İnsülin Kullanımı Neden Önemli? İnsülin Nasıl Etki Eder Ve Nasıl Kullanılır?

İnsülin Kullanımı Neden Önemli? İnsülin Nasıl Etki Eder Ve Nasıl Kullanılır?

Tip 1 diyabetiniz olduğunda, normalde pankreasta üretilen bir hormon olan insülini kullanmanız gerekir; çünkü vücut insülin üretmez. Tip 2 diyabetli bazı insanlar insülini kullanmaz.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri verilerine göre, diyabetli erişkinlerde yüzde 30’luk bir oran insülin kullanıyordu. Richmond’daki Virginia Commonwealth Üniversitesi Eczacılar Okulu’ndan Doçent olan Evan Sisson, sağlık uzmanlarının kan şekeri kontrolü değerini daha iyi tanıdıklarından insülini reçete etmek konusunda daha tereddütlü davrandıklarını açıkladılar.

Baltimore’daki Washington Çocuk Hastanesi, pediatri hemşiresinin uygulayıcı ve diyabet eğitimcisi olan Ellie Kagan; “İnsülin, vücuda alınan gıdalardaki karbonhidratlardan şeker veya glikoz kullanmasına yardımcı olur. ” Yemek yedikten veya içtikten sonra, kan şekeri seviyemiz yükselmeye başlar ve pankreasımızdaki beta hücrelerine insülini kan dolaşımıza salmamızın sinyali verilir” diyor.

Kagan, “İnsülini sık sık bir Uber sürücüsü olarak tanımlarım.” “Glikoz doğrudan hücrelere giremez, çünkü oraya almak için bir sürücü ya da insülin gerekir. Glikozu vermek için yeterli Uber sürücüsü olduğunda, glikoz seviyeleri doğal olarak bir yemekten sonra düşer ve hücreler enerji alır. ”

Kuzey Carolina Durham’daki Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Dr. Natasha Akhter, insülini düşünmenin bir başka yolu da vücut hücrelerine glikoz girişi sağlayan bir anahtardır.

ABD’de birçok farklı insülin tipi var diye ekliyor Kagan. Akhtar’ın paylaştığı birkaç örnek:

  • Hızlı etkili insülin 15 ila 30 dakika içinde etki eder ve yaklaşık üç ila dört saat sürer.
  • Kısa etkili (düzenli olarak da adlandırılır) insülin, 30 dakika ila bir saat arasında hareket eder ve beş ila sekiz saat sürebilir.
  • Ara etkili insülin (aynı zamanda NPH olarak da adlandırılır) 90 dakika ile iki saat arasında çalışır ve dört saatte tepe hareketi vardır.
  • Uzun etkili insülin bir saat içinde çalışır ve 24 saat sürebilir.
  • Çok uzun etkili insülin de bir saat içinde çalışır ve 48 saate kadar sürebilir.

Ayrıca, ara etkili ve düzenli insülin veya ara ve hızlı etkili insülin birleştiren versiyonlar da vardır.

“Standart uygulama, günde bir defaya mahsus hastalara, uzun etkili veya ultra uzun etkili olmak üzere bazal insülin vermektir. Hızlı etkili genellikle gündüz için üç kez eklenir, “diyor Akhter. Hızlı ve etkili insülin miktarı kan şekerinize ve yemek sırasında yediğiniz karbonhidratların sayısına bağlı olabilir.

Kagan, “Bununla birlikte, her diyabet hastası için insülin kullanımı farklılık gösterecektir. Örneğin, oruç tuttuğunuzda bile yüksek kan şekeri seviyeniz varsa, uzun etkili insülin faydalı olur. Açlık kan şekeri normalse ancak yemekten sonra kan şekeri yükselirse, hızlı etkili insülin daha uygun olur” dedi.

Siz ve sağlık uzmanlarınız insülin başlangıcını (kan şekerini düşürdüğünde), zirve süresini (maksimum gücünde çalışırken) veinsülin süresini (kan şekerini ne kadar azaltmaya devam ediyor) düşürmek için birlikte çalışacaklar.

Sisson, “Bir insanın yaşamını ve insüliniyle uyuşmak için ne yediğini bulmaya çalışıyoruz” diyor.

Sıklıkla hap şeklinde gelen diğer ilaçlardan farklı olarak, insülin genellikle bir enjeksiyon olarak alınır. Kagan, “Hap olarak algılanamaz, çünkü sindirim sırasında parçalanır, tıpkı yiyeceklerdeki protein gibi.” Tıpkı vücudumuzda üretilen insülin gibi düzgün şekilde çalışması için enjekte edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte, ABD Gıda ve İlaç İdaresi son zamanlarda inhale insülin Afrezza’yı onayladı. Tip 1 diyabetlilerde, bu yeni insülin formu halen uzun etkili insülin ile birlikte kullanılmalıdır. Ayrıca, inhale insülin, astımlı birisi veya kronik obstrüktif akciğer rahatsızlığı olan KOAH tarafından kullanılamaz, diye de ekliyor Sisson.

İnsülini sürekli bir dozda veya öğün vakti boyunca aşırı dozda verebilen bir insülin pompası kullanan insanlar da vardır. Diyabetli bazı insanlar, Amerikan Diyabet Derneğine göre enjeksiyon yoluyla insülin pompalarını tercih ediyor.

Birçok kişi hâlâ insülini almak için enjeksiyonları kullandığından, iğneler veya kendi kendine enjeksiyon korkusu tetikleyebilir. Yine de günümüzün enjeksiyon cihazları mürekkep kalemi gibi dolaşacak kadar küçük ve kullanılan iğneler çok küçük. Sisson, “Bazen hastalar tereddütlü ama bir kere denediklerinde, ‘Hepsi bu mu?'” Diyorlar.

İnsülin kullanmanın önemli bir bileşeni dozu doğru almaktır. Eğer doğru değilse, düşük kan şekeri veya hipoglisemi geliştirebilirsin. Akhter, “Bir yemeği atladıktan sonra veya bazen diğer oral hipoglisemik ilaçlar uygunsuz kullanıldığında, insülin dozundan daha yüksek bir doz alınırsa bu gerçekleşebilir” dedi.

Kagan, düşük kan şekeri insülinin en yaygın ve ciddi yan etkisidir ve sürekli insülin tedavisi görenlerde riskin daha yüksek olduğunu söylüyor. Bu nedenle almanız gerekiyorsa, insülini kullanmaya daha iyi başlamak için doktorunuza veya sertifikalı bir diyabet eğitimcisine danışmanız gerekir.

Olası bir başka yan etki, lipohitfrofik olarak adlandırılan bir şey ya da yaygın olarak kullanılan enjeksiyon alanının çevresindeki derinin altında ekstra topaklar yağdırmaktır. Enjeksiyon yerini döndürmezseniz oluşabilir. Kagan, “Çirkin görünebilir, hafif acı verici olabilir ve insülin hareketinin zamanlamasını ve eksiksizliğini değiştirebilir” dedi.

Enjeksiyon yerinde bir enfeksiyon gelişmesi de mümkündür. İnsülin enjeksiyonu yapmadan önce ellerinizi sabun ve su ile yıkadığınızdan emin olun.

Kaynak: usnews.com

1.201 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!