Leo Henricus Arthur Baekeland

Leo Henricus Arthur Baekeland

Leo Henricus Arthur Baekeland, velox fotoğraf kağıdı ve polimerik plastik bakalitin keşfi ile tanınan Amerikalı kimyagerdir. Modernleşmiş plastik endüstrisinin yolunu açan düşük maliyetli, yanmaz ve esnek plastik bakalitin yaratılması ona “Plastik Endüstrisinin Babası” sıfatını kazandırdı. Aslen bir Belçikalıdır. Ancak kuzeybatı Glent liman kentinden bir burs aldıktan sonra Ghent Üniversitesi’nde eğitim gördü. Doktora derecesini, Ghent Üniversitesi’nde kimya profesörü olarak yapmıştır. New York’u bir dernekle ziyaret ederken oraya yerleşmeye ikna oldu. Birkaç yıl hizmet verdiği bir fotoğraf şirketine katıldı ve jelatinli bir gümüş klorür kaplamadan oluşan ve suni ışıkla yaratılabilen fotografik velox kağıdını keşfetti. Birkaç yıl sonra, o zamana kadar ticari bir başarı kazanan fotoğraf kağıdının haklarını Eastman Kodak Company’e sattı. Bakalitin keşfi, fenol ve formaldehit kullanarak oluşan pek çok kimyasal teknolojik projeye devrim niteliğinde cesaret verdi. Plastik bir çağın başlangıcı oldu. Buluşunun bir patentini edindikten sonra General Bakelite Company’i kurdu. Hayatının sonraki döneminde işini Union Carbide’ a sattı.

Çocukluk ve Erken Yaşamı

. 14 Kasım 1863’de Belçika’nın Sint-Martens-Latem kentinde Charles Baekeland ve Rosalie (Merchie) Baekeland’in çocuğu olarak doğdu. Babası bir ayakkabıcıydı ve annesi bir hizmetçi idi.

. Beş yaşındayken ilkokula girdi ve daha sonra hükümet lisesinde fen klubüne gitti. Ghent Belediye Teknik Okulu’nda akşam sınıflarına gitti ekonomi, mekanik, fizik ve kimya okudu. Tüm konularda madalya kazandı.

. 1880’de, kuzeybatıdaki Glent liman kentinden bir burs aldıktan sonra Ghent Üniversitesi’ne girdi.
1882’de lisans derecesini tamamladı.

Kariyeri

.1887’de Bruges’de Devlet Yüksek Öğrenim Yüksek Okulu’na atandı. Orada 1889’a kadar kimya ve fizik profesörü olarak çalıştı. Bu arada, fotoğraf plakalarının geliştirilmesinde kimyasallara alternatif bir su kullanma prosedürünü keşfetti ve buluş 1887’de Belçika’da patentlendi.

. 1889’da Ghent Üniversitesi’nden aldığı Kimya Doçentliği Görevi teklifini kabul etti. Aynı yıl bir seyahat bursu aldı ve karısı ile birlikte Birleşik Devletler ve İngiltere’deki birçok üniversiteyi ziyaret etti.

. New York’u ziyaret ederken Columbia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Charles F. Chandler tarafından oraya yerleşmek için ikna edildi. Geri kalmaya karar verdikten sonra, istifasını Ghent Üniversitesi Yardımcı Doçenti görevinden gönderdi. İstifası Belçika Eğitim Bakanı tarafından kabul edilirken üniversitenin doçentliği görevine fahri ünvan vermeye yetkili oldu.

. New York’ta Richard E. Anthony ile bir araya geldi. Ve H.T. Anthony’nin fotoğrafçı şirketi ona bir iş teklif etti. Birkaç yıl hizmet ettiği fotoğraf şirketine katıldı.

. 1891’de danışmanlık ve araştırma kimyageri olarak yerleşti. Yaklaşık iki yıl boyunca kapsamlı bir çaba gösterdikten sonra, jelatinli bir gümüş klorür kaplamadan oluşan ve yapay ışıkla oluşturulabilen velox fotoğraf kağıdını keşfetti.

. Ekonomik durgunluk, ürün için uygun alıcıları ve yatırımcıları bulma konusunda bir sorun oluşturduğunda, Leonard Jacobi’ye katıldı ve New York’taki Yonkers’da Nepera Chemical Company’i kurdu. 1899’dan birkaç yıl sonra, o zamana kadar ticari bir başarı haline gelen fotoğraf kağıdının haklarını Eastman Kodak Company’e sattı. Anlaşma, onu en azından önümüzdeki yirmi yılda fotoğraf alanında araştırma yapmasına izin vermeyen bir rekabetsiz madde içeriyordu.

. Satış gelirlerinin bir kısmıyla North Yonkers’da bir Snug Rock adlı bir aile evi satın aldı ve deneylerini sürdürmek için evde bir laboratuvar kurdu.

. Fotoğrafta araştırma yapamadığı için yeni araştırma alanlarına baktı. Daha önce bazı metallerin sulu çözeltiden elektro-depolanması ile sınırlandırılmış olan elektrokimyanın, kimya sanayisinin belirgin bir bölümüne dönüştüğünü keşfetti.

. Elektrokimyaya olan ilgisi dolayısıyla 1900 yılında Almanya’yı ziyaret etti. Elektrokimyasal laboratuvarı Charlottenburg Teknolojik Enstitüsü’nde kışı geçirdikten sonra, Yonkers’a geri döndü ve laboratuvarını elektrokimyasal cihazlarla donattı.

. Kısa süreliğine Elon Huntington Hooker ve Clinton Paul Townsend’e üretim kalitesinde bir elektrolitik hücre geliştirmede yardım ettiler. Kloralkali süreci için geliştirilmiş bir diyafram hücresi geliştirmede demir oksit karışımı ile dolu demir hidroksit, asbest elyafı ve asbest dokuma bez kullandı.

. 1903’deki en önemli gelişme Hooker Chemical Company’ nin kurulması ve dünyanın en büyük şelalerinden biri olan Niagara Şelaleleri’ ‘nde elektrokimyasal tesislerin kurulması oldu.

. 1905 yılında dişi böceklerin kabuklarının atılmasından doğan doğal bir reçine olan şellak için sentetik bir alternatif araştırmaya başladı. Fenol ve formaldehiti birleştirerek sıcaklık ve basıncı hassas kontrol etti. Asbest veya ahşap gibi dolgu ile karıştırıldığında sert kalıplanabilen bir plastik haline getirip bir polimer üretip analiz etti. Böylece bakalit keşfedildi, kimyasal adı polioksibenzil metilen glikol anhidrittir.

. 7 Aralık 1909’da bakalit buluşunun patentini aldı ve 1910’da General Bakelite Company’i kurdu.

. Columbia Üniversitesi için özel bir randevu alarak 1917’de profesör olarak atandı. Aynı yıl Ulusal Araştırma Konseyi’nin Patentler Komitesi başkanlığına getirildi.

. New York’taki White Plains’teki West Chester Mahkemesi Binası’ndaki mevcut belgeler, gösteriyor ki Smithsonian’da 16 Aralık 1919’da ABD Vatandaşlığı verilmiştir.

. Leo Baekeland’ın lehine sonuçlanan bir patent davasından sonra 1922’de Bakalit Şirketi’ kurmak için Redmanol Chemical Products Company ve Kondensite Company olmak üzere iki şirket General Bakelite Company ile birleştirildi.

. 1924’te Amerikan Kimyasal Topluluk’u başkanı oldu. Diğer ABD üyelikleri; Nitrat Tedarik Komisyonu ve ABD Deniz Danışma Kurulu. Birkaç yıl Uluslararası Eğitim Enstitüsü nün Mütevelli Heyeti olarak kaldı.

. 1925 yılından itibaren birkaç yıl boyunca ABD’de Ticaret Bakanlığı Kimya Bölümü Danışma Kurulu üyesi olarak kaldı.

. Pittsburgh Üniversitesi (1916), Columbia Üniversitesi (1929) ve Edinburgh Üniversitesi (1937) olmak üzere birçok fahri doktora derecesi aldı.

. Birkaç fahri görevde bulundu ve Willard Gibbs Madalyası (1913), Parkin Madalyası (1916), Messel Madalyası (1938) ve Franklin Madalyası (1940) gibi birçok ödül aldı.

. 1939’da çeşitli konularda oğluyla olan anlaşmazlıklarını takiben işini Union Carbide şirketine sattı ve emekli oldu. Hayatının geri kalanını Florida’daki kışlık arazisi olan Coconut Grove’ da tropik bir bahçe yapmaya çalışarak geçirdi ve bu da onu saplantılı yaptı.

Büyük Eserleri

. Bakalitin devrimci icadı plastikler çağının başlangıcını işaret ediyordu. Bakalit uygulaması muazzam ve çeşitlidir. Bakalit kullanılan daha önceki bazı ürünler arasında elektrikli cihazlar, radyolar, elektron tüpleri, araba parçaları, bilardo topları ve mücevherler bulunmaktadır. Daha sonra endüstrinin diğer bölümlerini de kapsadı.

Kişisel Yaşamı ve Mirası

. 8 Ağustos 1889’da profesör Theodore Swarts’ın kızı Celine Swarts’la evlendi. Çiftin üç çocuğu vardı: Nina, Jenny ve George.

. 23 Şubat 1944’de, NY Beacon’daki bir sanatoryumda serebral hemorajiye yenik düştü. New York’un Westchester İlçesi, Mount Pleasant şehrindeki Sleepy Hollow’daki Sleepy Hollow Mezarlığında yer aldı.

Diğer şeyler

. Fransa tarafından Şeref Lejyonu Memuru ve Belçika tarafından Taç Sırası Memuru ve Leopold Nişanı Komutanı ile tanındı.

. Akron, Ohio’da, 1978’de ölümünden sonra Ulusal Mucitler Onur Listesi’ne dahil edildi.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com