Covid-19 Aşıları

Covid 19 Aşıları

Pfizer, Covid-19 aşılarının genç insanlarda % 100 etkili olduğunu bildiriyor. 12-15 yaşlarında aşılananlardan hiçbiri semptom göstermedi ve aşının yan etkileri hafif geçti.

Aşılanan çocuklar pandeminin sonlanmasında önemli olacak. İlaç şirketlerinin 31 Marttaki açıklamasına göre, Pfizer ve BioNTech ‘in Covid-19 aşıları 12-15 yaş arası oldukça etkili olduğunu ilaç şirketleri 31 Mart’ta duyurdu.

Pfizer ve BioNTech’in Covid-19 aşısının gençlerde oldukça etkili olduğu kanıtlandı. Şimdi daha genç insanlarda da işe yarıyor gibi gözüküyor.

12-15 yaşlardaki klinik faz 3 çalışmalarında aşı olmayı kabul eden katılımcılar, ortalama olarak önceki fazda (SN:11/18/20) 16-25 yaşında aşılananlar ile kıyasla korona virüse karşı daha yüksek seviyede antikorlar geliştirdi. Ve bu  antikor seviyeleri yüksek etkinliğe sahip aşıya neden olur. Aşılanan 131 gençten hiç biri Covid-19 semptomu göstermedi. Pfizer, 31 Mart tarihli bir haberde, aşılanmamış gruptaki 129 genç arasında 18 vaka bulunduğunu bildirdi. Genel olarak az sayıda vakaya dayanan yüzde 100 etkinlik, deneme devam ederken, ek vakalar ortaya çıkabileceği için biraz azalabilir.

Atlanta ki Emory Üniversitesi’nde Moderna’nın Covid-19 aşı çalışmalarını yürüten ve enfeksiyon doktoru olan Collen Kelley, gazeteciler ile yaptığı bir telefon görüşmesinde haberlerin ‘’çok heyecan verici ve şaşırtıcı’’ olduğunu söyledi. Pfizer, henüz denemeler ile ilgili tüm bilgileri paylaşmasa da, ergenlerin korunması pandeminin sonlanması için çok yardımcı olacak ‘’ dedi. Bunun nedeni, 12 yaşından daha küçük çocukların, daha büyük çocuklara kıyasla korona virüse yakalanma ve bunu diğerlerine geçirme olasılığının daha düşük görünmesidir.

Şirket, aşının 12-15 yaş arasındaki yan etkilerin, 16-25 yaşındaki grupta görülen yan etkiler ile aynı olduğunu söyledi. Daha yaşlı katılımcılarda  görülen en yaygın yan etki, enjeksiyon bölgesinde ağrı ve ardından yorgunluk ve Pfizer elde ettikleri bilgileri ABD İlaç ve Gıda Kurumuna ve ayrıca Avrupa Tıp Kurumuna, aşının acil kullanım iznini değiştirilmesini istemek için en kısa zamanda sunmayı planlıyor böylece, aşılama 12 yaş ve daha büyükleri kapsayacak şekilde genişletilebilir.

Geçen hafta, Pfizer kendi aşısını 6 aylık -11 yaş arasındaki çocuklarda test etmeye başladı. Moderna , kendi aşısını benzer yaşlardaki çocuklarda denemeye başladı ve AstraZeneca kendi aşı denemelerini 6-17 yaşlarındaki çocuklarda şubatta başlattı.

Enfeksiyon hastalık uzmanları, aşıların çocuklar için henüz yazın hazır olabileceği konusunda iyimser (SN:2/25/21).

Kaynak: sciencenews.com

379 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!