Kauçuk Banyo Oyuncaklarının Karanlık Yüzü

Kauçuk Banyo Oyuncaklarının Karanlık Yüzü

Fotoğraf :  Banyo oyuncaklarının karanlık yüzü

Kauçuk ördekler ve timsahlar, her zaman popüler banyo arkadaşları olmuştur. Son zamanlarda yapılan bir Eawag çalışması, esnek, plastik banyo oyuncaklarının ‘karanlık tarafını’ ortaya çıkardı. Çeşitli mikrobiyal büyümeler, sadece plastik malzemelerden değil aynı zamanda oyuncakları kullananların kendileri tarafından da oluşabilmektedir.

Sıcak ve nemli banyolar, bakteri ve mantar biyofilmleri oluşumu için ideal koşulları sağlamaktadır. Duş perdesi yada küvetin arkası bu ortamlara verilebilecek örnekler arasındadır. Bu durum, özellikle kauçuk ördekler ve diğer banyo oyuncakları için geçerlidir. Bu esnek oyuncakların iç yüzeylerinde, yoğun bakteri ve mantar büyümeleri gözlenir ve çocuklar tarafından sıkıldıklarında, içlerinden genellikle bulanık bir sıvı açığa çıkar. Eawag, ETH Zürih ve İllionis Üniversitesi’nden araştırmacılar, son zamanlarda, banyo oyuncaklarında bulunan mikrobiyal büyümeyi ve mikroorganizma çeşitlerini destekleyen faktörleri incelemişlerdir.

Yapılan çalışmada araştırmacılar, kullanılmış banyo oyuncakları içerisindeki biyofilm topluluklarını karakterize ettiler. Aynı zamanda, evdeki kullanım koşullarına benzer koşullar altında, yeni banyo oyuncakları ile kontrollü deneyler yürüttüler: 11 haftalık süre boyunca, oyuncakların bazıları temiz, bazıları ise sabun, insan vücudu sıvıları ve bakteriler gibi bileşenler içeren kirli banyo suyuna maruz bırakıldı. Ardından, bu banyo oyuncakları ikiye ayrıldı ve laboratuvar ortamında analiz edildi. Elde edilen bulgular pek de memnun edici değildi: banyo oyuncaklarının iç yüzeylerinde santimetre kare başına 5 milyon ile 75 milyon arasında değişen hücreler gözlendi. Bununla birlikte, biyofilm topluluklarının bileşimi, özellikle gerçek ev ortamından temin edilen banyo oyuncakları arasında  geniş bir ölçekte değişiklik göstermiştir, aynı zamanda iki kontrol grubu arasında da değişiklik gösterdiği görülmüştür. Mantar türleri, gerçek banyo oyuncaklarının yüzde 60’ında ve kirli su kontrol grubu oyuncaklarının hepsinde gözlemlenmiştir. Genellikle hastane kaynaklı enfeksiyonları içeren, çubuk şeklindeki Legionella ve Pseudomanas aeruginosa dahil potansiyel olarak patojenik bakteriler, incelenen tüm oyuncakların yüzde 80’inde tespit edilmiştir.

Ardından bilim adamları, biyofilm oluşumunu etkileyen çeşitli faktörleri değerlendirdiler. Düşük besin konsantrasyonu sebebiyle, musluk suları, mikrobiyal büyüme için yeterince elverişli değildir. Ancak, bu oyuncaklar, besin kaynaklarını kendileri temin ediyorlar: genellikle düşük kaliteli polimerlerden oluşan plastik malzemeler, önemli miktarda organik karbon bileşikleri açığa çıkarırlar. Banyo sırasında, diğer bakterilerin yanı sıra, azot ve fosfor gibi diğer temel besin maddeleri insan vücudu (idrar ve ter gibi vücut sıvıları), harici kirletici maddeler ve kişisel bakım ürünleri tarafından sağlanır.

Çalışmanın başyazarı, mikrobiyolog Lis Neu’dur. Lisa Neu, doktora araştırmasında genel olarak biyofilm oluşumunu ve plastik malzemelerin, içme suyundaki mikrobiyal prosesleri nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Lisa Neu’nun danışmanı Frederik Hammes, elde edilen bulgular karşısında şaşkın değildi: ‘’ Küflü banyo oyuncakları, çevrimiçi forumlarda ve bloglarda yaygın olarak tartışılmaktadır, ancak bugüne kadar bilimsel alanlarda çok az ilgi görmüştür.’’ Aslında, içme suyu, plastik malzemeler, harici kontaminasyon ve hassas tüketici arasındaki bağlantıyı yansıttığı için araştırmacılar açısından oldukça ilgi çekici olduğunu da ekledi. Söz konusu hassas kullanıcılar, banyo oyuncaklarından yüzlerine su fışkırtarak eğlenen çocuklardır. Hammes, ‘’ Bu durum, bağışıklık sistemini güçlendirerek pozitif bir etki yaratabilir, ancak göz, kulak ve hatta sindirim sistemi enfeksiyonlarına da yol açabilir.’’ diyerek durumu değerlendirdi.

Peki bu durumda, kauçuk ördekler banyo küvetlerinde yasaklanmalı mıdır? Yoksa, kullanıldıktan sonra dikkatlice temizlenmeli midir? Ya da, çevrimiçi forumlarda sıklıkla önerildiği gibi, su fışkırtmanın önüne geçmek için oyuncaklarda bulunan delikler kapatılmalı mıdır? Hammes, daha farklı bir seçeneğe dikkat çekiyor: banyo oyuncaklarının üretiminde kullanılan polimer malzemeler üzerinde daha sıkı düzenlemeler olması: Bu düzenlemelerin, problemli kimyasallar için etkili olduğu zaten kanıtlanmıştır; şimdi içme suyu için plastik boruların test edilmesinde olduğu gibi karbon salınımı da dikkate alınmalıdır.

Bu araştırma, öncül sıhhi tesisat sistemlerinde(boru tesisatı) bakteri büyümesinin nedenleri ve sonuçlarını araştıran bir proje kapsamında İsviçre Ulusal Bilim Kuruluşu tarafından finanse edilmektedir.

Kaynak: sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Sıfırın Altındaki Sıcaklıklarda Isı Depolayabilen Yeni Malzeme

Sıfırın Altındaki Sıcaklıklarda Isı Depolayabilen Yeni Malzeme

Görsel: -30°C’ye kadar düşük sıcaklıklarda ısıyı depolayabilen ve serbest bırakabilen yeni bileşik, ışıkla değiştirilebilen Arylazopyrazoles’e, …