İlk Defa Bir Elektronun Geometrik Haritası Çıkarıldı

İlk Defa Bir Elektronun Geometrik Haritası Çıkarıldı

Bildiğimiz kadarıyla elektronlar aslında kendi başına bir şekle sahip değillerdir. Ya noktacıklar gibi ya da enerjisine bağlı olarak şekil değiştiren bir dalga gibi davranırlar. Fizikçiler, yapay bir atomdaki tek bir elektronun haritasını ilk kez çıkardıklarını açıkladılar.

Sıkışmış elektronlar, bir atoma bağlı elektronlar gibi davranırlar ve belirli yerlerde kalırlar. Araştırmacılar, bir spektroskop kullanarak enerji seviyelerini kuantum noktasında belirleyerek değişen güç ve yönelimde manyetik alanda nasıl davrandıklarını gözlemlediler. Bu da araştırmacıların, kuantum noktasındaki bir elektronun dalga fonksiyonunun şeklini hesaplamasına ve bir nanometreden daha küçük ölçeklere indirmesini sağladı.

Basel Üniversitesi’nden fizikçi Daniel Loss, “Basitçe, bir elektronun ilk kez neye benzediğini göstermek için bu yöntemi kullanabiliriz” dedi ancak tek yaptıkları bu değildi. Elektrik alanını düzenleyerek, elektron hareketinin şeklini değiştirip, dönüşlerini hassas bir şekilde kontrol edebildiler.

Bunun gelecekteki araştırma ve teknolojiler için çok büyük etkileri var. Bir elektronun dalga fonksiyonunun şeklini kontrol edebilmek oldukça faydalı olabilir.

Kaynak : webtekno.com

545 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!