Gördes’te asit tankerleri tehlike saçıyor

İki ayda iki kez asit tankeri devrilen Gördes’te toprak tehlike sinyalleri veriyor. Ertuğrul Barka, “O kadar asit olan toprakta tarım yapılamaz” dedi.

Manisa Gördes’te asit taşıyan tankerlerin iki ayda iki kez devrilip döküldüğü toprak ve canlılar tehlike altında. Kimya mühendisi Ertuğrul Barka, asit değerlerinin toprağın verimliliğini etkilediğini belirterek, “O kadar asit olan bir toprakta tarım yapmak mümkün değil” dedi.

Manisa’nın Gördes ilçesi yakınlarında Zorlu Holding’in Gördes Nikel Kobalt İşletmesine sülfürik asit taşıyan tankerin devrilmesi sonucu toprağa dökülen asitin yarattığı tehdit sürüyor. Dingiller köyü yakınlarında meydana gelen kazanın ardından sülfürik asit dökülen arazide Çevre Mühendisleri Odası ve Dokuz Eylül Üniversitesi akademisyenleri tarafından yapılan incelemede, çevreden alınan toprak örneklerinin suda çözüp pH’ına bakıldığında 0 ile 1 arasında değerlerde seyrettiği belirtildi.

Öte yandan toprağa dökülen asitin temizleme işleminin de usullere göre yapılmadığı da belirtilirken, kazınarak alınan asitli toprağın nereye götürüldüğü noktasında herhangi bir açıklama yapılmadı. Yine Gördes’ten İzmir’in içme suyu için dev borularla büyük oranda su taşınması da endişeleri artırıyor.

Ocak Ayında Bir Kaza Daha Yaşandı

Bölge Trafik Şube’nin verilerine göre ise 30 Ocak günü ise bölgede benzer bir kazanın daha yaşandığı öğrenildi. Akhisar-Gördes devlet karayolu 15.kilometresi Dingiller Mahallesi mevkiinde meydana gelen kazada, asit yüklü TIR şarampole yuvarlandı. Devrilen bu tırdan da toprağa sülfürik asit sızıntısı olduğu öğrenildi. Kaza sonrası Jandarma İlçe Trafik ekipleri tarafından yapılan inceleme sonrası sızan asit miktarına ilişkin detaylı bir açıklama yapılmadı.

Karayolları Bölge Müdürlüğü Bilgi Vermedi

Öte yandan konu ile ilgili görüşülen Manisa Karayolları Bölge Müdürlüğü ise yolda herhangi bir onarım çalışması yapılıp yapılmadığına dair soruları yanıtsız bıraktı. Yetkililer, konu ile ilgili şu an bilgi veremediklerini söyledi.

Yaptırım Uygulanması Gerekiyor

Asitin yarattığı tahribata ilişkin konuşan Kimya Mühendisi Ertuğrul Barka, kazanın kasıtlı olabileceği ihtimaline dikkat çekerek, “Kasıtlı bir kaza olabilir. Muhakkak kasıtlıdır demiyorum. Orada daha önce bir asit fabrikası yapılmak isteniyordu. Böyle kazalar olur, bunu duyurup orada bir asit fabrikası yapılmak istenebilir” dedi. Bu tarz kazaların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizen Barka, “Bunun için tehlikeli maddelerin taşınmasına dair yönetmelik var. Buna uygun araçların olması ve önlemler alınması lazım. Bu kazalar böyle sık oluyorsa devletin müdahale edip yaptırım uygulaması gerekiyor” diye konuştu.

O Topraktan Artık Hayır Gelmez

Asit değerlerinin toprağın verimliliğini etkilediğini belirten Barka, son olarak şunları söyledi: “Topraklardan numune alınıp incelenmeli. Oradaki sulara karışıp karışmadığına mutlaka bakılmalıdır. Orada çok ciddi bir tehlike var. 0 ile 1 arasındaki pH değeri derişik sülfirik asit demektir Çok kuvvetli bir asittir bu. Bir defa o topraktan artık hayır gelmez. O kadar asit olan bir toprakta tarım yapmak mümkün değil. Düşünün ki bu tankerler şehrin içerisinden geçiyor. Bunlardan biri kaza yapsa neler olabileceğini tahmin etmek çok zor değil”

Kaynak : evrensel.net

787 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!