi.

1904’ten 1914’e kadar Soddy Glasgow Üniversitesi’nde fizikokimya ve radyoaktivitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. Burada radyoaktif maddeler üzerine çok pratik bir kimyasal çalışma yaptı. Bu dönemde “Yer Değişim Yasası” olarak adlandırılan bir elementten bir alfa-partikül emisyonu meydana geldi ve bu elementin Periyodik Tabloda iki yere geri dönmesine neden oldu. Zirveye, 1913 yılında, atomların farklı ağırlığa sahip ancak kimyasal olarak ayırt edilemeyen iki veya daha fazla formda belirli elementlerinin var olduğunu belirten izotoplar konsepti ile ulaştı.

1914 yılında Aberdeen Üniversitesi’ne Kimya Profesörü olarak atandı, ancak araştırmaları için yaptığı planlar, savaş tarafından engellendi. 1919’da Oxford Üniversitesi’nde Lees Kimya Profesörü olan Soddy, 1937’ye kadar emekliye ayrıldı, eşinin ölümüyle birlikte görev aldı.

Glasgow’daki döneminden sonra radyoaktivitede başka çalışma yapmadı. Onun ilgisini, o dönemde genel kabul görmeyen ekonomik, sosyal ve siyasal teoriler, olağandışı matematiksel ve mekanik sorunlar çekti.

Kitapları arasında Radyoaktivite (1904), Radyumun Yorumu (1909), Radyoaktif Elementlerin Kimyası (1912-1914), Madde ve Enerji (1912), Bilim ve Yaşam (1920), Atomun Yorumu (1932) , Atom Enerjisi Hikayesi (1949) ve Atomik Transmutasyon (1953) vardır.

Soddy, 1910’da Kraliyet Cemiyetinin üyesi seçildi ve Oxford onur ödülünü kazandı. 1951’de Albert Madalyası ile ödüllendirildi.

Güçlü prensiplere ve inatçı görüşlere sahip fakat öğrencilerine dostça, meslektaşlarına huysuz bir adamdı.

1908’de Winifred Beilby ile evlendi. 22 Eylül 1956’da Brighton’da öldü.

 Eğitimi

Soddy’nin biyografisi, büyük başarıların sıradan bir çevreden bile gelebileceğini gösteriyor. İngiltere’nin güneydoğu kıyısında bulunan Eastbourne Koleji ve Galler’deki Üniversite Koleji Aberystwyth’de bulunan bölgesel bir üniversiteden mezun oldu. Bu bölgede görünmeyen atomaltı dünyasını aydınlatmaya devam etti. Oxford Merton College’de eğitim gördü ve araştırma yaptı. McGill’den bir iş teklifi aldı. Burada Ernest Rutherford ile birlikte çalıştı ve yalnızca beş yıl önce keşfedilmiş doğanın bir göstergesi olan radyoaktivitenin gizemli eylemini inceledi.

Araştırmaları

Bilim adamları o zamana kadar mekanizmalarını anlamamış olmalarına rağmen, bazı koşullarda bazı elementlerin radyasyon üretimini kabul ettiler. Sırrın peşinde olan Soddy, onun için oldukça basit araçlar kullandı. Elle sıkılmış cam ampuller, dikkatle üretilen ve vakum tüpü olarak bilinen nesneleri yaratmak için tahliye edilen araçlar bunlar arasında yer alıyordu. Soddy, boşaltılan bir tüp içerisinde kapatılmış ince bir cam kapda bir radyum örneğini sızdırmaz hale getirdi. Çoğu öğe iç konteynerda bulunursa, boşaltılan tüp tamamen boş kalmalıydı ancak radyum herhangi bir element değildir. Radyumun atomik çekirdekleri, çok sayıdaki elektron ve protonların üzerine sadece birkaç defa tutunarak onları birer birer döker; örneğin, iki proton ve iki elektron şeklinde. Bu gerçekleşen, helyumun nasıl oluşturulduğu ile ilgilidir. Soddy ve Rutherford’un bulduğu şey tamda budur. Radyum bu mühürlü ortamda bir süre kaldığında, boş vakum tüpünde bir şeyler olduğunu fark ettiler. Helyumun spektral imzasıyla ilgili bir şeydi. Element helyumunun varlığı, nispeten yeni bir keşifti ve 1868’de güneş tutulmasının spektroskopik gözlemlerinden anlaşıldı.

Soddy, radyumun, daha küçük atom ağırlığına sahip elementlere ayrışan birçok parçacık içeren bir materyalden ayrılacağı gerçeğinden yola çıktı. Bugün nükleer bilimlerin çoğunun temelini bu oluşturuyor.

Ayrışma sürecindeki ağır atomik ağırlık, dengesiz elementler, alfa, beta ve gama adı verilen parçacıklardaki enerjiyi serbest bırakır. Soddy’nin biyolojisi, öğelerin ek bulgularını içeriyor. Ağır olan elementler dışındakiler bile başka elektron sayılarıyla var olabilir. Bunları, Margaret Todd adlı bir bilim adamının önerisi üzerine, Yunan kökünden ‘aynı’ anlamına gelen ‘izotoplar’ olarak adlandırdı. İzotoplar günümüzde nükleer tıbbın temelini oluşturmaktadır.

Diğer Katkılar

Soddy, radyoaktif gücün ortaya çıkardığı potansiyel gücü ve korkuyu iyice ön görmüş ve Hiroşima için üzülmüştü. Bu gücün kömürden çok daha verimli bir şekilde hasat edilebileceğini belirtti. Ayrıca, yenilenemez yakıtlara dayalı ekonomilerin nihai olarak kendini tahrip edici olduğunu öngörüyordu.

Soddy Descartes’in çözülmemiş bir problemini çözdü – onun kanıtını açıklamak için bir şiir kullandı. 80 yaşında saygı duyulan biri olarak öldü.

 Yazarı Olduğu Kitaplar

. Radyoaktivite (1904, kimya)

. Radyumun Yorumu (1909, kimya)

. Radyoaktif Elementlerin Kimyası (1912-14, kimya)

. Madde ve Enerji (1912, kimya)

. Bilim ve Yaşam (1920, kimya)

. Servet, Sanal Zenginlik ve Borç: Ekonomik Paradoksun Çözümü (1926, ekonomi)

. Atomun Yorumu (1932, kimya)

. Para karşısında Adam (1933, ekonomi)

. Paranın Rolü: Olması Gereken Nedir? Neyle Karşılaştı? (1934, ekonomi)

. Atom Enerjisi Hikayesi (1949, kimya)

. Atomik Transmutasyon (1953, kimya)

Aile Bireyleri

Baba: Benjamin Soddy (mısır tüccarı, d.1822, ö.1911)

Anne: Hannah Green Soddy

Kardeş: John Soddy (d.1872)

Kardeş: Joseph Soddy (d.1874)

Kardeş: Thomas Soddy (d.1875)

Eş: Winifred Moller Beilby (d. 27-Mar-1908, ö.1936 tromboz)

1.276 Kez Okundu

Rabiye Baştürk

6 kasım 1995 tarihinde Konya’da doğdu. İlköğretim ve orta öğretimini Konya’da, lise eğitimini Eskişehir Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde aldı. 2013 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Burada hazırlık okuduktan sonra Ankara Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Halen burada olup kimya mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Kimya alanındaki çeşitli kongre, konferans ve seminerlere katılarak sektörü yakından takip etmeye çalışmaktır. Özel ilgi alanları; nanoteknoloji, atık su arıtımı, kompozitler, ilaç ve yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Kendini geliştirmekle beraber öğrendiklerini diğer insanlarla paylaşma olanağı sunduğu için Haziran 2017’den beri İnovatif Kimya Dergisi’nde aktif olarak görev almaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!