Vücut Sıcaklığı ile Şarj Dönemi!

vucut-sicakligi-ile-sarj-donemi

North Carolina State University araştırmacılarından oluşan bir ekibin geliştirdiği çözüm, vücudunuza yerleştirilecek termoelektrik jeneratörleri aracılığıyla cihaz bataryanızı dolduracak.

Teknoloji şirketlerin odağına alması ile birlikte, cihaz batarya teknolojileri her geçen gün gelişimini sürdürüyor.

Cihazlarda daha verimli bir pil çözümü sunma amacında olan şirketler, cihaz bataryalarında farklı bileşenleri kullanma yoluna gidiyorlar.

North Carolina State University araştırmacıları tarafından geliştirilen çözüm ise vücut ısınızın cihaz bataryasını doldurmasına yönelik olacak.

Vücut ısınız şarjınızı dolduracak

Android Headlines’da yer alan habere göre North Carolina State University Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Profesörü Daryoosh Vashaee liderliğindeki araştırma ekibi, giyilebilir teknolojiler kapsamında, vücut ısısını kullanan bir çözüm meydana getirdiler.

Kullanıcıların vücutlarına yerleştirilecek termoelektrik jeneratörler(TEGs) vücut ısısından maksimize düzeyde faydalanarak, elektrikli cihaz bataryasına enerji sağlama hedefinde olacak.

Oldukça hafif olması nedeniyle, işlevsel bir giyilebilir teknoloji ürünü şeklinde hizmet verecek çözüm, 20 µW/cm2 olan ısı alıcılarının gücünden 20 kata kadar daha fazla enerji üretimine katkıda bulunacak.

Polimer bir tabakanın üzerine yerleştirilecek termal iletken malzeme vücut ısısını muhafaza ederek, enerjinin cihaz bataryasına yönlendirilmesini sağlayacak.

2 mm kalınlığında oldukça esnek olacak malzemeler, henüz akıllı telefon, tablet gibi büyük cihazlara enerji sağlama kapasitesinde olmayacak.

Araştırmacılar çözümün cihazların güç tüketimine yavaşlatmak amacıyla hizmet verebileceğini dile getiriyorlar.

Kaynak : shiftdelete.net

215 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!