Hükümet, İngiltere’deki Hayvanlar ve Ürünler için Gen Düzenlemerini Gözden Geçirecek

Hükümet İngiltere'deki Hayvanlar ve Ürünler için Gen Düzenlemerini Gözden Geçirecek

Birleşik Krallık hükümeti, ülkenin AB’den çıkışının ardından genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili düzenlemeleri gevşetmeyi tercih edebilir. Yeni başlatılan bir istişare, hükümetin İngiltere’de gen düzenlenmiş ürünler yaratmayı daha kolay hale getirip getirmeyeceğini tartıştığı için ortaklardan tanıklık arıyor.

Mevcut gen düzenleme politikaları, AB’den ayrılmasının ardından İngiltere’de tutulan AB mevzuatından kaynaklanmaktadır. 2018’de Avrupa Adalet Divanı, tartışmalı bir şekilde, genomu düzenlenmiş tüm bitkilerin ve çiftlik hayvanlarının genetiği değiştirilmiş organizmalar olarak ele alınması gerektiğine karar verdi. Bununla birlikte, bilim camiasındaki pek çok kişi bu kararı eleştirdi ve geleneksel ıslah programları tarafından üretilenlere benzer küçük genetik değişiklikler getiren teknikler ile genomları diğer türlerden alınan DNA içeren transgenik organizmaların yaratılması arasında ayrım yapmadığını söyledi.

Hastalık direnci gibi istenilen özelliklere sahip mahsulleri tasarlamak için Crispr gibi araçların kullanılmasının AB ülkelerinde neredeyse imkansız olduğu ve büyük biyoteknoloji şirketlerinin araştırmalarının Avrupa’da ortadan kaldırıldığı görüldü. Birçok bitki bilimcisi, bunun tarım sektöründe sürdürülebilirliği iyileştirme çabalarını engellediğini iddia ediyor. Avrupa komisyonu şu anda AB’nin genom düzenleme tekniklerine ilişkin düzenleyici çerçevesini gözden geçiriyor ve bulgularını bu yılın Nisan ayına kadar bildirmesi bekleniyor.

Bununla birlikte, Çevre, Gıda ve Köy İşleri Dairesi (DEFRA, Department for Environment, Food and Rural Affairs ), İngiltere’de genetiği değiştirilmiş ürünlerin yetiştirilmesini ve ticaretini kolaylaştırmak amacıyla şimdi halka açık bir istişare başlattı. İstişare 17 Mart’a kadar sürecek.

Çevre Bakanı George Eustice Oxford Tarım Konferansı’na verdiği demeçte, “[Gen düzenlemesinin] potansiyeli, 2018’de bir Avrupa Adalet Divanı kararıyla engellendi, bu hatalı ve bilimsel ilerlemeyi engelliyor,” dedi. “Artık AB’den ayrıldığımıza göre, bilim ve kanıta dayalı tutarlı politika kararları almakta özgürüz. Bu süreç halkın karar vereceği istişare sonucu ile başlayacak. ”

‘Kamu sektörü bilim adamlarının ezici görüşü, Nobel ödüllü gen düzenleme yöntemlerinin sürdürülebilir, üretken ve karlı tarım için mahsullerin ve hayvancılığın kullanılabilirliğini hızlandırabilmesidir. Tarımda uygun bir teknoloji olarak gen düzenlemesinin daha geniş bir değerlendirmesine yardımcı olacak Çevre, Gıda ve Köy İşleri Dairesi (DEFRA, Department for Environment, Food and Rural Affairs ) danışmanlığını memnuniyetle karşılıyorum, ”diye ekledi Cambridge Üniversitesi botanikçi David Baulcombe.

Kısa süre önce kabul edilen İç Pazar Yasası nedeniyle, İngiltere’de genetiği değiştirilmiş ürünlerin satışına izin verme yönünde herhangi bir karar, bu ürünlerin Birleşik Krallık’ın tamamında işlem görebileceği anlamına gelecektir.

Kaynak : chemistryworld.com

453 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!