Havaya Yükselten Çözücülerde Kimyasal Reaksiyonlar Gerçekleştiriliyor

Havaya Yükselten Çözücülerde Kimyasal Reaksiyonlar Gerçekleştiriliyor

Fotoğraf 1: Araştırmacılar, ultrasonik hareketsiz dalgaları kullanarak kimyasal reaksiyonlar için kullanılabilen çözücü damlacıklarını havaya kaldırıyor.

Kimyasal reaksiyonların yürütülmesi çok fazla sayıda cam malzeme gerektirir. Bulaşık makinesi olmayan laboratuvarlar için kirli cam eşyaların temizlenmesi ve idare edilmesi, sürtünmenin başlıca sebebi olabilir. Laboratuvardaki 1 litrelik deney tüplerinin tümü çeşitli kahverengi tortularla kaplandığı için Kimse bir reaksiyonun yürütülemeyeceğini fark etmekten hoşlanmaz.

Eğer bir deney tüpüne ihtiyaç duyulmadan kimyagerlik yapılabilseydi laboratuvarlar çok daha düzenli bir hale gelebilirdi -deterjan ve yıkama asetonunda tasarruftan bahsetmeye bile gerek yok-. Japonya’dan bir grup bu gayeyi hayal etmeye cesaret etti ve Advanced Science’daki son raporları küçük ölçekte yürütülürken, kimya biliminin tam olarak bilim kurgu geleceğinin ne olacağına cezbedici bir bakış sunuyor.

Havaya Yükselten Çözücülerde Kimyasal Reaksiyonlar Gerçekleştiriliyor

Fotoğraf 2: Yüzen çözücü şematiği

Çözücü damlacıkları bir ultrasonik dönüştürücü ile reflektör arasında havaya bırakıldı (yukarıdaki resme bakın). Bu sistem yer çekiminin etkilerine karşı koyabilecek kadar güçlü ultrasonik bir durağan dalga üretti.

Reaktifler daha sonra havya kaldıran çözücüye eklenebilirdi. Aşağıda gösterilen örnekte, oksitlenirken renk veren bir kimyasala peroksit eklendi. Ayrıca ekip, tekniğin bir polimerizasyon reaksiyonuna ve click kimyasına da uygulanabileceğini gösterdi.

Havaya Yükselten Çözücülerde Kimyasal Reaksiyonlar Gerçekleştiriliyor

Fotoğraf 3: Oksidasyonun ilerlemesi

Polimerizasyon reaksiyonunda sıvı, bir dakika sonra jele dönüştü ve havya yükselen jel pamuklu çubukla toplandı. Click reaksiyonu biraz daha uzun sürdü, reaksiyon 20 dakikaya kadar düzenli aralıklarla HPLC ile izlendi.

Havaya yükselen çözücünün kullanışlılığı geleneksel organik kimya ile sınırlı değildir. Ekip ayrıca, durağan ultrasonik dalgada doğrusal bir DNA parçasını beklemeye aldı. Daha sonra bir restriksiyon enzimi eklendi ve 15 dakika süreyle işini yapmasına izin verildi. DNA sindiriminin başarısı elektroforez tarafından doğrulandı.

Bu çalışma şu an ölçeği açısından sınırlı olmakla birlikte, hazırlık ve saflaştırılmada kullanılacak fiziksel kaplara ihtiyaç duyulduğunda, bu teknik için konseptin çok iyi bir kanıt olduğunu gösterir.

Kaynak : advancedsciencenews.com

353 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!