Harold Warris Thompson

Harold Warris Thompson

Sir Harold Warris Thompson fizikokimya alanında çalışmalar yapmış İngiliz kimyagerdir. Kimya alanı dışında futbolla da ilgilenen Thompson, Futbol Federasyonu’nun da başkanlarından biridir. 

Hayatı ve Çalışmaları

15 Şubat 1908’de Yorkshire, İngiltere’de kömür madeninde yönetici olan William Thompson’un ve Charlotte Emily’nin oğlu olarak dünyaya geldi. Eğitimine İngiltere’nin Sheffield şehrinde, King Edward VII Okulu’nda başladı ve daha sonra Trinity College, Oxford’ta devam etti. Burada, kendisi gibi fizikokimya alanında çalışmalar yapan ve kimyasal reaksiyonların mekanizmalarıyla ilgili yaptığı çalışmalar sayesinde 1956 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan  Cyril Norman Hinshelwood tarafından özel olarak eğitildi. İkisi birlikte zincir reaksiyonu olarak da tanımlanabilen hidrojen ve oksijenin patlayıcı reaksiyonları üzerinde çalıştı.

1929 yılında Trinity College, Oxford’tan mezun oldu ve Berlin’de Fritz Haber ve Max Planck ile çalışmaya başladı. Berlin Humboldt Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladıktan sonra 1930 yılında Oxford’a döndü. O zamanlar St. John’s College’nin başkan yardımcısıydı.

Öğrencileri tarafından ilham veren bir öğretmen olarak tanımlanan Thompson, gazların kimyasal reakiyonları, fotokimya ve spektroskopi alanlarında çalışmalar yaptı. II. Dünya Savaşı sırasında Ministry of Aircraft Production’da infrared (kızılötesi) spektroskopiyle ilgilendi. 

Futbol Federasyonu

Kimya’nın yanında hırslı bir futbolcuydu. Hatta bu hırsı sayesinde Oxford’ta son yılındayken mavi adı verilen bir ödül kazandı. Futbol hayatının büyük bir kısmını Oxford Üniversitesi A.F.C oluşturmuş olsa da, Wembley Stadyumu’nda oynanan Varsity maçında da oyuncu olarak görev aldı. 1948 yılında Pegasus Club’u kurdu. 1976-1981 yılları arasında Futbol Federasyonu’nda başkan olarak görev aldı.

1974 yılında Dünya Kupası’nı kazanan bir İngiliz takımının menajeri Sir Alf Ramsey’in görevinden alınmasında önemli rol oynadı.

Okumanızı Öneriyoruz

Kyriacos Costa Nicolaou

K. C. Nicolaou, 5 Temmuz 1946’da Kıbrıs’ta Karavas’ta dünyaya geldi ve 18 yaşına kadar burada …