Yeni Polimer Katkı Maddesi Plastik Geri Dönüşümünü Artırabilir, Yeni Malzemeler İçin Öncülük Edebilir

Yeni Polimer Katkı Maddesi Plastik Geri Dönüşümünü Artırabilir, Yeni Malzemeler İçin Öncülük Edebilir

Cornell Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, plastik geri dönüşümünü engelleyen, önemli bir sorunu çözen yeni bir materyal geliştirdi. Atılan plastiklerin ve geri dönüşüm ihtiyacının karşı konulmaz bir ekolojik problem haline geldiğinin artan bir farkındalığı ile, araştırmacılar halihazırda mevcut olan plastik malzemeyi yeniden kullanmanın yollarını bulmaya çalışıyor ve daha çevre dostu alternatifler bulmaya çalışıyorlar veya materyalin kullanımını kısıtlıyorlar. İlk olarak Cornell Üniversitesi’nden bir araştırmacı, plastik geri dönüşümünü engelleyen önemli bir sorunu çözen yeni bir materyal geliştiren bir ekibin başına geldi.

Cornell Üniversitesi’nden kimya ve kimyasal biyoloji profesörü olan Geoffrey Coates, plastik geri dönüşümüyle ilgili tartışmalara şuanda sadece yüzde 2’lik bir oranının geri dönüştürüldüğünü belirterek başladı. Bu, yaklaşık üçte birinin çevreye girdiğini, yüzde 14’ünün yakma ve / veya enerji geri kazanımında kullanıldığı ve yüzde 40’lık bir kesimin depolama alanlarına girdiği anlamına geliyor.

Plastik geri dönüşümüyle ilgili bu can sıkıcı rakamlar Coates’e plastik geri dönüşümü konusunda daha iyi yollar araması için ilham kaynağı oldu.Bunlardan biri, araştırmacıların, dünyanın en üst plastiklerinden ikisine eklenmesiyle, var olan bir problemi çözen yeni ve mekanik olarak sert bir polimer oluşturduğu multiblock polimer geliştirdiği Minnesota Üniversitesi ile işbirliği içindi.

Geri dönüşüm sürecini yıllarca rahatsız eden bu konu ; dünya plastiklerinin üçte ikisini oluşturan polietilen (PE) ve polipropilenin (PP) farklı kimyasal yapılara sahip olduklarını ve tarihsel olarak bir araya getirilemediklerini, çünkü bunları bir araya getiren teknoloji mevcut olmamasıdır.

Bu, Cornell-University of Minnesota takımının kazanmış olduğu şey sayesinde değişebilir. Ekip tarafından oluşturulan az miktarda tetrablock veya dört blok polimerin, alternatif polietilen ve polipropilen bölümlerine eklenmesiyle, sonuçta elde edilen malzeme, test edilen iki blok polimer veya iki blok polimerden üstün olan mukavemete sahiptir. Sonuçlar, birçok araştırmacının yıllarca uğraştığı fakat henüz yönetmediği bir şey.

Malzemeyi test etmek için ekip, iki polipropilen polimeri yapıştırıcı olarak kullanan iki plastik şeridi bir araya getirdi ve daha sonra mekanik olarak ayırdı. Diblok polimerlerle yapılan kaynaklar göreceli olarak çabucak başarısız oldu, ancak grubun tetrablock katkı maddesinden yapılan kaynak çok iyi korunmuştu, bunun yerine plastik şeritler koptu.

Coates , araştırmacılar daha önce benzer sonuçlara ulaşırken, genellikle yumuşak bir materyalin yüzde 10’unu kullanacaklar, sonuçta tipik plastik özelliklere sahip değiller ve normalde orijinal kadar iyi değiller. Bununla ilgili heyecan verici olan şey, katkı maddesinin yüzde 1 kadar düşük bir oranına kadar çıkabilmemiz ve süper harika özelliklere sahip bir plastik alaşım elde etmenizdir  dedi.

Mevcut plastikten yeni bir tür geri dönüştürülmüş plastik vaat etmenin yanı sıra, yeni polimer ekibe göre, mekanik olarak sert polimer karışımlarının yeni bir sınıfının geliştirilmesine izin verebilir. Araştırmacılar, plastikten yapılmış tipik nesnelerin ve kapların daha az malzeme ile imal edilebileceğini ve daha sürdürülebilir bir çözüm üretebileceğini söyledi.

Kaynak: waste360.com

457 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!