Gemicilik Endüstrisi Plastik Atıklar Konusunda Katı Önlemler Alıyor

Gemicilik Endüstrisi Plastik Atıklar Konusunda Katı Önlemler Alıyor

Business Green, Uluslararası Denizcilik Örgütünün, plastik kirliliğine ve gemilerden okyanuslara bırakılan çöplere karşı yeni bir plan geliştirdiğini bildiriyor.

Bu harika bir haber! Tek kullanımlık plastik malzemeleri yasaklayan Jamaika ya da pipet kullanımına son veren feribot firmalarının yaptığı gibi, plastik atık üzerindeki eylem, bu atıkların deniz ortamına kaçma ihtimalinin olduğu yerlerde en acil durumdur.

Ve bu cephede gemilerin hedefin ortasında olacağının farkına varmak için dahi olmaya gerek yoktur.

Önerilen tedbirler arasında limanlarda atık işleme kapasitesini artırmaya yönelik çabalar, çöpleri boşaltmayı ve “hayalet ağları” önlemek için balıkçılık malzemelerini işaretlemek ve takip etmek için girişimler, gemi konteynır kayıplarını bildirme çabalarının yanı sıra botlardan atılan deniz çöplerinin kaynağını anlamak ve bunun önüne geçmek için yollar geliştirmek adına yapılan çalışmalar vardır.

Bu çabaların her biri iyi karşılanmalıdır. Fakat tüm bunlar tabii ki gemiciliğin dev bir karbon ayakizine sahip olduğunu unutmamak gerekir. Yelken gücünü geri getirmek de ciddi bir zaman gerektirebilir.

Kaynak : treehugger.com

Okumanızı Öneriyoruz

Yakın Gelecekte Çinko Hava Pilleri Şarj Edilebilir

Çinko-hava pilleri olarak adlandırılan piller enerji depolamanın güvenli ve etkili yollarından birini oluşturuyor. Pillerin şarj …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: