Düşük Maliyet, Yüksek Verimlilik ve Uzun Süreli Stabilite Sağlamaya Yönelik İnorganik Perovskit Güneş Pilleri

Düşük Maliyet Yüksek Verimlilik ve Uzun Süreli Stabilite Sağlamaya Yönelik İnorganik Perovskit Güneş Pilleri

Yaklaşık 10 yıl önce perovskit güneş pillerinin ortaya çıkması güneş enerjisi dönüşümünde bir atılım olmuştur. Son yıllarda elde edilen verimdeki yüksek ilerlemeye rağmen, bu hücrelerin zayıf stabilitesi herhangi bir pratik uygulama için hala çok önemli bir engeldir.

Hefei Teknoloji Üniversitesinde araştırmacı Dr. Guoqing Tong;
“Hibrit perovskit güneş pillerinden farklı olarak, inorganik benzerleri neme ve ısıl strese karşı uzun süreli bir stabilite sergilerler, ancak % 10’dan daha düşük verim, yüksek taşıyıcı rekombinasyonu ve hafif hasat veriminin kısıtlı olması nedeniyle pratik uygulamalarını sınırlandırıyor. ” ifadesini kullanır.

Düşük Maliyet Yüksek Verimlilik ve Uzun Süreli Stabilite Sağlamaya Yönelik İnorganik Perovskit Güneş Pilleri

Cihazların arayüzeyindeki rekombinasyonun üstesinden gelmek ve uzun süreli stabiliteyi sağlamak için araştırmacılar inorganik bir perovskit CsPbBr3 film ve türev bütünleştirici tarafından gradyan bir mimari tasarladılar.

CsPbBr3‘ün ,tersinir bir faz geçişi gösteren iki türev fazı vardır. Bu nedenle, türev fazlar, bir gradyan bant aralığı mimarisi oluşturmak için CsPbBr3 filmin yüzeyinde yerinde yerleştirilebilir. Yüksek verimlilikte boşluk çıkarma ve elektron bloklama tüm inorganik CsPbBr3 güneş pilleri için % 10,17’lik bir güç dönüşüm verimliliği sağlar.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Okulu’nda ilk araştırmacı olan Prof. Dr. Yang Jiang, “ Organik iletim tabakası ve altın elektrodu değiştirmek için bıçak kaplama tarafından hazırlanan karşı elektrod olarak karbon pasta kullanıyoruz.” ifadesini kullanır.

Bu maliyeti etkin bir şekilde azaltabilir ve yüksek verimlilik, düşük maliyetli ve büyük ölçekli uygulamaya yönelik yeni bir strateji ortaya koyabilir. ”

Kaynak : advancedsciencenews.com

760 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!