İlk Global Plastik Analizi

İlk Global Plastik Analizi

Dünyada plastik üretimi ve kullanımı için yapılan ilk çalışma 8.3 Gt’ nin üretildiğini ve şu anda çoğunlukla depolandığını veya çevrede bulunduğunu gösteriyor.

İlk kez bilim adamları, plastik devrimi için rakam ortaya koydu. 1950’den 2015’e kadar yapılan büyük ölçekli plastik üretimi, kullanımı ve geleceğini tahmin ettiler. Mevcut üretim ve atık yönetimi eğilimlerine dayanarak 2050 yılına kadar öngörüde bulundular. Georgia Üniversitesi, California ve Santa Barbara Üniversitesi, Deniz Eğitim Birliği araştırmacıları tarafından yapılan çalışma, Science Advances’ da yayınlandı.

Araştırma ekibi, 1950-2015 periyodunda 8.3 Gt plastik ürettiğimizi ve 6.3 Gt’nin atık haline geldiğini tahmin ediyordu. Bu atıkların %9’u geri dönüştürülmüş, %12’si yakılmış, %79’u depolanmış veya doğal ortamda birikmişti. Çalışmadaki tahmine göre; eğer bu trend devam ederse, bu ağırlık 2050 sonuna kadar 12 Gt olacak. 1950’de 2 Mt olan global plastik üretimi, 2015’te 400 Mt’nin üzerine çıktı ve diğer insan yapımı malzemelerden fazla arttı.

Araştırmacılar, endüstriden çeşitli reçine, elyaf ve katkı maddeleri üretimi istatistiklerini toparladı, tür ve tüketim sektörüne göre sonuçlar çıkardı.

Toplam elyafsız plastik üretiminde, en fazla miktarda olanlar; PE (polietilen-%36), PP (polipropilen-%21), PVC (polivinil klorür-%12) ve PET (polietilen tereftalat), PUR (poliüretan), PS (polistiren) (her biri %10’dan az)’dir. Çoğunluğu PET olan polyester; tüm polyester, poliamit ve akrilik elyaf üretiminin %70’ini oluşturuyor. Bu grupların bir arada olduğu plastikler, dünyadaki tüm plastiklerin %92’sidir.

Tüm elyafsız plastiklerin yaklaşık %42’sinin ambalajlamada –en büyük plastik pazarı- kullanıldığı ve genellikle tek kullanımlık uygulamaları olduğu ortaya çıktı.

Çalışmanın başyazarı Loyand Geyer, plastiklerin yarısının 4 yıl veya daha kısa süre içerisinde atık olduğunu söylüyor. Ayrıca Geyer, ‘Şu an yapmaya çalıştığımız, sürdürülebilir malzeme yönetimini geliştirmektir. Basitçe; ölçemediğiniz şeyleri yönetemezsiniz, dolayısıyla tedbir tartışmalarının elde ettiğimiz bu rakamlar sayesinde daha bilinçli olacağını düşünüyoruz.’ diye ekliyor.

Ortak yazar Kara Lavender Law, ‘Plastiklerin vazgeçilmez olduğu alanlar, özellikle dayanıklılık için tasarlanan ürünlerdir. Ancak, plastiğin geniş kullanımını detaylı incelememiz ve kullanımının ne zaman mantıklı olduğunu araştırmamız gerektiğine inanıyorum.’ diyor.

Kaynak: thechemicalengineer.com

730 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!