Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bilim Adamları Dünyadaki Nadir Mineralleri Sınıflandırdılar

Bilim Adamları Dünyadaki Nadir Mineralleri Sınıflandırdılar

bilim adamlari dunyadaki nadir mineralleri siniflandirdilar - Bilim Adamları Dünyadaki Nadir Mineralleri Sınıflandırdılar

Bilim adamları dünyadaki en nadir 2500 minerali sınıflandırdı. Bu mineraller o kadar ender bulunur ki ,tüm dünyadan hepsi tedarik edilse dahi bir bardağı doldurmaya yeterli olmazlar. Bu değerli taşların her biri dünya etrafında en fazla 5 farklı yerde bulunabilir. En uç örneklerden birini verecek olursak, Ichnusa minerali 3 yıl önce (2013), İtalya’nın Sardinia adasında bulunmuştur ve şimdiye kadar sadece orada rastlanmıştır. Washington DC Carnegie Institution yazarlarından Profesör Jesse Ausubel ve New York’ daki Rockefeller Üniversitesi’ nden Dr.Robert Hazen tarafından, American Mineralogist dergisinde yayınlamak üzere bu liste gizlice sağlanmıştır.

Bugüne kadar bilim adamları 5000 farklı mineral tespit etmişlerdir. Sadece gezegenimizin kabuğunda 2500 tanesine rastlanmıştır. Dünya etrafına baktığımızdada 5 farklı konumda bulunanlar nadir olarak sınıflandırılmıştır. Bu minerallerden bazılarının kendileri bile yoktur bu yğzden wikipedia sayfası nadir olduğunu yazmıştır. Gerçekten şok edici !

bilim adamlari dunyadaki nadir mineralleri siniflandirdilar 1 - Bilim Adamları Dünyadaki Nadir Mineralleri Sınıflandırdılar

NEVADAİTE

Yukarıdaki resimde görünen küçük mavi kristale nevadaite denir ve sadece iki yerde oluştuğu bilinmektedir. Nevada ve Kırgızistan’da bir bakır madeni. Turkuaz-mavi fosfat minerali soluk yeşil bir renktedir. Onun kristalleri 2 cm’ye kadar büyüyebilir prizmatik kristallerden oluşmuştur ve radyal büyüme modeli gösterirler. Ortorombik kristal sistemi görülmektedir.

bilim adamlari dunyadaki nadir mineralleri siniflandirdilar 2 - Bilim Adamları Dünyadaki Nadir Mineralleri Sınıflandırdılar

FİNGERİTE

Fingerite siyah metalik renkten oluşur. Matris üzerine işlenmiş iyi biçimli prizmatik kristallerden oluşmuştur. Bu nadir mineral El Salvador’da Izalco Yanardağı’nda bulunmuştur.

bilim adamlari dunyadaki nadir mineralleri siniflandirdilar 3 - Bilim Adamları Dünyadaki Nadir Mineralleri Sınıflandırdılar

COBALTARTHURİTE

Cobaltarthurite monoklinik prizmatik maden içeren arsenik, kobalt, hidrojen, demir, magnezyum, manganez ve oksijenden oluşur. Güneydoğu İspanya’daki Murcia Eyaleti’nde, patraña denilen küçük bir kasabada, Mazzarron bölgesinin 10 km dışında bulunur. BBC’ den ; “ tüm dünyadaki cobaltarthuriye’ u tedarik ederseniz yüksek ihtimalle yüksük (dikiş diken bir kimsenin, parmağını iğnenin batmasından korumak amacıyla parmak ucuna taktığı, kesik koni biçiminde koruncak ) içini ancak doldurur.” denmiştir.

bilim adamlari dunyadaki nadir mineralleri siniflandirdilar 4 - Bilim Adamları Dünyadaki Nadir Mineralleri Sınıflandırdılar

HAZENİTE

Hazenite’ler, sadece mikrobiyal dışkılardan oluşmuş kristallerdir. Bu nadir mineral sadece tek bi yerde bulunabilir, Kaliforniya Mono Gölü. Bu gölde fosfor düzeyi oldukça yüksektir, ve sudaki mikroplar hayatta kalabilmek için kendi hücrelerinde bunu salgılamak zorundalar. Yani bu kristal bir hayatta kalma mücadelesi sonucunda doğar.

bilim adamlari dunyadaki nadir mineralleri siniflandirdilar 5 - Bilim Adamları Dünyadaki Nadir Mineralleri Sınıflandırdılar

ICHNUSAİTE

Ichnusaite hepsinden daha nadirdir. Bu nadir toprak madeni, toryum ve kurşun-molibden gibi radyoaktif içeriğe sahiptir. Şimdiye kadar sadece bir örnek tespit edilmiştir. Yukarıdaki resim 2013 yılına aittir ve İtalya’da Sadunya adasındaki keşfedilen küçük bir kristaldir.

İlginç bir gerçek daha vardır ; 2550 nadir mineralin bazıları tam bir kayalık vampiridir ve güneş ışığına maruz kaldıklarında parçalanırlar.

Kaynak : chemicalengineeringnews.org

Haberi Çeviren : Zehra Oruç

Üniversite : Mersin Üniversitesi (Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Mühendisliği

Mail : z.oruc3363@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

laboratuvarda yapilan yapay yapraklari dogaya tasimak 310x165 - Laboratuvarda Yapılan Yapay Yaprakları Doğaya Taşımak!

Laboratuvarda Yapılan Yapay Yaprakları Doğaya Taşımak!

Fotoğraf: Yapay, biyo-ilhamlı bir yaprak. Karbondioksit (kırmızı ve siyah toplar) yaprağın tabanından su (beyaz ve …

Bir cevap yazın