Giyilebilir Biyoelektronik Cilt Çıkartması ile COVID-19’u Algılayan Sistem

Giyilebilir Biyoelektronik Cilt Çıkartması ile COVID 19'u Algılayan Sistem

Fotoğraf: Tansiyon, kalp aktivitesi ve cilt hidrasyonu gibi birden çok yaşamsal belirtiyi eşzamanlı olarak izleyebilen özelleştirilebilir biyoelektronik cihaz

Missouri Üniversitesi’nden bir mühendis, cilt üzerinde giyilebilir bir biyoelektronik cihazın büyük ölçekli üretimini planlamak için Ulusal Bilim Vakfı’ndan bir hibe aldı.

Bu giyilebilir, biyoelektronik bir cihaz, bir kişinin hayati belirtilerini kablosuz olarak iletebilir – potansiyel olarak COVID-19 veya kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarının erken tespiti için kritik bilgiler sağlayabilir – ve bir sağlık hizmeti sağlayıcısına yüz yüze görüşme ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Giyilebilir biyoelektroniğe olan ilgi, son yıllarda büyük ölçüde antrenmanları kaydedebilen ve bir kişinin sağlığını (kalp atış hızından uyku kalitesine kadar) izleyebilen fitness tutkunlarının talebinin artmasıyla artmıştır. Şu anda Missouri Üniversitesi mühendisleri, tansiyon, kalp aktivitesi ve cilt hidrasyonu gibi birden çok yaşamsal belirtiyi eşzamanlı olarak izleyebilen özelleştirilebilir bir cihaz için büyük ölçekli bir üretim planı geliştirip giyilebilir biyoelektronik için ticari pazar genişletme aşamasında bulunuyorlar.

Mühendislik Koleji’nde yardımcı doçent olan Zheng Yan, “Bu cihazlar için biyosensörler hâlihazırda geliştirilmiş olsa da, şimdi bunları birden fazla biyoelektronik bileşenle birlikte gözenekli bir halde üretmek için birleştirmek istiyoruz,  bileşenler ayrıca kullanıcının bireysel sağlık ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir.” Yan, kısa süre önce National Science Foundation’ın Fakülte Erken Kariyer Gelişim Programından düşük maliyetli cihazın seri üretim planına başlamak için 500.000 $ ‘dan fazla hibe aldı. Hibe, Yan’ın pasif soğutma özelliklerine sahip nefes alabilen ve su geçirmez bir cilt üzerinde elektronik cihaz olarak çalışan küçük bir yama konseptinin kanıtını gösteren önceki çalışmalarından bazılarına dayanıyor. Şimdi, büyük ölçekli dağıtım için bu konsept cihazın üretimini artırmaya çalışıyor.

Yan, mevcut giyilebilir cihazların genellikle esnek, katı bir malzeme (tipik olarak plastik veya silikon) tarafından desteklenen biyoelektronikten oluştuğunu söyledi. Malzemeyi yumuşak, nefes alabilir, rahat, hafif ve su geçirmez olacak şekilde optimize etmek istiyor. Ayrıca, biyoelektronik sensörleri toplu olarak üretmek için Yan, maskesiz mürekkep püskürtmeli baskı adı verilen bir yöntem kullanarak bunları doğrudan destekleyici malzemeye nasıl yazdıracağını araştırıyor. Yan, “Gelecekte, giyilebilir biyomedikal cihazların kullanımını geniş çapta uygulayabilmek istiyorsak, üretimin boyutu nedeniyle düşük bir üretim maliyetine sahip olması gerekir” dedi. Bu nedenle, bu hibeyi kullanarak, üretim maliyetlerimizi olabildiğince düşük tutmak ve bu maliyet tasarruflarını tüketiciye aktarmak için bu tür cihazların sürekli, ölçeklenebilir üretimini nasıl başaracağımızı belirlemek istiyoruz.” dedi.

Kaynak: scitechdaily.com

567 Kez Okundu

Esra Karan

1994 yılında doğdum. Bursa teknik üniversitesi kimya mühendisliği lisans mezunuyum. Balıkesir üniversitesinde iş sağlığı ve güvenliği tezsiz yüksek lisansını tamamladım. İlgi alanlarım polimerler, petrokimya, gıda kimyası….

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!