Frenk Üzümü Boyası Saç Boyamayı Daha Güvenli, Daha Sürdürülebilir Hale Getirebilir

Frenk Üzümü Boyası Saç Boyamayı Daha Güvenli, Daha Sürdürülebilir Hale Getirebilir

Fotoğraf : Frenk üzümü kabuklarından elde edilen bir saç boyası, beyazlatılmış saçları (solda) ,mor (sağ) dahil olmak üzere çok sayıda tona dönüştürebilir.

İnsanlar, saçlarındaki grileri gizlemeye çalıştıklarında veya yeni, ilginç bir rengi denemek istediklerinde saç boyalarına bayılırlar. Ancak bu boyaların bazıları insanlara ve çevreye zararlı olabilir. Şimdi bilim adamları, geleneksel boyalar kadar dayanıklı ve birden fazla yıkamada saç rengini koruyabilen, frenk üzümü kabuklarından elde edilen doğal, toksik olmayan bir saç boyası geliştirdiklerini bildirdiler.

Saçlarındaki grileri gizlemeye çalıştıklarında veya yeni, ilginç bir rengi denemek istediklerinde, insanlar saç boyalarına bayılırlar. Ancak bu boyaların bazıları insanlara ve çevreye zararlı olabilir. Şimdi, ACS ‘Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde ortaya çıkan bir çalışmada bilim adamları, geleneksel boyalar kadar dayanıklı ve birden fazla yıkamada saç rengini koruyabilen frenk üzümü kabuklarından elde edilen doğal, toksik olmayan bir saç boyası geliştirdiklerini bildirdiler.

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre saç boyası yapmak için 5.000’den fazla madde kullanılmaktadır. Her ne kadar insan çalışmaları sonuçsuz olsada, bulgular bu bileşenlerin bazılarının hayvanlarda kansere yol açtığını göstermektedir. Ayrıca bazı durumlarda bu boyalar, insanlarda alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Ve araştırmalar, bu renklendiricilerin büyük bir yüzdesinin drenaja gitmesini öneriyor ancak nihayetinde çevresel tehlike oluşturabilecek nehirler, göller ve akarsulara gidiyor. Bu endişeleri gidermek için Richard S. Blackburn, Christopher Rayner ve Leeds Üniversitesi’ndeki meslektaşları, genellikle meyve suyu sıkıldıktan sonra atılan, kara frenk üzümü kabuklarından yapılmış doğal, kalıcı bir saç boyası yapmaya çalıştı.

Araştırmacılar, meyve, sebze ve çiçeklerde pembe ila menekşe arasında değişen renklere sahip olan antosiyaninler adı verilen kabuklardan bir grup pigment çıkarmış ve saflaştırmışlardır.Ekip, bu pigmentleri boyada kullanmış ve beyazlatılmış insan saçı üzerine uygulayarak canlı bir mavi renk üretmiştir ayrıca boya formülasyonunu değiştirerek kırmızı ve menekşe rengi de üretilebilir.Oluşturulan yeni saç renklerinde 12 şampuandan sonra önemli değişiklikler olmadı. Bu doğal bileşiklerin saça nasıl tutunduklarını analiz ettikten sonra, antosiyanin bazlı frenk üzümü boyalarının, geleneksel renklendiricilerle karşılaştırılabileceğini ve çeşitli saç rengi tonlarını üretmek için kullanılan boya karışımlarında önemli bir bileşen haline gelebileceği sonucuna varmışlardır.

Kaynak : sciencedaily.com

481 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!