Araştırmacılar, Alüminyumdan Çok Daha Sağlam Bir Ahşap Ürettiler

Araştırmacılar, Alüminyumdan Çok Daha Sağlam Bir Ahşap Ürettiler

Bilim insanları, hidrojen peroksitte kaynattıkları ahşap ile alüminyumdan daha sağlam, pasif soğutma yapan bir malzeme üretti.

Barınma, çağımızda yaşadığımız pek çok soruna dolaylı yoldan etki eden bir konudur. Bugün içinde oturduğumuz evleri inşa etmekte kullandığımız iki temel malzeme çimento ve çeliktir. Çimento üretimi, yüksek oranda karbondioksit salınımına neden olarak küresel ısınmaya sebep olurken, çelik endüstrisinde ise kaynakların kısıtlı olması gibi bir sorun söz konusu. Evleri bir defa inşa ettikten sonra da evlerin ısıtılması ve soğutulması işlemi çok miktarda enerji harcanmasına neden oluyor ve yeterince verimli şekilde gerçekleştirilemiyor.

Bu konularla ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar, pasif soğutmadan çimentonun kimyasal formülünü değiştirmeye kadar çeşitli girişimleri içeriyor. Şimdi de ABD’de oldukça geniş bir araştırmacı ekibi, hem güneş ışığını yansıtan hem de fazla ısıyı dışarı atan sürdürülebilir bir materyal geliştirdi. Ahşabın iki temel bileşeninden birini devre dışı bırakarak üretilen bu materyal ile alternatif çözüm üretildi.

Ahşap, genellikle iki polimerin birleşiminden oluşuyor. Bunlardan biri, bildiğimiz selüloz. Selüloz, oz ismiyle biten neredeyse bütün yapılar gibi şeker yapısı, uzun bir şeker zinciridir. Diğer polimer ise lignin. Lignin özünde tek bir polimer değildir, kimyasal formülü epey değişiklik gösterebilir.

Yeni kimyasal yapıda ahşaptan lignin çıkartılıyor. Süreç tam olarak belirtilmese de makaledeki içeriklere göre ahşap, hidrojen peroksit içerisine atılıyor ve kaynatılıyor. Hidrojen peroksit dünyanın en güvenli kimyasalı olmasa da kontrol etmesi ve çalışması oldukça basit bir maddedir.

Ortaya çıkan ahşap daha sonra sıkıştırılıyor ve şeker yapıları, birbirleriyle bağlanabilecek şekilde bir araya getiriliyor. Böylece ortaya herhangi bir ağaç yapısından daha sağlam bir ağaç çıkmış oluyor.

Öte yandan bu yeni çıkmış olan malzemeyi, sağlamlığı sayesinde normalde ahşap kullanılamayacak yerlerde kullanılabilecek güce sahip. Güneş ışığını yakalamakta çok da başarılı olmasa da yine de bu, yeni keşfedilen ahşabın kullanılacağı yapıların hep soğuk olacağı anlamına gelmiyor. Gündüz, gelen ısının fazla kısmını geri yansıtan bu yapı, gece de içerideki ısıyı korumaya yardımcı oluyor.

Araştırmacılar, Alüminyumdan Çok Daha Sağlam Bir Ahşap Ürettiler

Bu malzemeden üretilen yapılar, ABD’nin çeşitli eyaletlerine ait tarihsel hava durumu verileriyle simülasyonlarda kullanıldı. Sonuç itibarı ile evlerin soğutulmasında %35 daha az enerji harcanırken, yoğun yerleşim bulunan bölgelerde bu oran %50’yi aştı.

Bu malzemenin üretimi için ağaçlar tehlike altına girebilir gibi gözükse de doğru planlama ile bu materyalin üretimi gayet sürdürülebilir hale gelecektir.

Kaynak : webtekno.com

341 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!