Yemek Yapan Kimyagerler Keşfettiklerini ve Anılarını Paylaşıyor

Yemek Yapan Kimyagerler Keşfettiklerini ve Anılarını Paylaşıyor

Birçok insan bir tatil yemeği için özel bir şeyler hazırlar. Belki de Instagram’da gördüğünüz büyükbabamın iki kez pişirilmiş patatesleri veya cevizli bir turtadır. Dani Schultz bu Şükran Günü için keşfi  mavi sarımsaktı. Planlamadı ama nasıl olduğunun gizemini çözdü.

Merck & Co. proses kimyacısı Schultz hindisi için tuzlu su hazırlamıştı: su, tuz, otlar, limonlar, portakallar ve kaynatılmış ezilmiş sarımsağı haşlayacağı suya koydu. Kapağı kaldırıp karışımı karıştırdığında sarımsağının maviye döndüğünü fark etti. Ne o ne de kocası daha önce böyle bir şey görmüş ya da duymuştu.

Böylece Schultz hiçbir şey yapmadan bilimsel literatüre girmiş oldu. Shinsuke Imai ve House Foods’taki meslektaşlarına bir açıklama buldu. Schultz, Newscripts’e, sarımsağa kokusunu veren kimyasal olan allisin’in bir asit varlığında (bu durumda turunçgillerden elde edilen) amino asitlerle reaksiyona girerek beş üyeli pirol halkaları oluşturduğunu söyledi. Birkaç pirrol birbirine bağlandığında, sonuç mavi pigmentlerdir.

Ayrıca tepkimenin  (veya en azından gök mavisi etkisinin )birçok kişi  tarafından iyi bilindiğini öğrendi. Elemento-organik Kimya Devlet Anahtar Laboratuvarı ve Nankai Üniversitesi’nden kimyager Tianfei Liu, sarımsağının ve Imai’nin makalesinden bir figürünü tweetledikten sonra , mavi-yeşil Laba sarımsağından bahsetti, sirke turşusu yaptı ve Çinlilerin bazı tatillerinde yenildiğini öğrendi.

Schultz muhtemeln  tekrardan mavi sarımsak yapmayacaktı ama  belki de çocuklara olağanüstü yiyecek kimyası göstermenin bir yolu olarak başkalarının yapacağını umuyor . İpucu: Hücre duvarlarını kırmak için sarımsağı ezin ve reaksiyonu kolaylaştıran enzimleri serbest bırakın.

York Üniversitesi’nde kimyager David K. Smith için aşçılık, kimya ve Twitter farklı bir şekilde kesişti. Onun ilk olan yemek kitabı  Tw-eat ‘i  “yemek kitabım ve anılarım” olarak tanımlıyor.

Proje, merhum kocası Sam’in ailesi ve Smith ve Sam’in oğlu için bir yemek tarifleri koleksiyonu olarak başladı. Smith, ister hafta içi yedikleri basit bir akşam yemeği ister özel bir tatilde paylaştıkları bir yemek olsun, Sam’i hatırlatan yemekleri seçti.

Yemek kitabının her sayfası basitleştirilmiş bir tarifi, yemeğin duygusal rezonansının bir açıklaması ve yemeğin bir fotoğrafıyla eşleştiriyor. Smith, bu tariflerin ve fotoğrafların çoğunu Twitter’da paylaşmıştı, tabii sitenin kibirliliğini ödünç aldı: neredeyse tüm tarifler 280 karaktere sığdı.

Bu sınır bazı tavizler gerektiriyordu. Tarifler genellikle sadece basit talimatlar içeriyordu. Smith, daha çok şablonlara benzediklerini söylüyor ve bu fotoğraflarla birlikte insanlara yemeklerini kendi başlarına yapmaları için yeterli bilgi veriyordu. Diğerleri iki veya üç tweet uzunluğunda parçaya uzatıyor. Smith, Newscripts’e yıllardır deneyimlediklerini yazdığı  labaratuvar defterindeki yapay adımlar notlarını kısaca anlattı.

Bazı tarifler tam  tarif değildir. “Sam’in Meksikalı Balık Güveç”, Smith için yaptığı son şeylerden biriydi. “Tadının kesinlikle lezzetli olduğunu hatırlıyorum.” Sam’in tarifini yeniden yaratmaya çalıştı, Smith hatırladığı kadarını yaptı , bu yüzden sadece malzemeleri ve yemeğin bir fotoğrafını ekliyor. Smith, okuyucularının güveç ve diğer tarifleri yapmak için kendi yollarını bulacağını ve bu yemekleri kendilerine ait hale getireceğini umuyor.

Kaynak: acs.org

626 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!