İkmib, Kimya İhracatının Şampiyonlarını Ödüllendirdi

İkmib Kimya İhracatının Şampiyonlarını Ödüllendirdi

İKMİB, kimya ihracatının şampiyonlarını ödüllendirdi 14 milyar dolarlık ihracatın yıldızlarına 23 kategoride 115 ödül verildi.

Türkiye’nin en ihracatçı ilk üç sektöründen biri olan kimya, 2016 yılında 14 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği geçtiğimiz yıl en fazla ihracata imza atan üyelerini bu başarılarından dolayı ödüllendirdi.

Raffles İstanbul Zorlu Center’da düzenlenen İKMİB 2016 İhracatın Yıldızları Ödülleri töreninde 23 kategoride 115 ödül sahiplerini buldu. Plastikten kozmetiğe, ilaçtan kauçuğa, medikalden boyaya kadar kimyanın farklı alt sektörlerindeki 7 bin ihracatçı firmayı temsil eden İKMİB, 2016 yılında 14 milyar dolarlık ihracata imza atan sektör temsilcilerini yeni rekorlar için cesaretlendiriyor. Türkiye sanayinin nabzını tutan ve 300 binden fazla kişiye istihdam üreten kimya sektörü, 2017 yılı için 15,5 milyar dolarlık ihracat hedefi koydu. Yılın dört aylık döneminde geçen yıla kıyasla ihracatını yüzde 17,41 artıran ve 5 milyar 369 milyon dolar ihracata ulaşan kimyada moraller yerinde.

İKMİB’in üye firmalarını başarılarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek amacıyla düzenlediği 2016 İhracatın Yıldızları Töreninde, 23 farklı kategoride 115 ödül verildi. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz’ün ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine;TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, İTO Meclis Başkanı Şekip Avdagiç, İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, İSTOÇ Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kemalbay, Kauçuk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurhan Kaya, TKSD Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk, İMMİB Genel Sekreteri Armağan Vurdu, İKMİB Yönetim Kurulu Üyeleri, AKMİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve sektör firmaları katıldı. Kimyanın alt sektör ve ürün gruplarında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 5 firmanın ödüllendirildiği gecede bu yıl yeni eklenen ‘En Katma Değerli İhracat’, ‘Hedef Ülkelere İhracat’, ‘Pazar Sayısı Artış’ gibi kategorilerde de en başarılı firmalar ödüllendirildi.

İstanbul İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, törende yaptığı konuşmada ödül alan firmaları kutladı ve şunları söyledi: “Ülkemiz için zor bir yılı geride bıraktık. Birbirimizden aldığımız güç sayesinde yaşanan tüm siyasi ve ekonomik olumsuzluklardan mümkün olan en az şekilde etkilendik. Ülkesine ve insanlarına inancı tam olan ihracatçılarımız tüm zorluklara rağmen mücadelelerine devam ederek ülke ekonomisinin olumlu görünümünü korumayı başardı.Plastikten kozmetiğe, ilaçtan boyaya yaşamın her alanına yönelik ürünler sunan kimya sektörümüz, son yıllardaki ihracat hamlesi ile Türkiye ekonomisinin en dinamik sektörleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Avrupa başta olmak üzere Afrika’dan Güney Amerika ve Uzakdoğu’ya kadar geniş bir dağılımda ihracat yapan sektörümüz rekabet gücünü her geçen yıl artırıyor. 2016 yılında büyük bir gayretle çalışan ve 200’den fazla ülkeye ürünlerini ulaştıran tüm firmalarımızı yürekten kutluyorum. İhracatın Yıldızları ödüllerinin firmalarımız açısından önemli bir motivasyon olduğu inancındayız”.
2016 yılında kimya sektörünün 14 milyar dolarlık ihracat yaptığını dile getiren Murat Akyüz, sektörün 2017 ihracat hedefinin 15,5 milyar dolar olduğunu belirterek, “İhracatçılarımız açısından kolay olmayan bir yılın ardından 2017’ye rekor ihracat artışları ile başladık. Kimya ihracatı Ocak-Nisan aylarında geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 13,60 artışla 6 milyon 590 bin ton, değerde ise yüzde 17,41 yükselişle 5 milyar 369 milyon dolara ulaştı. Kimya sektörümüzün bu dönemde en çok ihracat yaptığı ilk on ülke; Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Irak, Singapur, Mısır, ABD, İtalya, İspanya, İran ve Malta oldu. Otomotiv, hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ardından üçüncülüğümüzü koruduk. Yılın dört aylık döneminde yakaladığımız rekor artışlarla 2017 yılı için belirlediğimiz 15,5 milyar dolarlık ihracat hedefine rahatlıkla ulaşacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Törene katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Gerek ülkemizde gerekse dünyada son derece zor geçen bir yılın ardından 2017 yılında zorlukları yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Ekonomimiz ve ihracatımız toparlanıyor. Özellikle baktığımızda tüm dünyada korumacılık hızla yayılırken ve emtia fiyatlarında geçtiğimiz iki yılda anormal düşmeler varken bu sene bir taraftan emtia fiyatları artıyor diğer taraftan dünya ekonomisindeki gelişmeler bizim açımızdan son derece olumlu gidiyor. İhracatımız ilk dört ayda yüzde 8,8 artış gösterdi. 2017 yılı ihracatta atılım yılı olacak demiştik. İlk dört ayda hedeflerimize ulaşma konusunda çok önemli adımlarla ilerliyoruz. Bu artışta tüm sektörlerin mutlaka katkısı olması gerekir. Özellikle kimya sektörü bu yıl çok güzel bir performans gösteriyor. 2016 yılında emtia fiyatlarının yükselmesi ve kimya sektörünün de toparlanmaya başlamasıyla Türkiye’nin artışı 8,8 iken kimya yüzde 17,4’lük bir artış başarı gerçekleştirdi. Kimya sektörü Ar-Ge konusunda önemli çalışmalar yapıyor. Katma değerli üretim ile dünya çapında başarılı firmalar görebiliriz. Türkiye’de Ar-Ge harcamaları yüzde 1’i geçti. Akıl teri alın teri ile bir araya geldiğinde yenilikçi ürünler ortaya çıkıyor. Bu yüzden Ar-Ge’ye sarılmalıyız. TİM olarak bu konuda önemli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra bize kalan Türkiye’nin ihracatını artırmak. Özellikle referandum sürecinden sonra da iki yıl boyunca seçim olmayan bir ortam göreceğiz. Odak noktamız ekonomi olacak” dedi.

İKMİB 2016 İhracatın Yıldızları Ödüllerini Alan Firmalar Şöyle:

Organik Kimyasallar İhracatı
MKS Marmara Entegre Kimya
AKPA Organik Peroksıt Kimya
Genfar İlaç
Sandoz Syntek İlaç Hammaddeleri
AK-PA Tekstil
Anorganik Kimyasallar İhracatı
ETİ Maden İşletmeleri
CİNER İç ve Dış Ticaret
MARZİNC Dış Ticaret
EGESİL Kimya
A.B Gıda
Kauçuk ve Ürünleri İhracatı
Polimer Kauçuk
Teklas Kauçuk
Standard Profil
Trelleborg İstanbul Endüstriyel Hortumlar
Ravago Petrokimya
Eczacılık Ürünleri İhracatı
Sandoz İlaç
CO-RE-NA Ecza Deposu
Bilim İlaç
Nobel İlaç
Sandoz Grub Sağlık Ürünleri
Boya, Vernik, Mürekkepler İhracatı
Ak-Pa Tekstil
Sun Chemical Matbaa Mürekkepleri
Jotun Boya
Akkim Yapı Kımyasalları
Sel Dış Ticaret ve Kimya
Kimyasal Gübreler İhracatı
Gemlık Gübre
Bagfas Bandırma Gübre
Sunbila Dış Ticaret
Neufarm Kimya
Gübre Fabrıkaları
Tek Kullanımlık Plastik Ev ve Mutfak Ürünleri İhracatı
Yıldız Plastık ve Ambalaj
Sem Global Dış Ticaret
Yömserexport Dış Ticaret
Atilla Türk
Violet House Plastik
Plastikten Mamul Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı
Demka Plastik Züccaciye
Cambro Özay
Gonpa Ev Gereçleri
Dünya Plastik
Irak Dış Ticaret
İnşaat Plastikleri İhracatı
Fırat Plastik Kauçuk
Süperlit Boru
Ege Profil
Saray Döküm ve Madeni Aksam
Maksimum Dış Ticaret
Plastik Ambalaj İhracatı
Korozo Dış Ticaret
Elif Plastik Ambalaj
Polınas Plastik
Roma Plastik
Vatan Plastik
Plastik Hammaddeler İhracatı
Organik Kimya
Argon Kimya
Ravago Petrokimya
Kimteks Poliüretan
Pulver Kimya
Renkli Kozmetikler İhracatı
Erkul Kozmetik
Kosan Kozmetik
Tan-Alıze Kozmetik ve Temizlik Ürünleri
Kadıoglu Kozmetik
Ataç Dış Ticaret
Kişisel Bakım Ürünleri İhracatı
Evyap İnternatıonal
Coster Aerosol Valf
Sora Kozmetik
Ps Ambalaj Kozmetik
Kozmo Kimya
Islak Temizleme Mendilleri İhracatı
Sapro Temizlik Ürünleri
Arsan Kimya
Fulya Kozmetik
Kardeşler Uçan Yağlar
Aksan Kozmetik
Koku Kimyasalları İhracatı
Erdoğmuş Parfüm Sanayi
Seluz Kimya Kozmetik
Gülçiçek Kimya ve Uçan Yağlar
Froma Kimya
Elso Kimya
Lezzet Kimyasalları İhracatı
Aromsa Besin Aroma
Aromatech Gıda
Çağdaş Kimya
Elso Kimya
Yener Gıda ve Endüstriyel Kimya
Sabun ve Yıkama Müstahzarları İhracatı
Colgate Palmolive Temizlik Ürünleri
Procter And Gamble Tüketim Malları
Evyap İnternatıonal
Basf Türk Kimya
Dalan Kimya
Mineral Yakıtlar İhracatı
AYGAZ
MILANGAZ L.P.G.Dagıtım
Ozersoylar Tarım Urünleri
OMV Petrol Ofisi
IPRAGAZ A.Ş
Madeni Yağlar İhracatı
Shell&Turcas Petrol
BP Petrollerı
OMV Petrol Ofisi
Batı Nakliyat
Özçınarlar Petrol Ürünleri Hedef Ülkelere İhracat
ETİ Maden İşletmeleri
Polimer Kauçuk Sanayi
AK-PA Tekstil
Teklas Kauçuk
Sandoz Grub Sağlık Ürünleri
Pazar Sayısı Artış
Özanadolu Kimya
Coşkun Kauçuk Sanayi
Pharmaturca İlaç
Co-Re-Na Ecza Deposu
Baerlocher Kimya
En Katma Değerli İhracat
Jd Dental Sağlık Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.
Bıçakcılar Tıbbi Cihazlar San. ve Tic. A.Ş
Pfızer İlacları
Çam Ecza Deposu
Msy Emlak Medikal
İhracatını En Çok Artıranlar
AK-PA Tekstil
CO-RE-NA Ecza Deposu
Mılangaz L.P.G.
Sun Chemical Matbaa Mürekkepleri
Erkul Kozmetik

Kaynak : haberler.com

1.397 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!