Yorgun, Unutkan ve Bitkin? Vitamin D Seviyenizi Ölçtürün!

Yorgun Unutkan ve Bitkin Vitamin D Seviyenizi Ölçtürün

Birçok insan kışın tükenmiş, yorgun, unutkan ve depresyona eğilimli hissediyor. Eczacılar odası başkanı Richard Klämbt bunun sebebinin Vitamin D eskiliği olduğunu açıklıyor. “Almanya’da yaşayanların yaklaşık yüzde 80’inin kışın D vitamini değerinin zayıf olduğunu gösteriyor.” Ama bu eksikliğe karşı önlem mümkün.

Kış aylarında sadece az insan D vitamini seviyesini aile doktoru tarafından ölçtürmeyi akıl ediyor. Klämbt: “Kalıcı yorgunluk, enfeksiyona yatkınlık ve kötü ruh hali çok düşük bir değerin sonucu olabilir” 35-60 ng / ml yani 80-150 nmol / l iyi bir değer. Bunun altında olan değerler bir eksiklik olduğunu göstermektedir, 20 ng / ml’nin altında yani 50 nmol / l’nin altında bir değerde D vitamini eksikliği söz konusudur.

Robert Koch Enstitüsü’ne göre, vücudun kendi D vitamini üretiminin kusursuz bir şekilde çalıştığı her insan, güneşli aylarda açık havada kalarak düzenli olarak D vitamini ile besleniyor. Az güneşli ekim mart ayları arasında bu durum farklı: Vücudun radyasyon ile yeterli D vitamini üretmesi için gereken güneş çok nadir görünüyor.

D vitamini takviyeleri almadan önce, Klämbt doktorda kan testi ile D vitamini seviyesinin ve gerekli dozun belirlenmesini önermektedir. “Bir doktora veya eczacıya danışmanızı tavsiye ederiz. Takviylerin aşırı dozu veya dezavantajlı bir kombinasyonunun sağlığa olumsuz etkileri olabilir.” Hamile kadınlar jinekologlarının tavsiyelerini takip etmeli.

Kaynak : pharmazeutische-zeitung.de

568 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!