İngiltere’nin Ekonomik Büyümesi için En İyi On Biyo Bazlı Kimyasal

İngiltere'nin Ekonomik Büyümesi için En İyi On Biyo Bazlı Kimyasal

Lignocellulosic Biorefinery Network’ten (LBNet) bir rapor, İngiltere’nin deney aşamasından endüstriyel düzeyde üretime geçmeye hazır olan on biyokimyasalı tespit etti.

Biyo bazlı kimyasallar;  biyobozunur plastikler, kozmetikler ve deterjanlar gibi geniş bir ürün yelpazesi için petrokimyasallara alternatif olarak kullanılabilir. Bu ürünler milyarlarca poundluk küresel gelir oluşturur. LBNet raporu, UKBioChem10: Birleşik Krallık için büyüme, istihdam ve ticaret yaratabilecek on yeşil kimyasal; Birleşik Krallık hükümetini ve endüstrileri kaynakları, on spesifik biyokimyasal maddeye odaklamaya çağırıyor. Birçok Birleşik Krallık üniversiteleri ve şirketleri, bu kimyasalları laboratuvar ortamında veya pilot ölçekte üretme konusunda zaten uzmanlığa sahipler.

LBNet ağ direktörü Simon McQueen-Mason, “Tıpkı petrolün son yüzyılda artık her yerde bulunan plastik, tekstil, ilaç ve kozmetik ürünlerinin gelişimini desteklemesi gibi, biyo bazlı kimyasallar da önümüzdeki birkaç on yıl içinde birçok üründe petrolün yerini alacak,” dedi.  “Yatırım ve politika desteği İngiltere’nin bu gelişen sektörde lider olmasına olanak tanıyacak.”

İlk 10:

  1. Laktik asit

Laktik asit şeker veya nişastadan üretilebilir ve biyolojik olarak bozunabilen polyesterler oluşturan polilaktik asit (PLA) yapmak için kullanılır. Aynı zamanda gıda aromasın, deterjanlar ve ilaç üretiminde de kullanılabilir.

  1. 2,5-Furandikarboksilik asit (FDCA)

FDCA; yaygın olarak plastik şişelerde, gıda ambalajlarında ve halılarda kullanılan polietilen tereftalat’a (PET)  bir alternatif sağlayan polietilen furanoat (PEF) gibi polimerler oluşturmak için kullanılabilir. İngiliz şirketi Biome Bioplastics, doğal şekerlerden FDCA üretiyor ve üretim sürecini genişletiyor.

  1. Levoglucosenone

Bu madde, ilaç endüstrisindeki toksik çözücülere bir alternatif olarak kullanılabilir ve türevleri, tatlandırıcı ve koku oluşturmak için kullanılabilir. Biyorafineri atıklarından levoglukoksenon üreten Avustralyalı Circa şirketi, şu anda İngiltere’de yatırım yapıyor. York Üniversitesi’ndeki akademisyenlerle birlikte; su filtrasyonu, piller ve grafiti giderimi için kullanılabilen levoglukosenon bazlı bir çözücü olan Cyrene adlı bir ürün icat etti.

4 .5 Hidroksimetil furfural (HMF)

HMF, plastiklerde ve polyesterlerde kullanılan kimyasalların yerini alabilen 2,5 furandikarboksilik asit ve biyoyakıt olarak kullanılabilen DMF gibi plastikler ve polimerler için bir yapı taşıdır.

  1. Mukonik asit

Mukonik asit, halihazırda PET ve naylon elyafların üretiminde kullanılan sürdürülebilir olmayan benzen ve siklohekzanın yerini alabilecek çok çeşitli kimyasallar ve polimerler oluşturmak için kullanılabilir. Mukonik asit üretimi, birçok İngiliz şirketi tarafından laboratuvar ölçeğinde üretilmiştir.

  1. İtakonik asit

Petrol bazlı akrilik asidin yerini alabilir. Akrilik asit tipik olarak kişisel bakım ürünleri için süper emici polimerler, borular ve ızgaralarda kullanım için doymamış polyester reçineler yapmak için kullanılır. Itaxonix, itakonik asitten biyo bazlı polimerler geliştiren birkaç şirketten biridir, ancak teknoloji hala erken bir aşamadadır.

  1. 1,3 Butandiol

Kokular, böcek öldürücüler, antibiyotikler ve sentetik kauçuk gibi ürünler için bir yapı taşıdır. CHAIN Biyoteknoloji, şeker fermantasyonu kullanarak 1,3 bütandiol üretmek için teknolojisini geliştirdi ve üretim yeteneklerini de geliştirmeyi planlıyor.

  1. Glukarik asit

Glukarik asit, kumaşlar veya tabaklar üzerinde kireç tortusu ve kir birikmesini önler ve çevresel kaygılar nedeniyle halihazırda kullanımdan kaldırılan fosfat bazlı deterjanların yerini almak için kullanılabilir. Glukarik asit ayrıca gıda bileşenlerinde ve korozyon inhibitörlerinde de kullanılabilir. Glikozdan üretilebilir, ancak bunun için teknoloji henüz endüstriyel seviyeye yükseltilmemiştir.

  1. Levulinik asit

Çevre dostu herbisitler, cilt kremleri ve yağ gidericileri üretmek için kullanılır. Nişasta veya belirli şekerlerden üretilebilir ve bu rapor, daha fazla araştırma ile kullanılabilecek asit için muhtemelen birçok yüksek değerli uygulama olduğunu belirtmektedir.

  1. n-Bütanol

n-Bütanol, çok çeşitli polimer ve plastiklerde, çözücü ve boya inceltici olarak kullanılır. Bakteriler kullanılarak karbonhidratların fermantasyonu ile üretilebilir. İngiltere merkezli Green Biologics tarafından ileri seviyede bir fermantasyon süreci geliştirilmiştir. Uzmanlığa sahip birkaç şirket daha vardır, ancak daha fazla geliştirme ve ticarileştirme gerekmektedir.

Bu rapor, hükümeti ve işletmeleri, Birleşik Krallık’ı biyokimyasal üretimde dünya lideri yapmak için beş adım atmaya çağırıyor: Kaynakları bu spesifik biyokimyasallardan değer kazanmaya odaklamak, akademik-iş ortaklıkları için desteği arttırmak, araştırma fonu sağlamak, araştırmacılar ve yeni başlayanlar için erişimi kolay test ve ölçek büyütme olanaklarına yatırım yapmak, ve biyo bazlı materyallerin kullanımını teşvik etmek.

Itaconix CEO’su Kevin Matthews “Biyo bazlı kimyasallar için zorluk, arkasında bir asırlık gelişme olan petrokimya ile rekabet ediyor olmamızdır” dedi. “Sektörün gerçekten yükselmesi için, biyo bazlı kimyasalların maliyet açısından petrokimyasallardan daha iyi performans gösterdiği bir noktaya ulaşmak istiyoruz. Petrokimya endüstrisinin bize karşı sahip olduğu ölçek avantajını dengelemeye yardımcı olmak için teşvikler getirilirse, bu çok daha hızlı gerçekleşebilir. Bunlar, temel kimyasalları ve bunların türevlerini üretmek için uygun maliyetli yollar geliştirmek ve bunları büyütmek için Birleşik Krallık bilimine yatırım yapmayı, şirketlerin fermantasyon ve işleme tesisleri gibi altyapı inşa etmeleri için mali teşvikler yapması gibi uygulamaları içerebilir. ”

Kaynak: thechemicalengineer.com

695 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!