İlaç Sektöründe Devrim

İlaç sektöründe büyük atılım gerçekleştiriliyor… 4 milyar TL’lik ilacın kamu alım garantisiyle yerli üretimi amaçlanıyor.

Sağlıkta yerli üretimin artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor, çalışmalar kapsamında 4 milyar TL’lik ilaç kamu desteğiyle yerli üretimi amaçlanıyor. Üretimi yapılacak ilaçların yüksek teknolojik ürünler olmasının yanında, patent koruması olmayan fakat yerli olmayıp ithal edilen ürünlere eşdeğer (jenerik) ilaçlar için de anlaşma yapılacağı bildirildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 700 milyon TL’ye denk gelen ilacın, kamu alım garantisiyle yerli üretim yapılması için üreticilere çağrı yaptı. Pazarlığın sürdüğünü kısa zamanda 1,5 milyar TL’lik bir kısım için 2 ay içerinde sektöre teklif yapılacağı açıkladı. Akdağ, Böylece 2.2 milyar TL’lik ithal için yerli üretim pazarlığı yapılacağını dile getirerek, toplamda 4 milyar TL’ye denk gelen yerli ilaç üretimi için çağrıda bulunacağını açıkladı.

Devletten alım garantili

Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Komitesi tarafından gerçekleştirilecek olan çalışmayla ilaçlara alım garantisi sağlanacak. Alım garantisiyle de Kamunun gelecek 7 yıl boyunca ilaç maliyet yükünü hesaplamasının daha kolay olacağı vurgulandı.

Düşük teknolojili cihazlara cazibe üretim merkezleri

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı’ düşük teknolojili cihazlarla ilgili Cazibe Merkezleri programı için çalışma başlattığı bildirildi. Bakanlık, genellikle çoğu tek kullanımlık olan düşük teknolojili tıbbi cihazların üretimini yapmak için 23 ilde yatırım yapmayı düşünenlerle anlaşma yapmaya hazır olduklarını açıkladı. Tıbbi cihaz kategorisine alınan ürünler ileri teknolojili görüntüleme cihazlarından, hastane yatakları, enjektörlere kadar ürünleri kapsıyor. Sağlık sektöründe bunların çok büyük bir kısmı düşük teknolojiyle üretiliyor ve 40 binden fazla sarf malzemesi ve tıbbi cihaz aletleri kullanılıyor.

Kaynak : ekonomi7.com

Okumanızı Öneriyoruz

Yeni Katalizör, Karbondioksiti Yararlı Yakıtlara ve Kimyasallara Dönüştürüyor

Atmosferdeki karbondioksit seviyesi artarken, bilim insanları karbon bazlı yakıtları, kimyasalları ve diğer ürünleri faydalı hale …