İngiltere’de Rüzgar Çiftliğinden Evlere Verilen İlk Elektrik – Dudgeon Açık Deniz Rüzgar Çiftliği

İngiltere’de şu an 6.000 kadar evin elektiriği  Dudgeon Açık Deniz Rüzgar Çiftliğindeki türbinlerden sağlanıyor. Bu yıl tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde,  Rüzgar Çiftliği 400.000’den fazla eve elektrik sağlayacak!

Ocak ayı başında ilk rüzgar türbininin başarılı bir şekilde kurulumundan sonra, operatör Statoil ve ortakları Masdar ve Statkraft, 7 Şubat’ta İngiltere’deki ulusal şebekeye elektrik sağlayan ilk türbin tesisini kurmuş oldular.

Kablolar ve rüzgar türbinleri tarafından üretilen gücü toplayan açık deniz trafo merkezi ile birlikte, geçen yıl Dudgeon bölgeye toplam 67 temel atıldı.

Bu çalışma için 2.000 gemi  günü ve türbinlerin kurulumu için de bir o kadar gün geçmesi  bekleniyor.

Statoil’ in şu anda yüzde 40 hisseye sahip olduğu Dudgeon Açık Deniz Rüzgar Çiftliği Norfolk,  İngiltere ‘nin 32 km uzağında ve Shatonham Shoal Açık Deniz Rüzgar Çiftliği’nin 20 km doğusundadır. Dudgeon Açık Deniz Rüzgar çiftliği, toplam kurulu gücü 67 adet 6 MW’lık rüzgar türbini jeneratöründen oluşan 402 MW toplam kapasiteyle ve yılda 1,73 TWh üretimiyle  400.000’den fazla evin  tüketimine eşdeğerdir.

Statoil’in stratejisinin bir parçası olan 1.5 milyarlık Dudgeon Açık Deniz Rüzgar Santrali projesi, petrol ve doğalgaz portföyünü karlı,  yenilenebilir enerji  ve diğer düşük karbonlu çözümlerle kademeli olarak tamamlamaktır.

Rüzgar türbini jeneratörlerinin kurulumunun ve rüzgar çiftliğinin tam olarak faaliyete geçmesinin 2017’ nin  4. Çeyreğini bulacağı bekleniyor.

Statoil, İngiltere enerji sektöründe önemli bir yatırımcıdır ve İngiltere’de enerji üretimi ve satışı ile ilgili geniş bir yelpazede rol alır. Statoil, Avrupa’ nın toplam gaz talebinin yüzde 20’sinden fazlasını sağlayan doğal gazın lider tedarikçisidir.

Statoil ortaklarıyla birlikte yenilenebilir enerji ile Avrupa’da 1 milyondan fazla ev için bir açık deniz rüzgar portföyü geliştirmektedir.

2016 yılında Statoil, Almanya’ nın 2019’da üretime başlayacak olan Arkona Açık Deniz Rüzgar Çiftliğinin %50’ sini satın aldı. Statoil, 2016 yılı sonunda ABD hükümeti tarafından yapılan New York Açık Deniz Rüzgar Enerjisi açık artırmasının da  kazananı ilan edildi.

Kaynak : renewableenergyworld.com

1.127 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!