Güney Kore’den Nanoteknoloji Atağı Geldi

Güney Kore’den Nanoteknoloji Atağı Geldi

Güney Kore, nanoteknoloji ar-ge yatırımı için 620 milyon dolarlık bütçe ayırdığını duyurdu. Nanoteknoloji ar-ge yatırımı Bilim ve Bilişim Bakanlığı tarafından yapıldı.

Nanoteknoloji Ar-Ge Yatırımları Neden Önemli?

Nanoteknoloji artık hayatımızın her alanına girdi. Askeri çalışmalar, tekstil, sağlık gibi birçok alanda daha dayanıklı, kullanışlı, uzun ömürlü ve sağlıklı ürünler geliştirmek için günümüzün en önemli teknolojileri arasında yer alıyor. Güney Kore, bu kapsamda ar-ge yatırımlarını artırarak nanoteknoloji için 620 milyon dolarlık bütçe ayırdı.

Bilim ve Bilişim Bakanlığı yapay zeka, büyük veri ve Nesnelerin İnterneti (IoT) için kullanılabilecek nanomalzemeler üzerine çalışılacağını duyurdu. Bakanlık, 3D nanoelektronik cihazlar, IoT için sensörler, biyomekanik alanlarında da destek sağlayacak.

Bakanlık, 2017 yılında nanoteknolojideki toplam 1133 patentin tescil edildiğini ve uzun vadeli hedefin 2025 yılına kadar 5.000 civarında kayıt olduğunu söyledi. Ayrıca Güney Kore, nanoteknolojide 2025 yılında ABD ve Japonya’nın hemen ardında .3 sırada yer almayı umduğunu duyurdu.

Kaynak : techinside.com

33 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!