Bargello Parfüm Arge ve Kalite Güvence Sorumlusu Mediha Ağaoğlu ile Röportaj

bargello parfum arge ve kalite guvence sorumlusu mediha agaoglu ile roportaj

1-) Merhaba, röportaj için bize zaman ayırdığınız için ekip olarak size teşekkür ediyoruz. Firmanızdan bahseder misiniz? Ne zaman kuruldunuz? Hizmetleriniz neler?

Merhaba, öncelikle kozmetik sektörü adına bu duyarlı röportaj olanağı için biz teşekkür ederiz. CC Kozmetik Kimya, genel merkezi Bursa’da bulunan, Bargello Perfume markası altında faaliyet gösteren bir firmadır. Firmamız ilk olarak 1950 yılında Gonca Kolonyaları markası ile kurulmuş , geleneksel Türk kolonyası üretim ve satışı ile sektörde köklü bir yer edinmiştir.2008 yılı itibari ile Bursa’da faaliyet gösteren firmamız, 64 yıllık bilgi ve tecrübesi ile Gonca Kolonyaları, Bargello, Raphella markalarındaki geniş ürün yelpazesi ile hizmet vermektedir.

2-) Bize kendinizden bahsedebilir misiniz? Bargello şirketindeki pozisyonunuz ve rolünüz nedir?

Elbette. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümü mezunuyum. Mezuniyetim itibari ile Kozmetik sektöründe farklı alanlarda üretim yapan farklı şirketlerde; Arge Sorumlusu, Arge Müdürü ve Kalite Güvence Sorumlusu olarak farklı pozisyonlarda çalıştım. Bargello ailesi ile Bursa’da yollarımızın kesişmesi ile AR-GE&Kalite Güvence Sorumlusu olarak görev almaktayım.

Firmamız bünyesinde gerçekleştirilen ;

Firmanın kazancını arttıracak farklı ve yenilikçi ürünlerin bulunması ve fizibilitelerinin hazırlanarak yönetime yeni fikirlerin sunulması.

Yeni ürün tasarımları ile ilgili gerekli araştırmaların yapılması ve bu doğrultuda ürün formulasyonu için laboratuar çalışmalarının gerçekleştirilmesi.

Ürünlerin yasal dosyalarının hazırlanması

AR-GE çalışanlarına, çalışmalarını sağlıklı yürütebilmeleri için gerekli teknik eğitimlerin verilmesi.

ÜR-GE kapsamında mevcut ürünlerin iyileştirme çalışmalarının gerçekleştirilmesi.

Formulasyon çalışmalarında kullanılan hammaddelerin yasal kısıtlamalarının araştırılması ve takibi.

Yeni piyasaya sunulacak ürün ile ilgili gerekli teknik bilgilerin satış ekibine sunumunun gerçekleştirilmesi.

Talep doğrultusunda müşterilere ürünler ile ilgili teknik bilginin sunulması.

Firmamızda ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, ISO OHSAS:2007 standartlarına ve ISO 22716:2007 GMP(İyi Üretim Uygulamaları) kurallarına uygun olarak Entegre Yönetim Sisteminin kurulması, uygulanması, geliştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması

Müşteri şikayetlerinin analizi, değerlendirilmesi, gerekli aksiyonların alınması ve takibi.

Firma çalışanlarına verilecek eğitimleri planlamak, uygulanmasını sağlamak ve eğitimle ilgili kayıtları tutmak.

Entegre Yönetim Sistemi ile ilgili olarak dış kuruluşlara (belgelendirme firması, müşteriler, tedarikçiler) karşı firmayı temsil etmek.

Ulusal ve uluslararası standartların ve dış kaynaklı dokümanların geçerli revizyonlarını kontrol altında tutmak.

Düzeltici ve önleyici faaliyet isteklerini incelemek ve gerekli kararları vermek.

Düzeltici ve önleyici faaliyetleri başlatmak ve takip etmek.

Elbette tüm bu çalışmaları hepsi alanında uzman ekip arkadaşlarım ile birlikte kusursuz bir takım çalışması halinde gerçekleştirmekteyiz.

3-) Bargello ismi nereden geliyor? Özel bir anlamı var mı?

Bargello = Güçlendirilmiş , kuvvetlendirilmiş kale( latince ), aynı zamanda zirve anlamını taşımaktadır. Ayrıca İtalya’da bir kentin ismidir.

Biz daha çok zirve anlamından etkilenerek bu ismi uygun bulduk. Bir gün  zirveye ulaşacağımızı biliyorduk, buna inanıyorduk ve şuan yurt içinde zirvedeyiz.

4-) Ürün yelpazesi hakkında bilgi alabilir miyiz? Bargello mağazalarında kaç çeşit ürün sunuluyor? Yıllar içinde çeşitlilik artırırken nelere dikkat ettiniz?

Parfüm çeşitliliği, müşteri talep ve istekleri doğrultusunda ilerlemektedir. Müşterilerimizle aramızdaki bağ inanılmaz bir şekilde kuvvetli. Ne istediklerini mağaza ve internet kanalından tarafımıza ulaştırıyorlar ve bizde en kısa sürede gerekli çalışmalarımızı tamamlayıp kataloğumuza dahil ediyoruz.

Yani Sistemimizi müşterilerin isteklerini karşılamak adına aktif olarak kullanan dinamik bir kadroya sahibiz. Bu da bizim “Yenilikçi” algımızı konumlandırma hususundaki hassasiyetimizin önemini göstermektedir.

Parfüm sektörü yenilik demektir ve biz bu yenilikçi anlayışla aylık düzenli olarak ürün çeşitliliğini güncellemekteyiz. Şuan 400’ ün üzerinde parfüm çeşidimiz bulunmaktadır. İlaveten farklı koku ve ambalaj seçenekleri ile kolonya, EDP, deodorant , antiperspirant deodorant, farklı koku ve tasarım seçenekleriyle Reed Diffuser(ortam kokuları), araç kokuları, Body splash, Scent Marketing gibi ürün çeşitlerimiz bulunmaktadır.

5-) Bargello’daki Ar-Ge ve Kalite Kontrol modülleri nasıl çalışıyor? Ürünlerinizde kalite standartlarınız neler? Dermatolojik test işlemleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

AR-GE, bilimsel ve teknik bilgi birikimini arttırmak amacıyla, sistematik bir temele dayalı olarak yürütülen, yaratıcı çaba ve bu bilgi birikiminin yeni uygulamalarda kullanılmasıdır. Doğru ürünlerin seçimi konusunda firmamız; müşteriye önemli yarar sağlayan, rakiplere göre üstün fiyat ve performans özelliği olan, müşteri ihtiyaçlarını rakiplere göre daha iyi karşılayan farklı özellikli, daha yüksek kalitede ürünler geliştirmektedir. Elbette ki AR-GE çalışmasının olmazsa olmazı olan ‘her projenin mutlaka bir müşterisi olmalıdır’ gerçeği unutulmadan; sistematik ve proje bazlı, ürüne dönüşecek karakterdeki çalışmalar yürütülmekte olup, üniversite sanayi işbirliği firmamız tarafından desteklenmektedir.

Kalite Kontrol Departmanı olarak firmamıza girişi yapılan tüm hammadde, ambalaj, etiket malzemelerinin öncelikle giriş kalite kontrolleri yapılmakta ve uygun olması halinde depo alanındaki ayrılmış alanda tanımlanmaktadır. İlaveten üretim sürecinde yarı mamul kontrolleri, dolum esnasında hat başı kontroller, tüm tanımlanmış talimat ve prosedürlere uygun olarak yapılmaktadır. Parfüm üretiminde , üretim sonrası yapılan ürün kalite kontrolleri büyük önem taşımaktadır. Ürünün belirlenmiş özel spesifikasyonları baz alınarak yapılmaktadır.

Esansta kalite kontrol ise; Organoleptik Test : Eksper tarafından, referans örnek koku ile mukayese etme yöntemidir. Fiziksel Test: Görünüş, renk, Refraktif index, parlama noktası tayini ve yoğunluk ölçümü Kimyasal analiz: Saflık testi GC-MS cihazı ile yapılmaktadır.

Hammaddeye uygulanan testler, hammaddenin analiz sertifikasında yer alan sonuçlarla ve referans hammaddeyle karşılaştırılarak incelenip kullanılabilir olduğuna karar verilir. Ayrıca esans tedarik ettiğimiz firmalar, esans kompozisyonu oluşturulurken yönetmelikleri güncel bir şekilde takip edilerek üretmekte ve bizler ile uygunluk sertifikalarını paylaşmaktadırlar. IFRA( Uluslararası Esans Birliği) standardına göre yasaklı veya sınırlı olan hammaddelere uygun olarak ve ayrıca isteğe bağlı olarak alerjen hammaddeler göz önüne alınarak esans hazırlanmaktadır.

Sahip olduğumuz kalite sertifikaları, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi,ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi,OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı Ve Güvenliği, ISO 22716:2007 GMP (İyi Üretim Uygulamaları), Helal Sertifikasıdır. Firmamızda tüm standartları karşılayacak şekilde Entegre Yönetim Sistemi kurulmuş olup sürekliliği sağlanmaktadır. AR-GE birimimizce oluşturulan tüm yeni çalışmalar insan sağlığına olan etkileri göz önünde bulundurularak ve piyasaya sürülmeden önce yurt dışı akredite laboratuvarlarda dermatolojik olarak test edilip uygun sonuçlandığı takdirde satışa sunulmaktadır.

6-) Ürünleriniz üretimi ve piyasaya çıkmadan önce hangi aşamalardan geçtiği hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Firmamızda, sürekli takibinde olduğumuz IFRA (International Fragrance Association) standartları gereği, yapılan her güncellemeyi parfümlerimizde de yaparak müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. GMP(Good Manufacturing Product- İyi üretim teknikleri) , kalite standartları ve işletme hijyeninin üst seviyede önem taşıdığı üretim tesisimizde yasal düzenlemeler titizlikle takip edilmektedir. Entegre Yönetim Sistemimiz gereği tüm üretim sürecimiz belirlenen akış şemaları dahilinde, müşteri odaklı planlama stratejisi ile ‘Kalite, kontrol edilmez, üretilir.’ ve ‘Kalite kontrol faaliyetleri düzeltici değil önleyici olmalıdır.’ prensibi ile üretim tamamlanmakta, ISO 22176:2007 GMP standartları gereği depolanmakta, sevk edilmektedir.

7-) Müşterileriniz ürünlerden şikayetçi olduğunda ne gibi işlemler yapıyorsunuz ?

Müşteri şikayetleri, üzerinde hassasiyetle durduğumuz ve firmamızın en önemsediği konulardandır. Müşteri şikayetlerinin mağazalarımıza gelmesi durumunda mağaza çalışanımız tarafından Müşteri Şikayet Formu tüm detayları ile doldurulup Kalite Güvence departmanına iletilmektedir. Kalite Güvence Departmanı tarafından takibe alınan şikayet öncelikle firmamız bünyesinde bulunan şahit numune ile kıyaslanmakta, sonrasında incelenmesi adına Kalite Kontrol departmanına verilmektedir. Kalite Kontrol tüm analizlerini yapıp müşteriden gelen şikayetli numune ile olması gereken standart ürünümüz arasındaki farklılıkları belirlemekte ve sonuç Kalite Güvence Departmanımızca onaylanıp müşteriye sonuç bildirilmektedir.

8 -) İnsanlar parfüm ya da kozmetik ürünler kullanırken tercihlerini nasıl yapmalılar ve nelere dikkat ederek ürün almalılar?

Kozmetik ürünler algılara ve duyulara hitap ettiğinden elbette ki kişiye göre değişen özelliktedir. Ancak Arge Çalışmaları yapan ve ürün içerikleri ile birebir ilgili olan bir tüketici olarak söyleyebilirim ki; GMP standartlarında üretim yapan, mevzuat takibi yapan, mevzuatta tanımlı ve kozmetik ürün tanımı dışında abartılı ürün iddiasında bulunmayan, müşteri olarak hızlı geri dönüş alacağım, bakanlık nezdinde ürün bildirimleri eksiksiz olan, kutu üzerinde tüm uyarıcı ibareleri ve içerik bilgilerini eksiksiz gördüğüm ürünleri tercih ediyorum. Elbette ki parfüm ürün grubu için koku karakteri, kalıcılığı maksimum önem taşımaktadır. Çünkü doğru parfüm seçimi; bilince ve reflekslere yön veriyor, kimlik kazandırıyor, markalaştırıyor. Bu sebeple pazarlamada büyük rol oynuyor. Sonrasında ise kişisel alerjik hassasiyetlerin büyük önem taşımaktadır. Örneğin ürün içerisinde bulunan esans kaynaklı bir alerjen madde, hassasiyeti bulunan kişide reaksiyon gösterebilmektedir.

9-) Son yıllarda doğala dönüş yaşanmakta ve piyasada doğal olduğunu iddia eden pek çok ürün ve marka bulunmakta. Bir ürünün gerçekten doğal olduğunu tüketiciler olarak nasıl anlarız ?

Evet, diğer sektörlerde olduğu gibi kozmetikte de yeni bir akım başlamıştır; Organik Kozmetik, Doğal Kozmetik. Öncelikle bu kavram kargaşasını açıklamak için tanımlara dikkat çekmek istiyorum.

Doğal kozmetik ürün: Bileşiminin en az yüzde 95’inin doğal içerikli olduğu, bununla birlikte bu içeriğin doğal olma gerekliliklerini sağladığını kanıtlayan ancak organik olmasının gerekmediği kozmetik ürün Organik/ekolojik kozmetik ürün: Organik tarım faaliyetleri esaslarına uygun olarak üretilmiş ham maddeler kullanılarak, ham maddeden bitmiş ürüne kadar organik olma gerekliliklerini sağladığını kanıtlayan, ağırlıkça en az % 95’i organik üretimle elde edilmiş organik/ekolojik kozmetik bileşenlerinden oluşan bitmiş kozmetik ürün

Organik kaynaklardan, yani bitkilerden elde edilen yağlar, özsuların kozmetik formülasyonda bulunması. Buda Ecocert sertifikalı ürünlerin elde edilmesi demektir. Ülkelerin ekonomik durumu, ithalat ve ihracatı, çevre, kalite ve tüketici konumları, tüketicilerin tercihleri göz önüne alınarak üretilmesidir. Amaç müşterilere doğal kozmetik ürünler sunmaktır. İçerikleri tartışmalı olan, biyolojik olarak çözülmeyen, çevre kirliliği yaratan, iritasyona neden olan, kanserojen maddeleri içeren ürünlerden uzaklaşabilmektir. Elbette ki Kozmetik mevzuatına bağlı kalınarak üretilen ürünlerdir. Bu konuda ilgilenenlerin internetten kolaylıkla ulaşabilecekleri, Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu Doğal Ve Organik Kozmetik Bileşen Ve Ürün İddialarına İlişkin Kılavuzunu incelemeleri tavsiye ederim. Mevzuatta biz kozmetik üreticilerinin ne yapması gerektiği açıkça belirtilmiş olmasına rağmen, tüketici olarak organik ve naturel kozmetikleri seçerken önemli problemlerle karşı karşıya kalındığının bilincindeyim. Ürün tercih ederken organik, naturel kozmetik ürünlerin gerçekten öyle olup olmadığı sıkıntısı. Geçmişte sektörde maalesef çok düşük miktarda “naturel” ve “organik” maddeler içeren klasik kozmetik formülasyona sahip ürünler dahi organik içerikli iddiasında bulunup tüketicinin güveninin zedelenmesine ve bu konuda extra hassasiyet oluşmasına neden oldu. Tüketici genellikle ürün etiketine ve içerik listesine bakarak anlamaya çalışmakta, fakat çoğu zaman içerik listesinin karmaşıklığı, teknik dilin herkes tarafından net anlaşılamaması nedeniyle çözümsüz kalmaktadır. Bazıları da organik içerik maddelerinin sembol ve logolarını ambalaj üzerine basarak son ürün sanki sertifikalıymış gibi bir yanılsama oluşturma gayretindedir. Bakanlığın, gerek ürün bildirimleri sırasında etiket gönderiminde incelemeleri, gerekse piyasa denetlemelerinin sıklaştırılması önlemleri ile tüketicinin önüne güvenmediği, acaba mı tereddütü yaşamayacağı ürünlere kavuşacağı ümidinde olduğumu belirtmek isterim.

10-) Kozmetik sektöründe birçok marka mevcut. Bu açıdan sektöre zor bir sektör diyebilir miyiz? Kozmetik ürünlerinde marka olmanın yolu nedir?

Haklısınız. Kozmetik sektöründe birçok marka mevcut olup sektörde çeşitlilik ve rekabet söz konusudur. Ancak çok bilinçli ve ne istediğini bilen bir tüketici kitlesine sahibiz. Kendisi için en doğru ürünü tüm kalabalıktan seçebilen ve kalite standartlarında üretilmiş ürün ile üretilmemişi tek kullanımda ayırt edebilmektedirler. Bu sebeple tüm gereklilikleri yerine getirip, müşteriye en iyi hizmet ve satış sonrası desteği getirebilen markalar, rakiplerinden hızlı ve kolaylıkla sıyrılabilmektedirler. Tıpkı Bargello Markasının tüm rakiplerinden fark yaratmış ve seçkin müşterileri gibi.

11-) Sektör ile ilgili Türkiye ve Dünya’daki gelişmeleri nasıl buluyorsunuz? Gelecekten beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Kozmetik sektörüne gönül vermiş bir kimyager olarak, tüm gelişmeleri olumlu buluyor ve Türkiye markalarının her geçen yıl hızlı artışını gözlemlemekten, yurt dışı raflarda görmekten son derece mutluluk duyuyorum.

12-) Pazarlama stratejileriniz nelerdir ? Bu stratejiler doğrultusunda direk tüketiciye ulaşmak için izlediğiniz yol başarınızda etkili mi ve bu durumu daha da ileri taşımak adına firma olarak hedefleriniz nelerdir?

Pazarlama aslında bir hobi işidir. Pazarlamayı bir akademi gibi görüp öncesinde satış kesinlikle yapılmalıdır. Eğer bir uzmanı başka bir yerden getirip Pazarlama Müdürü yaparsanız muhakkak başarısız olursunuz. Bugün Türkiye’de Pazarlama ve Pazarlama Yüksek lisansı yapan birçok öğrenci bu yanılgıya düşüyor. Anında mevkii sahibi olmak!

Şu an Pazarlamayı yöneten ekibimizin tümü sahadan yetişerek bu mevkiiye sahip olmuşlardır. Satıştan gelen ve sektörü iyi analiz eden bir kadro ile izlenilen bu yol bize stratejik anlamda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Kadromuzun tamamının eğitim seviyesini maximum düzeyde  tutmayı hedefliyoruz.

13-) Yurt dışına açılma kararı verirken birçok firmanın var oluşu ve kalite prosedürleri gereklilikleri bazında zorluklar yaşadınız mı, anlatır mısınız?

Elbette birtakım zorluklar yaşandı. Özellikle Avrupa Birliği Kozmetik yönetmeliğinin, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin ürün satabilmesi için Responsible Person denilen Sorumlu kişi bulundurma zorunluluğu üzerine tüm Türkiye Kozmetik üreticileri gibi bizim içinde zorlu bir süreç oldu. Firmamız konuyu birçok firmaya göre erken zamanda çözümleyip, hiçbir maddi yatırımdan, uzun süreli ve pahalı testlerin yapılması gerekliliğinden kaçınmamıştır. Bu sebeple yurt dışı satışlarımızda herhangi bir duraksama yaşanmamıştır.

14) Çalışan profiliniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Çalı­şanlarınıza sunmuş olduğunuz teknik eğitimleriniz var mı? Bu eğitimler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çalışanlarımız alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Her yılın başında personelden eğitim istekleri listeler halinde alınmakta, Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısında firmamıza katma değeri olacak eğitimler belirlenmekte ve yıllık eğitim planına dahil edilmektedir. İlaveten firmamıza yeni başlayan tüm personellerimize işe başlamadan önce tarafımca GMP, Hijyen eğitimi verilmekte, alanlara dağılım sonrasında da bölüm sorumlusu tarafından iş başı oryantasyon eğitimi verilmektedir. Örneğin en yakın zamanda, eylül ayının ilk ve 2. haftası verdiğimiz, tüm Türkiye geneli mağaza satış personellerimizi Bursa’da ağırladık. Tüm kalite standartlarımız, müşteri şikayetlerinin alınması incelenmesi, organizasyon şemamız, İş sağlığı Güvenliği Uzmanımız tarafından verilmesi gereken eğitimler, fabrika gezisi şeklinde eğitimler verilmiştir. Personel eğitimi firmamız için en önemli konular arasındadır.

15-) Firmanızdaki kariyer basamaklarından bahsedebilir misiniz ? Kimya bölümlerinden yeni mezun olmuş meslektaşlarımız için firmanızdaki kariyer fırsatları nelerdir? Kurumunuzda kimyager, kimya mühendisi ve kimya teknikeri meslektaşlarımız hangi pozisyonlarda çalışıyorlar bilgi verir misiniz?

Firmamız nitelikli personel konusunda seçimlerini titizlikle gerçekleştirmektedir. Takım ruhuna sahip ekip arkadaşlarımız ile Bargello ailesini temsil etmekten tüm çalışan arkadaşlarım gibi bende mutluluk duyuyorum. Firmamız idari personel kadrosunda Kimyager, Kimya Mühendisi, Biyolog, Kimya teknikeri gibi alanlardan mezun olmuş başarılı çalışma arkadaşlarımız bulunmaktadır.

16-) İş başvurusunda bulunan meslektaşlarımızda hangi özellikleri aramaktasınız? Sektörün talepleri neler? Şirketinizin talepleri nelerdir? Sektörde çalışmayı düşünenler için önerilerinizi alabilir miyiz ?

Takım çalışmasına yatkın, alanını seven ve kozmetik sektöründe kariyer hedefleyen, kalite standartları konularında bilgi sahibi başvurular tercih sebebidir. Yeni mezun arkadaşlara tavsiyem mezun olduklarında direk yönetici pozisyonunda çalışacakları beklentisi içerisinde olmayıp, kariyer basamaklarını birçok zorlukla tırmanacaklarının bilincinde olmalarıdır.

17-) Şirketiniz de staj yapmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir, staja kabul ederken nelere dikkat ediyorsunuz? Öğrenci arkadaşların almaları gereken eğitimler var mıdır?

Öğrencilik yıllarımda mezuniyet sonrası hedeflediğiniz alanda staj olanağı bulmak ile ilgili yaşanan sıkıntılara sıklıkla şahit olmam dolayısı ile öğrenci arkadaşlarımıza destek olmak ve iş hayatı, kozmetik sektörü, ArGe, Kalite kontrol, Kalite Güvence sistemleri çalışmaları ile ilgili bilgileri tüm stajyer arkadaşlarımız ile paylaşmaktayız. Her yaz stajyer alımı yapmaktayız.

18-)Röportaj için Bargello Şirketi Ailesine çok teşekkür ediyoruz.

Biz teşekkür ederiz.

Röportaj Sorularını Hazırlayanlar

Yavuz Selim Kart – Cumhuriyet Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü
Ebru Çetinkaya – Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kimya Bölümü

İnovatif Kimya Dergisi Sayı-15‘de Sayfa 26‘da bu röportaj yayımlanmıştır.

2.606 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!