İnorganik Polistiren Eski Malzemeye Yeni Bir Omurga Kazandırıyor

İnorganik Polistiren Eski Malzemeye Yeni Bir Omurga Kazandırıyor

Yeni katalitik yol boron ve azottan yapılmış olan polimerlere kapı açıyor.

Sentetik organik polimer ve plastikler 20. yüzyılda devrim yarattı ve modern toplumun şekillenmesinde yardımcı oldu. Fakat faydalı özelliklere sahip yeni malzeme alanı inorganik polistiren yapılan katalitik metod sayesinde boru hattında olabilirdi.

Koruyucu ambalaj malzemesinden tek kullanımlık çatal-bıçak takımına kadar geniş bir yelpazeye yayılmış kullanımı ile polistiren, günümüz toplumunda önemli bir malzemedir. Diğer önemli sentetik polimerik malzemelerin çoğunluğunda olduğu gibi karbon omurgasına sahiptir. Kullanışlı özellikli yeni malzemeler keşfetmek için araştırmacılar, silikon materyal içeren inorganik zincirler kullanarak bu yapıları çoğaltmaya çalışıyor. Bristol Üniversitesi’nden Ian Manners ve ekibi boron ve azot içermeyen inorganik polimer elde ettiler.

Hidrojen depolama ve aktarma grupları özellikle düşük molekül ağırlıklı boron-azot ürünlerinin yanısıra amin boranların hidrojen gazı oluşturmak üzere reaksiyona girdiği katalitik dehidrokuplasyon (dehidrojenasyon) üzerinde çalıştılar. Bu işlemi benimseyen Manners’ın ekibi boron-azot omurgası bazlı daha uzun zincirle polimerler üretmek için bir prosedür başlattı. Bu durumda, inorganik polistiren analoğu olan fenil yan gruplu boron-azot ana zincirini kullandılar.

Prosesi iridyum bazlı bir katalizör yönlendirmektedir. Manners “enerji bariyerleri organik analoglardan çok daha düşükken depolimerizasyon ürünlerinden ziyade polimer oluşturan bir katalizör bulmak daha zordur” dedi.

Yeni polimer yapısal olarak karbon bazlı eşdeğerine benzer iken özellikleri çok farklıdır. Termal kararlılığı çok daha düşüktür, örneğin polistirene göre daha kolay bozunmaya uğradı, ancak araştırmacılar bunu yan grupları değiştirerek ayarlayabildiler. Manners bu malzemelerin alev geciktirici termoplastik ve elastomer, 2D hibrit materyal öncüleri, radyasyona duyarlı polimerler ve geri dönüşümlü malzeme olarak uygulamaları olabileceğini belirtti.

British Columbia Üniversitesi (Kanada) inorganik polimer uzmanlarından Derek Gates, “Ooo! Manner ve ekibi yine yaptı. Hazır bozunmayı oldukça ilgi çekici bulmaktayım, bu özelliğinden dolayı kolayca bozunabilir ve geri dönüşümlü plastikler yapmak için faydalanılabileceğini düşünebiliriz. Gelecekte bu yeni malzemelerin neler yapacağını görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Kaynak : chemistryworld.com

484 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!