Hormonların ve Kimyasalların Terden Ölçülebilmesi için Cihaz Geliştirildi

Hormonların ve Kimyasalların Terden Ölçülebilmesi için Cihaz Geliştirildi

Çeşitli hormonların ve kimyasalların terden ölçülebilmesi için biyosensör temelli bir cihaz geliştirildi. Bu cihaz, ter üretimini tetikleyerek ölçüm yapabiliyor.

Son yıllarda terlemeyi takip etmeye yönelik giyilebilir cihazlar geliştiriliyor. Bu cihazların birçoğu ağır fiziksel hareketler sonucunda terlemedeki artış ile çalışabiliyor. Cincinnati Üniversitesi’nden (UC) bir ekip, bant yardımıylacildin küçük bir bölümünde vücudun ter bezlerini uyaran cihaz geliştirdi.

Karbakol Kullanıldı

Glikoz ve ilaç seviyesi gibi çeşitli kimyasal durumlar ter ile izlenebiliyor. UC’de geliştirilen cihaz, biyosensörün ter temelli hormonların ve kimyasalların ağır fiziksel hareketlere gerek kalmadan ölçülebilmesini sağlıyor. Araştırmacılar, cildin lokalize bir bölgesinde terlemeyi tetiklemek etmek için üç adımlı bir yöntem geliştirdi.

İlk olarak karbakol adı verilen bir kimyasal içeren bir jel, ter oluşumunda tetikleyici oldu. Daha sonra biyosensör ve cilt arasında daha iyi temas sağlamak için bir köpük dolgusu geliştirildi. Son olarak ekip, küçük miktarda karbakolun cildin üst katmanına küçük ve fark edilmeyen bir elektrik akımı ile yönlendirilmesini sağlayan iyontoforez adlı bir işlemi dahil etti. Bu işlemin, cihazın giyildiği birkaç gün boyunca ter temelli sensör sonuçlarını başarıyla ürettiği gözlemlendi.

Sonuç olarak bu biyosensörler çok geniş bir kullanım yelpazesine sahip. Pilotların stres durumunun ölçümü, ameliyat sonrası hastaların kontrolü, ilaç kullanım dozunun ayarlanması gibi çeşitli işlemler kan almaya gerek olmadan ve kişi hastaneye gitmeden gerçekleştirilebilir.

Kaynak : shiftdelete.net

550 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!