İklim Değişikliğinden Önce Antibiyotik Direnci Bizi Öldürebilir

İklim Değişikliğinden Önce Antibiyotik Direnci Bizi Öldürebilir

Fotoğraf: Enfeksiyonla mücadelede hayati önem taşıyan ilaçların aşırı kullanımı, antibiyotiğe dirençli süper bakterilere neden oldu.

Antibiyotik direnci büyüyor ve insan yaşımı için iklim değişiklğinden daha büyük bir tehdit oluşturabilir. İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilisi Dame Sally Davies şunları söyledi “eğer antibiyotik kullanımı azalmazsa her yıl dünya çapında en az 10 milyon insan ölebilir. 1940’lı yıllarda penisilinin keşfi, antibiyotik çağının doğuşunu başlattı ve sonsuza dek terapötik ilacı değiştirdi.”

Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlarla savaşabilen bileşiklerdir. Ancak tehlikeli bakterilerin onlara karşı dirençleri giderek artmaya başladı. Antibiyotik tüketimi son 20 yılda önemli ölçüde artmıştır. NHS 2000 ile 2015 yılları arasında dünya çapında 76 ülkede %65’lik bir artış olduğunu bildirdi.

Brexit Anlaşmaları Gıda Zincirinde Antibiyotikleri Arttırabilir

Aşırı antibiyotik kullanımının, artık hastalıklarla savaşılmayan bir çağa yol açması gibi ciddi sonuçları vardır. Davies, antibiyotik direncinin en büyük tehdit olduğunu söylüyor.

“İklim değişikliğinde olduğu gibi, biz insanlar bunu kendimiz yapıyoruz, ancak antibiyotik direnci bizi iklim değişikliğinden önce öldürebilir. Bu çok önemli bir alan. Ve biz bunu çözmek için yeterince hevesli değiliz. Görünüşe göre insanlık çok yavaş büyüyen bir sorunu çözmek konusunda çok iyi değil. Eğer bunun üzerine  gitmezsek her yıl en az 10 milyon insan ölebilir. Bu da şuan kanser ve diyabet nedeniyle oluşan ölümlerden daha fazla. Dolayısıyla bu ciddi bir sorun olacak.”

Ayrıca, Brexit’in Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerle olası sonrası anlaşmaları sonrasında gıda zincirine çok yüksek miktarda antibiyotik girmesine izin verebileceğini de belirtti.

Davies, “Antibiyotiklerin kötüye kullanıldığı sığır eti veya diğer hayvanları ithal etmemeliyiz. Büyüme teşviki bana göre yanlış bir şey çünkü dünya çapında sorunlara yol açıyor.”

ABD sığırlarında büyüme hormonlarının kullanımı üye devletler tarafından gerçekleşen ithalat için bir AB yasağına yol açmıştır.

Fotoğraf: Virüs ya da bakteri gibi antibiyotiğe dirençli mikroplar, mutasyona uğramış ölümcül bir viral hastalığa dönüşebilir.

Tavuklardaki Antibiyotikler

ABD’de, tüm antibiyotiklerin % 70’i, Gıda ve İlaç İdaresi’ne göre çiftlik hayvanları tarafından tüketilmektedir.

Çiftçilikle ilgili katı AB düzenlemeleri, Birleşik Krallık hayvan sektörü ve tavuklarda antibiyotik kullanımında ciddi bir düşüşe neden olmuştur. Davies’in endişeleri İngiltere Toprak Birliği Genel Müdürü Helen Browning tarafından tekrarlandı

Fotoğraf:Tıp, hayvancılık ve tarımda aşırı antibiyotik kullanımı, bakteri ve virüs gibi mikropları öldürmek için yapılan ilaçlardan artık sonuç alınamamaktadır.

İngiltere’de, organik çiftçiler tarafından antibiyotiklerin önleyici kullanımı yasaktır. Browning, “Eğer ABD ile yanlış ticaret anlaşmaları yaparsak, bizden çok daha fazla antibiyotik kullandıkları et ve süt ürünlerini ithal etmiş oluruz” dedi. ABD hükümeti, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrıldığı süre içinde bir ticaret anlaşması yapmak istediğini söyledi.

Kaynak: euronews.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: