Hidrojen Üreten Güneş Boyası Geliştirildi

Hidrojen Üreten Güneş Boyası Geliştirildi

Araştırmacılar, temiz enerji geleceğimizin bir parçası olarak görülen hidrojen gazını üretmek için havadaki nemi hidrojene dönüştürebilen “güneş boyası” geliştirdi.

Hidrojen gazı, yanma sırasında yan ürün olarak sadece su ürettiği için dünyamız için sürdürülebilir bir yakıt kaynağıdır. Bu gazın kullanımının önündeki en önemli problemlerden biri ise hidrojen gazının üretimi.

Genellikle su moleküllerinden elde edilen hidrojen, işlem sırasında elektrik enerjisi kullanıldığı için pek yenilenebilir bir üretim yöntemi değildir. Bu nedenle güneş enerjisi kullanarak hidrojen gazı üretmek daha verimli bir yöntemdir.

Hidrojen Üreten Güneş Boyası Geliştirildi

Sentetik molibden sülfür kullanıldı

Avustralya’da RMIT Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, börekleri ve ayakkabıları kuru tutan paketlerde bulunan silika jel benzeri bileşiği geliştirerek hidrojen üreten bir güneş boyası tasarladı. Sentetik molibden sülfür olarak adlandırılan bu bileşik, suyun hidrojene ve oksijene ayrılmasını tetikleyen yarıiletken gibi davranması nedeniyle silika jel üzerinde önemli bir avantaja sahip. Ekip daha sonra, bu bileşiğin titanyum oksit parçacıkları ile karıştırılmasının, güneş emici, hidrojen üreten bir boya parçası oluşturduğunu keşfetmiş.

Yeni malzemenin basit bir şekilde eklenmesiyle duvarlar, enerji toplama ve yakıt üretiminde kullanılabilir.

Kaynak : shiftdelete.net

Okumanızı Öneriyoruz

Bu Biyoelektronik Cihaz Çeper Potansiyelini Benzeri Görülmemiş Bir Şekilde Kontrol Edebiliyor

  Bu biyohibrit cihaz otomatik öğrenme algoritması(bknz: machine learning algorithm)  tarafından çalıştırılan bir kapalı döngü …