Haziran’ın şampiyonu çimento oldu

haziran-in-sampiyonu-cimento-oldu

Erzurum’da haziran ayında ihracat lideri çimento cam seramik ve toprak ürünleri sektörü olurken, bu yılın ocak-haziran döneminin ihracatta ilk sırayı alan sektörü kimyevi maddeler ve mamulleri oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Haziran ayı iller bazlı sektörel en’leri paylaştı. Erzurum’da haziran ayında ihracat lideri çimento cam seramik ve toprak ürünleri sektörü olurken, bu yılın ocak-haziran döneminin ihracatta ilk sırayı alan sektörü kimyevi maddeler ve mamulleri oldu.

Haziran Ayı

Haziran ayında ihracat bakımından en dinamik sektör Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri sektörü olarak kaydedildi. Haziran ayında 537.5 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştiren sektörü, 417.8 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 259 bin dolarla madencilik, 237 bin dolarla Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri izledi.

Diğer Sektörler

Haziran ayında 225 bin dolarlık demir ve demirdışı metal, 152 bin dolarlık elektrik ve elektronik, 144 bin dolarlık deri ve mamulleri, 110 bin dolarlık iklimlendirme sanayi ürünleri, 103 bin dolarlık tekstil ve hammaddeleri, 93 bin dolarlık mobilya, kağıt ve orman ürünleri, 41 bin dolarlık hazırgiyim, 33.6 bin dolarlık makine ve aksamı, 20 bin dolarlık çelik, 5 bin dolarlık otomotiv endüstrisi ürünü ihracatı gerçekleştirildi.

Ocak-Haziran Dilimi

2015’in ocak-haziran döneminde en çok tutarda ihracat kaydeden sektör kimyevi maddeler sektörü oldu, Çimento sektörü ikinci sıraya yükseldi. 6 ayda, 2.0 milyon dolarlık kimyevi madde ve mamulleri ihracat edilirken bu sektörü 2.08 milyon dolarla Çimento, 1.6 milyon dolarla demir ve demir dışı metal, 1.2 milyon dolarla madencilik ürünleri sektörü takip etti.

Altı Aylık Sıralama

Bu yılın altı ayında Erzurum’dan  729 bin dolarlık hububat, 697 bin dolarlık tekstil, 679 bin dolarlık elektrik ve elektronik, 533 bin dolarlık makine ve aksamı, 407 bin dolarlık mobilya, kağıt ve orman ürünü, 300 bin dolarlık çelik, 258 bin dolarlık deri ve mamulleri, 219 bin dolarlık iklimlendirme sanayisi ürünleri, 191 bin dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri, 23 bin dolarlık su ürünleri, 7.9 bin dolarlık otomotiv ürünleri, 2.6 bin dolarlık mücevher ve 2.1 bin dolarlık diğer sanayi ürünleri ihraç edildi.

Kaynak : erzurumgazetesi.com.tr

313 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!