İnanın Bunun Bilimle İlgisi Yok

Çocuklar için rol modeller olma konusunda düşünmeye , bir şeyler yapmak  adına hep eğilimliyizdir (ya da belli bir yaşta iseniz, tıpkı bir oyuncu Paul Rudd’ın canlı oynanan  rolleri hakkında bir komedisinde olduğu gibidir.). Fakat bir an için durun ve hiçbir zaman durmadığımızı  fark edersiniz. İster bir hedef belirliyor, hem de o hedefe  nasıl ulaşacağınız konusunda çalışıyor, size benzeyen biriyle özdeşleşiyor ya da saf bir ilham kaynağı için bir arayış olsun, herkes sürekli bir başkası gibi olmayı arzuluyor.

Son zamanlarda, birileri bana, O  kimya alanı devlerinin, O yüksekliklerine hiç ulaşamayacak kadar çekindiklerini  hissettirdiler. Konuşulan muhtemelen ”imposter sendromu” idi . Ama bilimsel başarı gerçekten ilham almak için kullandığımız şey midir?

Öyle de değil, Twitter’da bu soruya verdiğim cevaplar sürer gider.. Aldığım cevaplardan dolayı sadece kimyasal sağduyularından dolayı sadece iki kişi vardı ( Phil Baran ve Sylvie Garneau-Tsodikova); Diğer herkes daha fazla insan niteliği ve özellikleri nedeniyle listelendi.

En çok ödüllendirilen beceriler ,yaratıcılık, mentor desteği ve iletişim kurma becerisidir. Diğerleri başarı elde edenlere övgülerde  bulundular, ama ya araştırmayı gerçek dünyaya ya da “çok güzel ve alçakgönüllü olmaya” odaklanarak (@cesapo David Cole-Hamilton’ı)  açıkladılar. Diğerleri, ilham verici bir iş-yaşam dengesine odaklandı. Ya aile sorumluluklarını ve kurallarını büyük kimya ile birleştirebilme, marjinalleşmiş bir toplum için yüksek profilli bir rol model olma ya da sadece 13’lükmüş gibi erbaplığınızın  derecesini  hesaplamak için yeterli eğlence duygusuna sahip olmakta  birleşildi. (Eğer bir erbaplığın  ne olduğunu bilmiyorsanız, bir ergen gence sorun).

Bu, hayatlarımızda şaşırtıcı bir insan mozaiği  ilhamı yaratır. İş dünyası tarafından  tüketilmek ya da sadece bilimsel başarıları, bir İsveçli tarafından verilen bir altın madalya, bir grafen, bir Crispr açısından taçlandırmayı düşünmek kolaydır. Fakat bu şeyler açıkça önemli olsa da, – ki aksi takdirde bir işte olmazsınız – bu, nezakettir , başkalarına yardım etmek için harcanan zamandır, ya da sadece açık net bir şekilde, korkusuzca ama mizahi  duygularla yapılanlardır. Elbette bilimden ilham alıyoruz; ama atılımları buluşları yapanların gerçek karakterleri , kimyasal ilhamın gerçek alfabesidir.

Kaynak : chemistryworld.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.