Model, Grafen’in 6000K’da eridiğini öngörüyor

Tek tabaka halinde grafen, güneşin yüzey sıcaklığına dayanabilir

Karbon, en yüksek erime noktasına sahip elementtir. Önceki çalışmalar karbonun termal olarak en kararlı formu olan grafenin erime sıcaklığının 4510K olabileceğini öngörmüştü, fakat ABD Minnesota Üniversitesi Süperprogramlama Enstitüsü’nden Eric Ganz’a ait yeni çalışma, erimenin ilk aşamalarının bile 5000K(4726.85°C)’dan önce olmadığını öngörüyor.

Difüzyon olaylarının ve ‘5775 kusurları’ (dört tane altı üyeli halkanın çarpıklaşarak beş ve yedi üyeli halka birleşimlerini oluşturması)’nın 5000K’da 20ps’den sonra olduğu tahmin edilmektedir. Sıcaklık arttıkça salınımlar ve düzlem dışı hareket artar ve 6000K’da bu tek tabakanın, gevşek şekilde birleşmiş 1D çift bağlı zincirlere dönüşmesi için 7ps gerekli ve yeterlidir.

Peki ama 6000K sıcaklık demek ne demek? Örneklerle anlatmaya çalışırsak, lav sıcaklığı sadece 1200 K’dır. Elmaslar 3550 K’de eriyor. Güneşin yüzeyinin 5778 K olduğu söyleniyor, yani hala grafeni eritebilecek kadar sıcak değil.

Bu inanılmaz termal kararlılığı ve saf iletkenliği sayesinde grafen, uzay bilimlerinde yeni potansiyel uygulamaların yolunu açacak olağanüstü bir malzeme olduğunu teyit ediyor.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Sakarya Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Virüse ve Bakterilere Karşı Gıda Takviyesi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Küçükislamoğlu ve ekibi, …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: