İnsanlar Kahve Tüketimini Kalp Sağlığına Göre Düzenliyor

Fotoğraf: Genetiğimiz, içtiğimiz kahve miktarını etkin bir şekilde düzenliyor.

Mart 2021’de Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, Güney Avustralya Üniversitesi’nde bir araştırmacı ekibi yüksek tansiyon, boğaz yangısı ve ritim bozukluğu olan kişilerin daha az kahve içmeyi sevdiğini ve kahveden tamamen uzak durma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve bu durumun genetiğe dayandığını tespit ettiler.

Güney Avustralya Üniversitesi’nden Prof. Elina Hyppöen ve Dr. Ang Zhou; “Aşırı kahve tüketimi, taşikardi ve kalp çarpıntısı gibi sevimsiz durumlara yol açabilir.”

“Amacımız; kardiyovasküler semptomlar alışılagelmiş kahve tüketiminde değişime yol açarsa keşfetmek.”

Çalışma için bilim insanları UK Biobank’tan yaşları 39-73 arasında değişen 390,465 Avrupalı soy katılımcının bilgilerini kullandı.

Alışılagelmiş kahve tüketimi kişiye öz bildirim yaptı ve sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı ve kalp atış hızı bir referansta ölçüldü.

Referanstaki kardiyovasküler semptomlar; hastane teşhislerine, sağlık kayıtlarına ve/veya öz bildirimlere dayanmaktaydı.

Mendel randomizasyonu alışılagelmiş kahve tüketimi olan kalp atış hızı ve tansiyon arasında rastlantısal bir ilişkide genetik kanıtı incelemek için kullanıldı.

Özellikle hipertansiyon ya da kalp ritmi bozukluğu olan katılımcılar; daha az kafeinli kahve ve alışılmamış ya da kafeinsiz kahve içenler ilgili semptomları göstermeyen kişilere kıyasla içmeyi seviyorlardı.

Yüksek sistolik ve diyastolik kan basıncı tüm metotlara karşın nedensel açıklamayı destelemek için tutarlı genetik kanıtlarla referansta daha az kafeinli kahve tüketimi ile ilişkilidir.

Genetik analizlerde, daha yüksek dinlenme kalp atışı kafeinsiz kahve içicisi olma olasılığının daha yüksek olması ile ilişkiliydi.

Profesör Hyppönen; “ Genetiğimizin içtiğimiz kahve miktarını etkin bir halde düzenleyen ve çok fazla tüketmekten koruduğunu gösteren pozitif bir bulgudur.” diyor.

“İnsanlar tüm sorun türleri – tadı güzel olduğu için yorgun hissettiğinde ya da günlük rutinlerinin bir parçası olduğu- için kahve içer.”

“Fakat fark etmediğimiz; insanların yüksek tansiyonunun yüksek olmasına bağlı olarak bilinçaltında tehlikesiz kafein seviyelerini kendi kendine düzenlemeleridir ve bu koruyucu genetik mekanizmasının bir sonucu gibidir.”

“Bunun anlamı çok fazla kahve içen insanların, çok az içen kişilere kıyasla muhtemelen genetik olarak kafein toleransı daha fazladır.”

“Buna karşılık, kahve içmeyen ya da kafeinsiz kahve içen bir kişi büyük ihtimalle yüksek tansiyona ve kafeinin yan etkilerine daha duyarlıdır.”

Kaynak: sci-news.com

397 Kez Okundu

Buse Çakmak

Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Meraklı, sorgulamayı araştırmayı seven, öğrenmeye istekli bir bireydir. Güncel gelişmeleri takip edebilmek, okuyup öğrendikleri ile kendisini geliştirebilmek için; İnovatif Kimya Dergisi Haber Çeviri Ekibi'ne katılmıştır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!