Gıdalarda Bulunan Kimyasal Bileşikler SARS-CoV-2 Enzimlerini Engellemenin Anahtarı Olabilir

Gıdalarda Bulunan Kimyasal Bileşikler SARS CoV 2 Enzimlerini Engellemenin Anahtarı Olabilir

Fotoğraf: Misket üzümlerindeki önemli kimyasal bileşikler SARS-CoV-2 proteazı etkili bir şekilde engeller. Kredi: De-Yu Xie, North Carolina Üniversitesi

North Carolina Devlet Üniversitesinde bitki biyolojistleri tarafından yapılan yeni çalışmaya göre yeşil çay, misket üzümleri ve bitter çikolata gibi içecekler veya gıdalarda bulunan kimyasal bileşikler, SARS-CoV-2 virüsünde bulunan belirli enzim veya proteaza bağlanabilir ve işlevini engelleyebilir.

Çalışmanın ilgili yazarı ve NC Devlet Üniversitesinde bitki ve mikrobiyal biyoloji profesörü De-Yu Xie, proteazlar hücreler ve virüslerin yaşayabilirliği ve sağlığı için önemlidir diyor. Eğer proteazlar yok edilirse, hücreler birçok önemli işlevini, örnek olarak replikasyon gibi, yerine getiremezler.

Xie ‘‘Bizim laboratuvarımızın odağı tıbbi bitkiler veya gıdalarda virüsün insan hücrelerine nasıl bağlandığı veya insan hücrelerinde virüsün yayılmasını engelleyen nutrasotikler bulmak’’ dedi.

Bu çalışmada, NC Devlet Üniversitesi araştırmacıları SARS-CoV-2 virüsünde sözde ‘ana proteazın’ (Mpro) çoktan bilinen, etkili iltihap önleyici ve antioksidan özelliklerinin bir dizi farklı bitki kimyasal bileşikleri ile karşılaştırıldığında nasıl tepki verdiğini hem bilgisayar simülasyonunda hem de laboratuvar çalışmalarında göstererek gerçekleştirdiler.

Xie ‘‘SARS-CoV-2 de bulunan Mpro, virüsün kendini kopyalaması ve birleştirmesi için gereklidir’’ dedi. Eğer biz bu proteazı engelleyebilir veya etkisizleştirebilirsek virüs ölecek.

Bilgisayar simülasyonları çalışılan yeşil çay, iki çeşit misket üzümleri, kakao tozu ve bitter çikolatanın kimyasal bileşiklerinin Mpro’nun farklı kısımlarına bağlanabilme yeteneğinin olduğunu gösterdi.

Xie ‘‘Mpro kimyasal bileşikler tarafından doldurulmuş cep gibi kısımlara sahip’’ dedi. Cep doldurulduğunda, proteaz önemli işlevini kaybeder.

Xie’nin laboratuvarında NC devlet doktora tezi öğrencisi Yue Zhu tarafından tamamen yapay ortamda (in vitro) laboratuvar deneyleri tamamlanmış, benzer sonuçlar göstermiştir. Yeşil çay ve misket üzümlerinde bulunan kimyasal bileşikler Mpro’nun işlevlerinde engellemede çok başarılıydılar; kakao tozu ve bitter çikolatada bulunan kimyasal bileşikler Mpro aktivitesini yarı yarıya azalttılar.

Xie ‘‘Yeşil çayın, Mpro’nun cebinde farklı bölgelere bağlanma ve özünde işlevini engellemek için baskın test edilmiş beş kimyasal bileşiğe sahip’’ dedi. Misket üzümleri tohumlarında ve kabuklarında bu engelleyici kimyasalları içerir. Bitkiler bu bileşikleri kendilerini korumak için kullanırlar, bu yüzden bitki yapraklarının ve kabuklarının bu yararlı bileşikleri içermesi şaşırtıcı değildir.

Kaynak: phys.org

461 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!