Hasta Hücrelerinden Organoid Oluşturmak için Geliştirilen Yeni Metot

Hasta Hücrelerinden Organoid Oluşturmak için Geliştirilen Yeni Metot

Hasta hücrelerinden böbrek organoidleri oluşturmak için kullanılar yöntem, böbrek hastalığının iç yüzünü anlamayı sağlar.

Hasta hücrelerinden organoid oluşturmak için geliştirilen yeni method, böbrek hastalıklarının nasıl ortaya çıktığını ve nasıl tedavi edilmesi gerektiği hakkında fikir verebilir.

Daha önce, Ryuji Marizone, MD, PhD (Brigham ve  Kadın hastanesi) ve onun meslektaşları insan pluripotent (hPSCs) kök hücrelerini böbreğin fonksiyonel birimlerini oluşturan hücrelere olgunlaştırmak için bir yöntem geliştirdiler. En son çalışmalarında, methodlarının insan böbrek hastalıkları için nasıl kullanılabileceğini gösteriyorlar. Örneğin, otozomal çekinik polikistik böbrek hastalığı (ARPKD)ile hastalardan elde edilen hPSCs kullanılarak, bu hastalığa sahip hastalarda görülen gibi geniş kistleri olan tübüllere sahip böbrek organoidleri üretmek. Dr. Morizone: “İnsan böbreği organoidlerini kullanarak ARPKD’yi modellemek için yeni bir platform oluşturulması, kist oluşum mekanizmalarına yönelik çalışmaları kolaylaştıracak ve polikistik böbrek hastalığına yönelik terapötik ajanlar bulmak için kimyasal tarama sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunacaktır “dedi. ‘’ Aynı zamanda bizim organoid sistemimiz, in vitro böbrek fizyopatolojisine, böbrek toksisitesi tetlerine ve hastalık modeli çalışmalarına olanak sağlar ve sonuçta rejeneratif tıp için biyolojik olarak geliştirilmiş böbrek gelişimine yol açar.’’

Kaynak : medicalxpress.com

399 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!