IBM, AI Tabanlı Kimya Laboratuvarını Duyurdu: RoboRXN

IBM AI Tabanlı Kimya Laboratuvarını Duyurdu RoboRXN

IBM, blog sayfasında RoboRXN adlı bir yapay zeka / bulut tabanlı kimya laboratuvarının geliştirildiğini duyurdu. Amacı, kimyagerlerin mevcut deneme yanılma sürecinden daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yeni malzemeler geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Binlerce yıldır insanlar diğer hammaddeleri birleştirerek yeni malzemeler tasarladılar, genellikle kimyasal reaksiyonları tetiklemek için işlemlerin kullanılması yoluyla. Bununla birlikte, deneme-yanılma yöntemi – çoğu zaman sıkıcı ve pahalı bir çaba – yıllar içinde nispeten değişmeden kalmıştır. IBM, duyurusunun bir parçası olarak, modern çağda bir şirketin yararlı yeni bir malzeme geliştirmesinin ortalama 10 milyon dolara mal olduğunu (ve ortalama 10 yıl sürdüğünü) öne sürüyor. IBM, yapay zeka ve bulut tabanlı erişimin bir kombinasyonunu kullanarak sürecin çoğunu otomatikleştirerek bunu değiştirmeyi umuyor. Bu amaçla şirket, 2018’de başlattığı ve kimyasal reaksiyonların sonucunu tahmin eden bulut tabanlı ücretsiz bir uygulama olan IBM RXN for Chemistry’i genişletti. RoboRXN, kimyagerlerin sistemi yapmak istedikleri bir molekülü beslemelerine izin vererek daha da ileri gider, ve sistem, temelde bir yemek tarifi gibi olan bir bileşen listesi ile birlikte adım adım talimat kılavuzu verir. IBM, yeni sistemlerinin kimyagerlerin malzemeleri benzeri görülmemiş şekillerde sentezlemesine izin vereceğini iddia ediyor.

Böyle bir sistemin nasıl kullanılabileceğine dair bir örnek, faydalı olduğu bulunan doğal maddelerin sentezidir. Bilim adamları, örneğin Amazon ormanında Alzheimer hastalığının başlangıcını yavaşlatan bir bitki bulabilirler. Detaylı bir çalışmadan sonra , bitkideki etken maddeyi bulurlar, örneğin: belirli bir molekül. Geleneksel olarak, bir sonraki adım, bu molekülü nasıl üreteceğinizi bulmak için laboratuvara gitmek olacaktır – yıllar sürebilen bir süreç, dolayısıyla yüksek fiyat etiketi. IBM, RoboRXN ile tüm kimyagerlerin basitçe molekülün ayrıntılarını sunar ve kısa bir süre sonra bu molekülün nasıl yapılacağına dair açık talimatlar alır. Elbette bazı uyarılar var: Örneğin, sistemin ulaştığı formülün uygun maliyetli olacağına dair hiçbir garanti yok. Ayrıca, mevcut konfigürasyonunda, sistem sadece beş sentetik adımla sınırlıdır.

Kaynak: phys.org

404 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!