Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde evsel ve endüstriyel atıklardan enerji elde edilecek

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde evsel ve endüstriyel atıklardan enerji elde edilecek. OSB Başkanı Deniz Köken, günlük 240 ton kapasiteli tesisin yapımı için ihaleye çıktıklarını açıkladı

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki evsel ve endüstriyel atıklardan enerji elde edilmesi için arıtma ve enerji tesisi kurulacak. OSB Başkanı Deniz Köken, ihalesine çıkılan proje ile günlük 240 ton çamurun işlenip enerji üretileceğini, proje ile hem daha temiz bir çevre hem de enerji maliyetini düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

240 Ton Çamur

“Evsel ve Endüstriyel Atık Su Arıtma Tesisi Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi” yaptırmak amacıyla bir ihale açtıklarını bildiren Deniz Köken, “İhale sürecimiz şu an değerlendirme aşamasındadır. Kurulacak tesisimiz iki etaptan oluşacak olup toplam 240 ton/günlük çamur yakma kapasitesine sahip olacaktır. Bu tesis sayesinde hem enerji ihtiyacımızın bir kısmını karşılayacağız hem de daha temiz bir çevre oluşturacağız” diye konuştu. Kısa bir süre önce OSB Müteşebbis Heyeti tarafından ikinci kez başkan seçilen Köken, 43 milyon 250 bin metrekarelik alanı ve 5 bölgesi ile Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olan Gaziantep OSB’nin gücüne güç katarak büyümeye devam ettiğini söyledi. Köken, Gaziantep OSB’nin yapısı, projeleri ve çalışmalarının yanı sıra Gaziantep ve Türkiye genelinde yaşanan sosyo-ekonomik gelişmeleri takip eden, bu değişim ve gelişime ayak uydurabilen dev bir mekanizma olduğunu dile getirdi.

Kaliteyi Tescilledik

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi olarak kalitelerini bir kez daha tescilleyerek yeni belge aldıklarını belirten Köken, “Güçlü bir Türkiye için daha yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünler üreten OSB şart. Türkiye’nin göz bebeği olan sanayimizin ve müdürlüğümüzün kalitesini TSE ile yapmış olduğumuz çalışmaların ardından İSO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ve Atık Su Arıtma Tesisimiz için aldığımız ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi ile tescilledik” dedi.

Kaynak : sabah.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …