Bilim İnsanları Her İki Antibiyotiğe Dirençli Bakterileri Öldüren Bir Bileşik Keşfetti

Bilim İnsanları Her İki Antibiyotiğe Dirençli Bakterileri Öldüren Bir Bileşik Keşfetti

Sheffield Üniversitesi’nden araştırmacılar, hem gram-pozitif hem de gram-negatif antibiyotiğe dirençli bakterileri öldürebilen yeni bir bileşik geliştirdi.

Gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler farklı yapıda hücre duvarlarına sahiptir ancak yeni antibiyotik bileşiği her iki bakteri formunun da hücre duvarlarından geçebiliyor ve ardından DNA’ya bağlanıyor.

Chemical Science’ta yayınlanan bulgular, gram-pozitif MRSA ve gram-negatif E.Coli. bakterileri de dahil olmak üzere her türlü antibiyotiğe dirençli bakteriler için yeni tedaviler geliştirmeye yol açıyor.

Sheffield Üniversitesi ekibi daha önceden özellikle gram-negatif bakterileri etkileyen yeni bileşik geliştirmişti fakat bu yeni bileşik öncekinden farklı olarak, her iki bakteri tipinde de aynı derecede etkili olan geniş spektrumlu bir antimikrobiyaldir.

Gram-negatif bakterilerin hücre duvarları ilaçların mikroplara nüfuz etmesini engeller. Bu sebeple gram-negatif bakterilerin suşlarının tedavileri özellikle zordur. Ayrıca gram-negatif bakteriler pnönomi, idrar yolu ve kan dolaşımı enfeksiyonlarına da sebep olabilirler.

Sheffield Üniversitesi ekibi Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi (SCFC), Rutherford Appleton Laboratuvarı’ndaki meslektaşlarıyla çalıştı. Sheffield Üniversitesi’ndeki araştırmanın baş araştırmacısı Profesör Jim Thomas “Antimikrobiyal direnç, küresel bir acil durumu öngören çalışmalarda gittikçe artan bir problemdir, bu yüzden dirençli patojenlere karşı savaşan geniş spektrumlu antimikrobiyallere acilen ihtiyaç var. Ve yeni bileşik, ışıldayan bir bileşik olduğu için ışığa maruz kaldığında parlıyor. Bu da STFC’nin Rutherford Appleton Laboratuvarı’ndaki gelişmiş mikroskopi tekniklerini kullanarak bakteri alınımı ve etkisini takip edebildiğimiz anlamına geliyor.”

Antimikrobiyal direnç, Avrupa Birliği’nde her yıl 25,000 ölüme sebep oluyor ve bu hızla artan tehdit ele alınmazsa, 2050 yılına kadar antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlara bağlı olarak her yıl 10 milyondan fazla insanın öleceği öngörülüyor.

Doktorlar gram-negatif bakteriler için son 50 yıldır yeni bir tedaviye sahip değillerdi ve 2010 yılından beri klinik araştırmalara hiçbir potansiyel ilaç girmedi.

Kaynak : phys.org

512 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!