Hidrojen için Yeni Bir Elektro Kataliz Fikri

Hidrojen için Yeni Bir Elektro Kataliz Fikri

Yeşil hidrojen, iklim enerjisi sisteminde zararsız, önemli bir bileşiktir. Rüzgâr ya da Güneş enerjisi ile yapılan suyun elektrolizinden elde edilir ve kimyasal enerji olarak depolanır. Ancak yeşil hidrojenin üretimi, henüz yeterince ekonomik veya verimli değildir. Bu problemin çözümü, sadece yüksek verimle çalışmayacak, beraberinde ucuz ve istenilene uygun olma şartlarını da taşıyacak yeni bir elektro kataliz geliştirilmesidir.

Çözüm için katalitik özellikleri zaten iyi olan geçiş metallerine ek olarak; alkali metaller, toprak alkali metaller, toprak metalleri ve metaloitler gibi daha geniş element grubuna odaklanılmaya başlandı. Bunların bazıları, geçiş metalleri elektro katalizörleriyle birleşik oluşturduğunda verimi önemli ölçüde arttırabilir ve yeni nesil yüksek verimli elektro katalizin gelişimine katkıda bulunabilir.

Ancak, elektro katalizörlerde oksijen ve hidrojen oluşurken gerçekleşen proseslerin çoğunun detayları halen anlaşılamadı. Derleme makalesinde, uluslararası uzman bir ekip, bu heyecan verici araştırma alanında bize rehber oldular ve bir perspektif çizerek bir sonraki katalist araştırmasının adımlarına dair taslak oluşturdular. Dr. Prashanth W. Menezes,” Bu perspektif çizimi, alışılmadık s-, p-, ve f-blokları gibi metal materyallerle ilgili şu anki bilgilerimizi özetler nitelikte ve bilim insanlarından oluşan geniş topluluğa da bunu anlaşılır kılmaktadır” diyerek çizime dikkat çekti. “Dahası bu çizimle; bu tarz metallerin, suyun elektro katalizle ayrılması sürecindeki rolleri ve soylu olmayan elektro katalize aracılık etmek için bunları kullanmak istediğinde dikkate alınması gereken modifikasyon stratejisi derinlemesine açıklanır. Bu derleme makalesiyle, yenilikçi katalizör materyallerinin araştırma ve geliştirme çalışmalarını önemli ölçüde hızlandırmayı umuyoruz” şeklinde ekleme yaptı.

Kaynak : sciencedaily.com

550 Kez Okundu

İkra Nur İncebey

Ben İkra Nur İncebey. 2001 İstanbul doğumluyum. Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi mezunuyum. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisiyim. İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca biliyorum. İyi derecede programlama bilgim var. Çeşitli kulüplerde de rol almaktayım. Kimya alanındaki yeni gelişmeleri paylaşmak için İnovatif Kimya Dergisi’ne katıldım. İlgi alanlarım; enerji, petrokimya, atık yönetimi ve çevre.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!