Hava Taksisi Dönemi Başlıyor

Hava Taksisi Dönemi Başlıyor

Fotoğraf: Volocopter 2X, Oshkosh’taki EAA AirVenture’a giden bir prova uçuşu sırasında.

27 Temmuz’da, bir Kentsel Hava Hareketliliği (UAM) şirketi olan Volocopter GbmH (Bruschal, Almanya), Wisconsin’deki Deneysel Hava Taşıtı Birliği’nin (EAA) AirVenture 2021 hava gösterisinde Volocopter 2X adlı hava taksisini uçurdu. Volocopter 2X, VoloCity gibi çoğunlukla kompozit malzemeden oluşmaktadır. Şirket bu uçuşun tamamen elektrikli ve dikey kalkış ve iniş yapabilen ilk halka açık mürettebatlı test uçuşu olduğunu söylüyor. Bu başarılı uçuş, Volocopter’in dünyadaki hava taksileri konusunda farkındalığı artırma planında önemli bir kilometre taşı olmakla beraber uzun vadeli Gelişmiş Hava Hareketliliği (AAM) ve Kentsel Hava Hareketliliği (UAM) çözümleri sunma konusunda da kritik bir önem taşıyor.

Mürettebatlı Volocopter 2X, EAA’nın AirVenture havacılık kutlamasının bir parçası olarak Wittman Yerel Havaalanı üzerinde saat 14:45’te (CST) dört dakikalık bir uçuş için yaklaşık 160 fitte saatte 18 mil azami hız ile havalandı. Etkinlik katılımcıları, Volocopter 2X’in uçuşunu izleme ve Volocopter’in standındaki VoloCity modelinde oturarak bu uçakları deneyimleme fırsatı buldu.

“ABD’deki bir eVTOL şirketinin halka açık ilk insanlı test uçuşunu başarıyla gerçekleştiren Volocopter, sektör için bir kilometre taşı hükmünde olmasının yanı sıra ticari lansmanımızın hızla yaklaştığını hatırlatıyor.” dedi Volocopter’in CEO’su Florian Reuter. “Sertifikasyon, düşük gürültü emisyonları ve küresel ortaklıklardaki liderliğimiz hakkında istediğimiz kadar konuşabiliriz, ancak hiçbir şey kalabalığın önünde bir hava taksisi uçurarak ve insanları uçağımıza oturmaya davet ederek Kentsel Hava Hareketliliği’ni bir hizmet olarak başlatmaya ne kadar yakın olduğumuzu göstermiyor. Hava taksileri çok yakında geliyor. Önümüzdeki iki ila üç yıl içinde dünyanın dört bir yanındaki şehirlere elektrikli uçuşlar getirmek için çalışıyoruz.

Volocopter, yolcular ve eşyalar için elektrikli uçak ailesine sahip tek eVTOL geliştiricisi olduğunu söylüyor. Bu uçak ailesi, şehir içinde ve şehirlerarası hem uzun hem de kısa mesafelere gidebilen uçaklardan oluşmaktadır. (VoloCity ve VoloConnect hava taksileri ve VoloDroneheavy-lift drone).

Volocopter, ayrıca tam hizmet çözümüne ek olarak, Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı’ndan (EASA) uçak tasarımı ve üretimi için iki stratejik sertifika onayı olan Tasarım Organizasyon Onayı ve Üretim Organizasyon Onayı’na sahip ilk ve tek eVTOL geliştiricisi olduğunu iddia ediyor.

Kaynak: compositesworld.com

229 Kez Okundu

Nursima Yıldız

1996 yılında Ankara’da doğdum. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Lisans dönemim sırasında Erasmus+ programı ile 1 dönem Polonya - Czestochowa Üniversite’sinde okudum. Şu anda da Roma Sapienza Üniversitesinde yüksek lisans yapmaktayım. Kimya sektöründe dünyada ne tür gelişmeler olduğunu daha yakından takip etmek ve bu gelişmelerle alakalı Türkçe kaynak oluşturmaya yardımcı olmak adına İnovatif Kimya Dergisi ekibinin bir üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum. Özellikle ilgi alanım olan malzeme bilimi hakkındaki haberleri paylaşacağım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!