Indian Point Nükleer Santralinin Kapanması ile Yerel Halk ‘Büyük Ekonomik Kayıp’ Yaşıyor

Indian Point Nükleer Santrali 5 yıl içerisinde kapatılırsa, bundan en çok etkilenecek olan yerel topluluklar vergi istikrarı, iş kayıpları ve çevresel çekinceleri de içeren bazı kritik konularda cevapsız kalacaklardır. Cortlandt Kasabası ve yerel köyler, geçen ay santralin planlanan zamandan 10 yıldan daha erken bir sürede  kapanacağı ve NY Valisi Cuomo’nun Ofisi’nin, zararlı etkilere yönelik henüz güncel bir eylem planının bulunmadığı duyurusuyla hazırlıksız yakalandılar.

Cortlandt Kasabası Müfettişi Linda Puglisi ve Hendrick Hudson Okulu Bölgesi Yöneticisi Joe Hochreiter, bu bölgedeki en büyük vergi ödeyenin kaybedilecek olmasına yönelik detaylı bir bilgi verilmemesinin yol açtığı hayal kırıklığının devam ettiğini açıkladı.

Bayan Puglisi bir açıklamasında; “The Entergy (Santral Sahibi) CEO’su bize bunu gizli tutmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi, ana paydaşlar olduğumuzdan dolayı  bu bizim için yeterli bir tepki değildir.” dedi.

Indian Point’in yaklaşık 2000 megawatt elektrik enerjisi üretme kapasitesi var – New York Şehri’nin ve Westchester Kasabası’nın enerji tüketiminin yaklaşık %25’i – ve yüzlerce yüklenici ve yarı zamanlı çalışanla birlikte 1200 kişiye istihdam sağlıyor. Bu işlerin kaybı, yerel işletmeler için zincirleme etki yapacaktır.

Hendrick Hudson Okulu Bölgesi, yıllık bütçesinin %33’ünü Indian Point’ten almaktadır, Buchanan Köyü yıllık bütçesinin %46’sını, Hedrick Hudson Açık Kütüphanesi yıllık bütçesinin %28’ini, Verplanck İtfaiye Bölgesi yıllık bütçesinin %64’ünü, Westchester Kasabası yıllık bütçesinin %1’ini ve Cortlandt Kasabası yıllık bütçesinin %2’sini santral sahibinden almaktadır.

Hochreiter,  The Gazette yerel gazetesinin haberine göre, Cortlandt Toplantı Merkezinde 175 kişiden oluşan bir topluluğa yaptığı konuşmada ‘’Entergy tarafından okullara ödenen %33 lük bir gelir kaybı ‘yıkıcı’ ve ‘tehlikeli’ olacaktır.  Entergy’nin yaptığı  vergi ödemeleri, Indian Point’in 2021’de kapatılmasıyla ilk üç yılda kabaca  üçte bir oranında azalacaktır.’’ diye belirtti.

İş kayıplarına ve vergi gelirindeki endişelere ek olarak, Peekskill Şehri’nin hemen güneyindeki Hudson Nehri boyunca yer alan 240 dönümlük mülk konusunda da halkın endişeleri var. Harcanan nükleer yakıt, New York Çevre Koruma Dairesine göre yakın gelecek için depolanacak. Indian Point’in sadece 100 dönümlük kısmı  yeniden geliştirmeye katkı sağlaması için  nükleer çalışmalarda kullanılmak üzere açık kalacak.  Puglisi, enerji santrali operasyonları sona erdiğinde mülk ile neler yapılabileceğine dair bir çevresel değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yerel Point’in yerel endişeleri, riskleri ve seçeneklerini ele alan çevresel ve ekonomik değerlendirmelerin yürütülmesi büyük olasılıkla birkaç yıl sürecektir, bu nedenle yerel paydaşlar bu çalışmaları mümkün olan en kısa sürede devam ettirmekten endişe duyuyorlar.

Puglisi, ‘’Mektuplar / e-postalar / telefon görüşmeleri ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Sadece Vali Operasyon Direktöründen bir takım yerel seviyede bizimle çalışmak üzere gönderilecek ” diye belirtti.

Cortlandt şehri henüz Devlet’ten daha fazla bilgi alamıyor.

Kaynak : forbes.com

591 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!