Genç Kalmak Hücrelerden Bir Adım Önde

Genç Kalmak Hücrelerden Bir Adım Önde

Université de Montréal ve McGill Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yaşlanan hücreler bölünmeyi durdurduğunda metabolizmayı yeniden programlayan ve “hücresel yaşlanmanın” üstesinden gelen yeni bir çoklu enzim kompleksi keşfettiler.

Araştırmacılar bugün Molecular Cell’de yayınlanan çalışmalarında, HTC (hidrit transfer kompleksi) adlı bir enzim kompleksinin hücrelerin yaşlanmasını engelleyebileceğini gözler önüne seriyor.

UdeM biyokimya profesörü ve üniversitenin bağlı eğitim hastanesi araştırma merkezi olan CRCHUM’da baş bilim insanı olan kıdemli yazar Gerardo Ferbeyre, HTC’nin (hidrit transfer kompleksi), hücreleri normalde ölümlerine yol açan oksijen eksikliği olan hipoksiden koruduğunu söyledi.

Keşfi, laboratuvarında doktora öğrencisi ve çalışmanın ilk yazarı olan Sebastian Igelmann ile yapan Ferbeyre, “En önemlisi, HTC, metabolizmalarını iyileştirmek için belirli kanser hücreleri tarafından ele geçirilebilir, hipoksik bir ortama direnebilir ve çoğalabilir.” dedi.

HTC (hidrit transfer kompleksi) üç enzimden oluşur: piruvat karboksilaz, malat dehidrojenaz1 ve malik enzim1. Bunların tümü Avusturya’daki Viyana Veterinerlik Üniversitesi’nde üretilen bir prostat kanseri fare modelinden alınan numunelerde ve prostat kanseri hastalarından alınan doku numunelerinde bir hayli ifade edilmiştir.

Ferbeyre, “İlginç olan ise, bu enzimlerin inhibisyonu prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurdu, bu da bize HTC’nin prostat kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanserler için yeni terapötikler geliştirmede kilit bir hedef olabileceğini düşündürüyor” dedi.

Anahtar metabolik döngülerin çoğu 50 yıldan daha uzun bir süre önce tanımlanmıştır, ancak HTC araştırmacılara saklı kalmıştır. McGill araştırmacısı ve tıp profesörü olan yardımcı yazar Ivan Topisirovic, “Bunu, hücre metabolizmasının kimyasal süreçlerinin incelenmesi olan son teknoloji ürünü metabolomik analiz yaparak bulduk” dedi.

Bilim insanları, saflaştırılmış proteinlerden enzim kompleksini bir araya getirebildiler ve bileşimi hakkında biyofiziksel veriler elde ettiler.  Bir sonraki adım, işlevlerini modüle edebilen ilaçlar tasarlamak için enzim kompleksinin ayrıntılı bir yüksek çözünürlüklü yapısını oluşturmak olacaktır.

Sebastian Igelmann ve arkadaşları tarafından “Bir hidrit transfer kompleksi NAD metabolizmasını yeniden programlar ve yaşlanmayı erteler”, 16 Eylül 2021’de Molecular Cell’de yayınlanmıştır.

Kaynak: phys.org

584 Kez Okundu

Cansun Arıkan

1995 Ankara doğumluyum. Lisans derecemi Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü’nde tamamladıktan sonra eğitim hayatıma, Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü, Biyokimya Anabilim Dalı’nda yüksek lisans öğrencisi olarak devam ediyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü (Lisans) mezunuyum. Mart 2021tarihinden beri bir kimya şirketinde Kimyasal Mevzuat Danışmanı olarak görev alıyorum. Araştırmaktan, yeni şeyler öğrenmekten ve güncel gelişmeleri takip etmekten keyif aldığım için İnovatif Kimya Dergisi Haber Çeviri Ekibi'nin bir parçası oldum. Araştırmalarımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım. İlgi Alanlarım: Biyokimya, Adli Kimya, Polimerler ve Nanoteknoloji.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!