Katar ve Shell Projeyi İptal Etti

katar-ve-shell-projeyi-iptal-etti

Katar ve Shell, 6,5 milyar dolarlık petro kimya tesisi inşa planını Dünya enerji piyasasındaki iklim nedeniyle iptal etti

Katar ve Shell, 6,5 milyar dolarlık petro kimya tesisi inşa planını Dünya enerji piyasasındaki iklim nedeniyle iptal ettiğini açıkladı.

Katar Petrol Şirketi ile merkezi Hollanda’da bulunan Royal Dutch Shell şirketinden yapılan yazılı açıklamada, 2011 yılında ortak girişim olarak planladıkları Al Karaana isimli projenin, Mühendislik ve inşaat şirketlerine açtıkları ihalelerdeki teklifleri değerlendirerek ticari anlamda Makul olmadığı gerekçesiyle iptal ediliği ilan edildi.

Katar’daki Ras Laffan Endüstriyel şehrinde yapılması planlanan yüzde 80 Katar Petrol, yüzde 20’si Shell’e ait petrokimya tesisinin Özellikle enerji piyasasında hakim olan ekonomik iklim göz önüne alındığında maliyetini geri kazandıramayacağı ifade edildi.

Al Karaana, ekonomik gerekçeler son aylarda iptal edilen ikinci proje. Devlete ait petrokimya ve çelik üreticisi Katar Endüstrileri, Eylül ayında 6 milyar dolarlık tesis inşası planlarından vazgeçmişti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Katar, dünyanın bir numaralı sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatçısı ve Basra Körfezi’ndeki diğer enerji üreticileri gibi petrol, gaz ihracatı dışında petrokimya, aliminyum ve çelik fabrikalarıyla ekonomisini çeşitlendirmeye çalışıyor.

Kaynak : dovizgazetesi.com

387 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!