Gemicilik Endüstrisi Plastik Atıklar Konusunda Katı Önlemler Alıyor

Gemicilik Endüstrisi Plastik Atıklar Konusunda Katı Önlemler Alıyor

Business Green, Uluslararası Denizcilik Örgütünün, plastik kirliliğine ve gemilerden okyanuslara bırakılan çöplere karşı yeni bir plan geliştirdiğini bildiriyor.

Bu harika bir haber! Tek kullanımlık plastik malzemeleri yasaklayan Jamaika ya da pipet kullanımına son veren feribot firmalarının yaptığı gibi, plastik atık üzerindeki eylem, bu atıkların deniz ortamına kaçma ihtimalinin olduğu yerlerde en acil durumdur.

Ve bu cephede gemilerin hedefin ortasında olacağının farkına varmak için dahi olmaya gerek yoktur.

Önerilen tedbirler arasında limanlarda atık işleme kapasitesini artırmaya yönelik çabalar, çöpleri boşaltmayı ve “hayalet ağları” önlemek için balıkçılık malzemelerini işaretlemek ve takip etmek için girişimler, gemi konteynır kayıplarını bildirme çabalarının yanı sıra botlardan atılan deniz çöplerinin kaynağını anlamak ve bunun önüne geçmek için yollar geliştirmek adına yapılan çalışmalar vardır.

Bu çabaların her biri iyi karşılanmalıdır. Fakat tüm bunlar tabii ki gemiciliğin dev bir karbon ayakizine sahip olduğunu unutmamak gerekir. Yelken gücünü geri getirmek de ciddi bir zaman gerektirebilir.

Kaynak : treehugger.com

408 Kez Okundu

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!