Hidrojen yakıtlı ilk seri üretim otomobil

hidrojen-yakitli-ilk-seri-uretim-otomobil

Toyota ilk seri üretim hibrit otomobili 1997’de üretmiş ve 2000’de Avrupa’da satışa sunmuştu. Şimdi de hidrojen yakıt hücreli ilk seri üretim otomobili Avrupa pazarına sunuyor.

Adını Japonca “gelecek” sözcüğünden alan Mirai, 2014’ün Aralık ayında başlayan Japonya satışlarından sonra eylülden itibaren ilk olarak İngiltere, Almanya ve Danimarka yollarındaki yerini alacak. Mirai’nin 2017 yılından itibaren, hidrojen yakıt altyapısının geliştirilmesiyle birlikte daha fazla ülkede satışa sunulması planlanıyor.

Toyota yakıt hücresi sistemini ve hibrit teknolojisini bir arada kullanan otomobil, havadaki oksijeni hidrojen ile birleştirerek elektrik üretiyor. Yalnızca su buharı salımı gerçekleştiren Mirai, sıfır karbondioksit salımı ile temiz enerji, çevre ve sürdürülebilirlik adına da önemli bir adım. Otomobil, 3 ile 5 dakika arasında doldurulabilen deposu ile birlikte geleneksel motorların ulaştığı menzil ve hızı da sunuyor.

WRC’de de Yarışacak

Mirai, Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) yarışan ilk hidrojen yakıtlı otomobil olacak. Bu girişim, motorsporları dünyasında yeni bir sayfa olarak adlandırılabilir. Mirai, 23 Ağustos’a kadar sürecek Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir ayağı olan Almanya Rallisi’nde start alacak.

Deneyimli rallici ve Japon gazeteci Mitsuhiro Kunisawa’nın pilot koltuğunda oturacağı Mirai’nin yarışa katılması Toyota tarafından da destekleniyor. Ralli için özel olarak hazırlanan araca özel fren balataları, yarış lastikleri ve takla barı monte edilmiş. 155 beygirlik yakıt hücreli güç ünitesinin korunduğu Mirai için servis alanında özel donanımlar da yer alacak. 240 kg hidrojen taşıyan 14 metrelik bir TIR, servis alanında otomobile hizmet verecek.

Almanya Rallisi, aracın gelişmiş hidrojen ve yakıt hücresi teknolojisini göstermek için önemli bir fırsat olarak öne çıkarken, yarışta otomobilin dinamik özellikleri de vurgulanacak. 4,89 m uzunluğa sahip Mirai’nin bu yarışta göstereceği performans merak konusu. Yarış için güvenlikle ilgili tüm önlemler de alınmış. Aracın hidrojen tankı, geleneksel yakıt deposundan farklı olarak çok katmanlı plastikten yapılmış karbon ve fiberglas kaplamaya sahip.

2014’ün sonundan itibaren Japonya’da pazara sunulan Mirai, Avrupa’da 66 bin avro fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Toyota, 2015’te 50-100 adetlik satışa ulaşmayı hedefliyor.

Kaynak : birgun.net

470 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!