Günlük Aspirin Sağlıklı Yaşlılar için Yararlı Olmayabilir

Günlük Aspirin Sağlıklı Yaşlılar için Yararlı Olmayabilir

Yeni bir çalışmaya göre günde düşük doz aspirinin içilmesi, sağlıklı yaşlıların yaşamlarını uzatmadığı veya ilk kalp krizi veya felci önlemediği bulunmuş.

Kalp hastalıkları ve felç, ABD’deki yaşlı erişkinlerde önde gelen ölüm ve sakatlık nedenlerdir. Bunlar genellikle kalbe veya beyne giden kan damarlarındaki kan pıhtılarından kaynaklanır.

Aspirin, daha önce kalp krizi veya inme geçiren kişilerin  tekrar bu krizleri geçirmelerini önleyebilir.Aspirin, kanın daha fazla pıhtılaşmasını önler. Düşük dozda günlük aspirin uygulaması, yüksek risk altındaki kişiler için ilk kalp krizi veya felç riskini azalttığı gösterilmiştir.

Aspirinin sağlıklı yaşlılarda ne kadar faydalı olup olmadığını  incelemek için, araştırmacılar rastgele olarak 19.000’den fazla sağlıklı yaşlılara aspirin, inaktif bir hap ya da plasebo vermişler. Katılımcıların çoğu 70 yaş ve üstü idi (Afro-Amerikan ve İspanyol bireyler için 65 yaş ve üstü).

Her iki grupta da benzer sağlık sorunları ve ölüm oranlarıgörülmüştür. Aspirin kalp krizi, felç, fiziksel sakatlık veya demans riskini azaltmamış. Aspirin alan kişilerde  kanama riski  arttığı görülmüştür.

NIH’nin Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’ndeki klinik yaşlanma araştırmalarını denetleyen Dr. Evan Hadley, “Bu  bulgular, yaşlılar için hastalığın önlenmesinde aspirin rolünün netleştirilmesine yardımcı olacaktır.Ama daha öğrenilmesi gereken çok şey var “diyor.

Günlük aspirin kullanımı  sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzu danışın .

Kaynak : nih.gov

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …