Güneş enerjisini ve hareketi elektrik enerjisine dönüştüren kumaş

gunes-enerjisini-ve-hareketi-elektrik-enerjisine-donusturen-kumas

Akıllı aksesuarlar moda sektöründe kendine elle tutulur bir yer edinirken, akıllı kıyafetler de modanın geleceğini oluşturuyor. Cihazların sunduğu pil gücü kadar akıllı olduğu günümüzde ihtiyacımız olan şey belki de güneş enerjisini kullanan kıyafetler.

Fiziksel eylemlerden enerji üreten kumaşlar bir süredir geliştiriliyor. Georgia Institute of Technology bu teknolojiyi bir adım ileri taşıyor ve hem hareket hem de güneş ışığından enerji üretiyor. Araştırmacılar, hafif polimer fiber ve fiber tabanlı “triboelectric nanogenerator”ları bir araya getirerek oluşturdukları güneş pillerini standart kumaşla örerek hibrit bir kumaş elde etmiş. Sürtünme ile elektriklenme sayesinde güç üretebilen bu kumaş aynı zamanda güneş ışığını da enerjiye çeviriyor. Bunun yanı sıra üretim maliyeti de oldukça düşük zira üretim en yaygın polimerlerle gerçekleştiriliyor. İlk testlere göre kumaş şimdilik uzun kullanım için pek uygun değil. Ancak çalışmalar devam ediyor. Bir sonraki adım ise su ve nemden korunma üzerine olacak.

Yani yakın gelecekte bir iş yemeğine gittiğinizde hesabı NFC’li kol düğmenizle öderken, akıllı saatinizi de ceketinizle şarj edebilir ve ortamdaki en havalı insan siz olabilirsiniz. Ancak Tony Stark gibi hissetmeden önce biraz daha beklemeniz gerekecek.

Kaynak : log.com.tr

187 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!